Allika (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Allika (est. Allika jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Wypływa z okolic wsi Pereküla w prowincji Parnawa. Uchodzi do rzeki Kasari w gminie Martna, Läänemaa na północ od wsi Seira. Ma długość 27,8 km i powierzchnię dorzecza 59,2 km².

Prowincja Lääne (est. Lääne maakond) – jedna z 15 prowincji w Estonii, znajdująca się w zachodniej części kraju, z dostępem do Morza Bałtyckiego.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Estonii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Allika jõgi (Allikujõgi) (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-03-06].
  2. Veekogu: Allika jõgi (Allikujõgi) VEE1115900 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2016-03-06].
  Pereküla – wieś w Estonii, w prowincji Pärnu, w gminie Halinga. Około kilometra na wschód od wsi ma swoje źródła rzeka Allika lewy dopływ Kasari.Kasari (est. Kasari jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z okolic wsi Rabivere w gminie Kohila. Uchodzi do zatoki Matsalu na terenie Parku Narodowego Matsalu. Ma długość 131,4 km i powierzchnię dorzecza 3213 km². Głównymi dopływami są: Vardi, Luiste, Vigala, Allika, Vanamõisa, Liivi, Penijõgi, Tuudi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Seira - wieś w Estonii, w prowincji Lääne, w gminie Lihula. Na północ od wsi do rzeki Kasari wpadają dwie rzeki: Vanamõisa oraz Allika.

  Reklama