Alpe Cermis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alpe Cermis – szczyt w Alpach Fleimstalskich, w Alpach Wschodnich. Leży w regionie Trydent-Górna Adyga, w północnych Włoszech. Na stokach znajduje się słynna trasa zjazdowa dla narciarzy alpejskich, na której także rywalizują biegacze narciarscy podczas zawodów cyklu Tour de Ski. Alpe Cermis należy do narciarskiego rejonu Val di Fiemme objętego karnetem Dolomiti Superski.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Tour de Ski – obecnie najbardziej prestiżowy turniej w biegach narciarskich, rozgrywany od sezonu 2006/2007 na przełomie lat, tak jak Turniej Czterech Skoczni w skokach narciarskich, czy Grand Prix Niemiec w kombinacji norweskiej. Zawody obejmują 9 biegów (w sezonie 2012/13 obejmowały 7 biegów), rozgrywanych w ciągu 10 dni, na terenie Włoch i Niemiec. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Turniej rozgrywany jest na wzór zawodów Tour de France, tzn. formułą etapową. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • grupa Lagorai na SummitPost
  • Dolomiti di Fiemme, Fleimstaler Alpen – pasmo górskie w Alpach Wschodnich. Leży na terenie regionu Trydent-Górna Adyga w północnych Włoszech. Najwyższym szczytem jest Cima d’Asta (włoska nazwa sugeruje położenie nad doliną Val di Fiemme, a najwyższy szczyt nad nią nie leży).
    Reklama