Allegiant Stadium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Allegiant Stadiumstadion sportowy w Paradise (zespół miejski Las Vegas), w Stanach Zjednoczonych. Został otwarty latem 2020 roku. Obiekt jest w pełni zadaszony i może pomieścić 65 000 widzów. Swoje spotkania na stadionie rozgrywają zawodnicy drużyny futbolu amerykańskiego występującej w rozgrywkach NFL, Las Vegas Raiders, oraz gracze futbolu akademickiego uniwersyteckiego klubu sportowego UNLV Rebels, reprezentującego Uniwersytet Nevady w Las Vegas.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. San Diego – miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia położone nad Oceanem Spokojnym oraz siedziba hrabstwa o tej samej nazwie.

Historia[ | edytuj kod]

Drużyna futbolu amerykańskiego Raiders występująca w rozgrywkach NFL po raz pierwszy wyprowadziła się z Oakland w 1982 roku, by grać na Los Angeles Memorial Coliseum w Los Angeles. W 1995 roku zespół powrócił jednak do Oakland, gdzie na stadionie Oakland Coliseum wybudowano nową trybunę (zyskała ona przydomek „Mount Davis”, na cześć ówczesnego właściciela Raiders, Ala Davisa) stwarzającą znacznie lepsze warunki do oglądania spotkań futbolu amerykańskiego (stadion ten miał układ typowo baseballowy, a Raiders w czasie gry na nim dzielili go z zespołem Oakland Athletics występującym w rozgrywkach MLB). Gra nawet na ulepszonym stadionie baseballowym wciąż była jednak dla Raiders pewnym kompromisem i dlatego z czasem po raz kolejny zaczęto rozważać zmianę obiektu. Preferowanym rozwiązaniem było przeniesienie się na obiekt w okolicy, pojawiły się m.in. plany budowy stadionu przystosowanego typowo pod rozgrywki NFL tuż obok Oakland Coliseum, rozważano też przenosiny na powstały w latach 2012–2014 Levi’s Stadium w nieodległym mieście Santa Clara. Żaden z tych planów nie doczekał się realizacji, dlatego ponownie zaczęto rozważać relokację.

Bank of America – jeden z największych banków świata. Pod względem wielkości aktywów zajmuje 1. miejsce w USA wśród banków. Ma siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej. Korzenie banku sięgają 1784 r., kiedy to został założony Bank of Massachusetts.Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).

W 2015 roku ogłoszono plany budowy stadionu w Carson, na przedmieściach Los Angeles, który Raiders dzieliliby z innym zespołem grającym w NFL, Chargers (wówczas mającym siedzibę w San Diego). W tym samym czasie powstała również koncepcja budowy stadionu w Inglewood, innym przedmieściu Los Angeles, forsowana przez Stana Kroenke, właściciela St. Louis Rams, który także chciał przenieść swą drużynę do Los Angeles. Ponieważ tylko jeden z wielkich projektów miał szansę na realizację, 12 stycznia 2016 roku przedstawiciele ligi NFL spotkali się w Houston, by przedyskutować plany powrotu ligi do Los Angeles (metropolia ta, druga pod względem liczby ludności w Stanach Zjednoczonych, od 1995 roku nie miała swojego reprezentanta w NFL). Ostatecznie ustalono, że nowy stadion powstanie w Inglewood i przeniesie się na niego drużyna Rams. Ponadto Chargers otrzymali rok na podjęcie decyzji o relokacji i zostaniu współgospodarzem nowej areny w Inglewood, w przypadku odmowy opcja ta przypadłaby Raiders. Po roku Chargers zdecydowali się na przeprowadzkę. W międzyczasie Raiders zaczęli rozważać przenosiny do Las Vegas.

Hrabstwo Clark – hrabstwo w południowej części stanu Nevada. Zamieszkane przez 1 710 551 osób, czyli ponad połowę populacji Nevady. Stolicą jest Las Vegas.St. Louis Rams - zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w St. Louis, w stanie Missouri. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji NFC ligi NFL. Dwukrotnie zdobywała mistrzostwo NFL a raz wygrała Super Bowl.

