Alma Mater (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Alma Mater”miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego wydawany bezpłatnie. Oprócz informacji dotyczących uczelni, not biograficznych ludzi z UJ i Krakowem związanych oraz tekstów dotyczących samego Krakowa zawiera artykuły naukowe z niemal wszystkich dziedzin nauki (z przewagą humanistycznych), które piszą z reguły pracownicy uniwersyteccy i doktoranci. Ukazuje się w Krakowie.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Kwartalnik – czasopismo ukazujące się raz na trzy miesiące. Często tego typu czasopisma mają znacznie większą objętość w porównaniu z miesięcznikami.

Historia[ | edytuj kod]

Pismo powstało w roku 1996 z inicjatywy ówczesnego rektora UJ prof. Franciszka Ziejki, który tak o nim mówi:
„Od wielu przedstawicieli innych uniwersytetów słyszę, że „Alma Mater” jest jednym z najlepszych pism akademickich w Polsce, że ma bardzo ładny dorobek. Uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest w nim mariaż artykułów popularnonaukowych, dotyczących badań, z tekstami poświęconymi wyjątkowym postaciom z Uniwersytetu, zarówno tym współczesnym jak i tym historycznym.”
„Alma Mater” początkowo było kwartalnikiem, potem dwumiesięcznikiem, a od 2000 roku jest miesięcznikiem. Na przełomie 2010–2011 wyszedł specjalny 130 łączony (grudzień 2010 i styczeń 2011) jego numer.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Waldemar Pławski, 130 numerów Alma Mater, 03.01.2011 [Dostęp 27.01.2011].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona miesięcznika Alma Mater
  • Reklama