Przeprowadzka do Las Vegas wymagała budowy od podstaw nowego stadionu, gdyż żaden z obiektów w mieście i jego okolicach nie spełniał wymagań goszczenia zespołu NFL. Przygotowano projekt nowej areny na 65 000 widzów, który był zmodyfikowaną wersją wcześniejszego projektu autorstwa pracowni MANICA Architecture, powstałego w związku z planami budowy stadionu w Carson na przedmieściach Los Angeles. Jedną z większych zmian w projekcie było wzbogacenie go o stałe zadaszenie nad całym stadionem (w tym także nad boiskiem). Koszt realizacji projektu szacowano na 1,9 mld $. Raiders uzyskali wstępne poparcie lokalnych władz i przedsiębiorcy Sheldona Adelsona, który zamierzał zainwestować 650 mln $ w budowę obiektu. Wkład własny Raiders miał wynieść 500 mln $ (z czego 200 mln $ miało pochodzić z pożyczki od NFL, a dalszych 200 mln $ z zysków za sprzedaż licencji rezerwujących miejsca na stadionie), a 750 mln $ miało pochodzić z funduszy publicznych (w celu zapewnienia pokrycia tej kwoty wyemitowano obligacje i zdecydowano się na podwyższenie podatku hotelowego w hrabstwie Clark o 0,88%). Ostatecznie Sheldon Adelson wycofał się z udziału w projekcie, a powstałą lukę w finansowaniu w wysokości 650 mln $ Raiders wypełnili uzyskując kredyt w Bank of America. Raiders otrzymali od lokalnych władz również pewne przywileje, jak możliwość wyboru preferowanej lokalizacji, czynsz za użytkowanie stadionu w wysokości 1 $ rocznie czy możliwość czerpania zysków ze sprzedaży praw do nazwy stadionu i sprzedaży artykułów sygnowanych własną marką na terenie przyszłego obiektu.

Futbol amerykański (ang. American football) – sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły. Najpopularniejszy sport w Stanach Zjednoczonych.Dogrywka – w wielu sportach (m.in. w piłce nożnej i rugby) dodatkowy okres gry, rozpoczynany, gdy mecz nie przynosi rezultatu.
Po lewej stronie zdjęcia sprzed rozpoczęcia budowy widoczny teren, na którym powstał stadion

19 stycznia 2017 roku, niedługo po podjęciu przez Chargers decyzji o przeprowadzce do Los Angeles, Raiders złożyli do NFL formalny wniosek o relokację do Las Vegas. Na lokalizację przyszłej areny wybrano teren w Paradise, tuż przy autostradzie Interstate 15, niedaleko Las Vegas Strip. Pierwsze prace na terenie budowy rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. 13 listopada 2017 roku dokonano uroczystego otwarcia placu budowy z udziałem przedstawicieli Raidersów, lokalnych władz i celebrytów. 5 sierpnia 2019 roku ogłoszono, że sponsorem tytularnym stadionu będzie linia lotnicza Allegiant Air. W trakcie budowy wybuchła światowa pandemia COVID-19, a u części robotników zdiagnozowano obecność wirusa. Mimo to prace przebiegły zgodnie z planem i 31 lipca 2020 roku zostały ukończone w zakresie pozwalającym na wydanie Raiders zgody na użytkowanie (choć pozostało wówczas jeszcze trochę prac wykończeniowych). Ostateczny koszt budowy wzrósł o około 100 mln $ względem pierwotnie zakładanego 1,9 mld $ i sięgnął 2 mld $, co czyni stadion jednym z najdroższych tego typu obiektów na świecie. 21 sierpnia Raiders odbyli swój pierwszy trening na nowym stadionie. Na 22 sierpnia zaplanowany był koncert Gartha Brooksa, ale z powodu pandemii został on przełożony. 21 września Raiders rozegrali na obiekcie pierwszy mecz ligowy, pokonując New Orleans Saints 34:24. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią, spotkanie odbyło się bez udziału publiczności.

Pro Bowl - pokazowy mecz gwiazd ligi NFL. Oficjalnie nazywany jest AFC-NFC Pro Bowl, ponieważ grają w nim drużyny złożone z wybranych zawodników obu konferencji ligi: AFC i NFC. Pierwszy mecz tego typu rozegrano w styczniu 1951 roku. Od 1980 do 2009 roku mecz rozgrywany był na stadionie Aloha Stadium w Honolulu, na Hawajach. Od 2010 roku mecz rozgrywany jest tydzień przed Super Bowl na co rok innym stadionie.Drukowanie przestrzenne (ang. 3D printing) – proces wytwarzania trójwymiarowych, fizycznych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Początkowo była to jedynie jedna z metod szybkiego prototypowania używana zarówno do budowania form i samych prototypów. Wraz z postępami dokładności wykonania obiektów przez drukarki 3D, stała się to także metoda wykonywania gotowych obiektów, w tym zabawek, ubrań, czekoladek, a nawet protez.

Poza Raiders, gospodarzem nowej areny została również drużyna futbolu akademickiego uniwersyteckiego klubu sportowego UNLV Rebels, reprezentującego Uniwersytet Nevady w Las Vegas (wcześniej zespół ten występował na Sam Boyd Stadium). UNLV Rebels swój pierwszy mecz rozegrali na obiekcie 31 października 2020 roku, przegrywając z Nevada Wolf Pack 19:37. Był to także pierwszy mecz, w którym dopuszczono kibiców na trybuny, jednak w bardzo ograniczonym zakresie (w liczbie 2000). 1 sierpnia 2021 roku na stadionie odbył się finał piłkarskiego turnieju o Złoty Puchar CONCACAF (Stany ZjednoczoneMeksyk 1:0 pd.). Było to pierwsze spotkanie na Allegiant Stadium rozegrane przy pełnych trybunach.

Sheldon Gary Adelson (ur. 1 sierpnia 1933) - amerykański przedsiębiorca. Prezes i akcjonariusz Las Vegas Sands. Najbardziej znane są jego kasyna gry "Venetian" w Las Vegas oraz w Makau.Oakland Athletics - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Oakland w stanie Kalifornia. Dziewięciokrotny zwycięzca w World Series.

Stadion ma być miejscem organizowania licznych wydarzeń sportowych, m.in. gal sportów walki. W 2022 roku planuje się na nim rozegranie meczu Pro Bowl. Ponadto na obiekcie mają się odbywać koncerty i inne imprezy pozasportowe.

Stadion[ | edytuj kod]

Boisko stadionu otoczone jest ze wszystkich stron trzypoziomowymi trybunami, mogącymi pomieścić 65 000 widzów. Obiekt posiada także 128 ekskluzywnych lóż. Z zewnątrz trybuny kryje przeszklona elewacja z dominującą czarną, metaliczną kolorystyką, wpisująca się w ekstrawagancki styl charakterystyczny dla Las Vegas. Zwieńczenie areny elewacją nadaje stadionowi kształt zwartej, eliptycznej bryły architektonicznej. Wschodnia fasada posiada dodatkowo duży multimedialny ekran o długości ponad 105 m. Stadion w całości (trybuny i boisko) przykryty jest dachem, który w środkowej części stworzony został z materiału przepuszczającego światło. Przepuszczanego światła nie jest jednak na tyle dużo, by zapewnić optymalne warunki dla utrzymania murawy, dlatego boisko z naturalną nawierzchnią osadzone zostało na ruchomej płycie mogącej wyjeżdżać na zewnątrz. Pod nim znajduje się druga murawa ze sztuczną nawierzchnią, preferowana przez zespół UNLV Rebels. W północnej części stadionu miejsce fragmentu górnego rzędu trybun zajmuje plac wraz z wysokim na 26 m zniczem. Znicz ten nie rozpala prawdziwych płomieni, ale może je imitować. Został on nazwany na cześć długoletniego właściciela Raiders, Ala Davisa („Al Davis Memorial Torch”) i jest najwyższym obiektem na świecie powstałym w technologii drukowania przestrzennego. Po bokach placu ze zniczem znajdują się dwa telebimy; trzeci, znacznie większy telebim znajduje się po przeciwległej stronie boiska. Za zniczem znajdują się natomiast ruchome ściany, stanowiące wrota po otwarciu których części widowni ukazuje się widok na panoramę Las Vegas.

Interstate 15 – autostrada międzystanowa w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Droga zaczyna się w San Diego, a kończy się w stanie Montana przy granicy z Kanadą. Jej długość wynosi 2300 km. Autostrada przebiega przez stany Kalifornia, Nevada, Arizona, Utah, Idaho i Montana. Autostrada stanowi ważną arterię komunikacyjną miast San Diego, Las Vegas i Salt Lake City.Inglewood - miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles w obszarze metropolitalnym Los Angeles. Liczba mieszkańców: 109 673 (2010).

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Jeff Kerr: Raiders move to Las Vegas: Here's how NFL franchises have fared in their first year in a new city (ang.). www.cbssports.com, 12 czerwca 2020. [dostęp 2021-03-17].
 2. Levi Damien: Oakland Raiders move step closer to new stadium (ang.). www.silverandblackpride.com, 7 marca 2012. [dostęp 2021-03-17].
 3. MILESTONES (ang.). www.levisstadium.com. [dostęp 2021-03-17].
 4. Jason La Canfora: Raiders' best bet for new stadium may be to partner with 49ers (ang.). www.cbssports.com, 18 lipca 2013. [dostęp 2021-03-17].
 5. Dave Caldwell: Why the Oakland Raiders' stunning turnaround could be bittersweet for fans (ang.). www.theguardian.com, 8 grudnia 2016. [dostęp 2021-03-17].
 6. Nathan Fenno,  Sam Farmer: A turbulent path: How Stan Kroenke and the NFL turned SoFi Stadium into a $5-billion reality (ang.). www.latimes.com, 4 września 2020. [dostęp 2021-03-17].
 7. Hanen Musa: NFL: Why did the Raiders move to Las Vegas? (ang.). www.sportskeeda.com. [dostęp 2021-03-17].
 8. Allegiant Stadium (pol.). stadiony.net. [dostęp 2021-03-17].
 9. Jon Mark Saraceno: Raiders’ Las Vegas stadium gets boost from Bank of America (ang.). www.reviewjournal.com, 6 marca 2017. [dostęp 2021-03-17].
 10. Riley Snyder, Jackie Valley: A $650 million secret: Why are the Raiders and Bank of America keeping loan details private? (ang.). thenevadaindependent.com, 16 kwietnia 2017. [dostęp 2021-03-17].
 11. Levi Damien: Las Vegas stadium proposal details revealed: Raiders get naming rights, one dollar rent, pick preferred site, more (ang.). www.silverandblackpride.com, 26 stycznia 2017. [dostęp 2021-03-17].
 12. Oakland Raiders file Las Vegas relocation paperwork (ang.). www.nfl.com, 19 stycznia 2017. [dostęp 2021-03-17].
 13. Richard N. Velotta: Construction activity begins at Las Vegas Raiders stadium site – VIDEO (ang.). www.reviewjournal.com, 18 września 2017. [dostęp 2021-03-17].
 14. Levi Damien: Mark Davis plays ceremonial shovel like guitar, other highlights, quotes, pics from Raiders Las Vegas stadium ground breaking (ang.). www.silverandblackpride.com, 13 listopada 2017. [dostęp 2021-03-17].
 15. Alan Snel: Raiders, Allegiant agree on naming rights deal for Las Vegas Stadium (ang.). www.raiders.com, 5 sierpnia 2019. [dostęp 2021-03-17].
 16. Matthew Seeman: Allegiant Stadium reaches substantial completion date (ang.). news3lv.com, 31 lipca 2020. [dostęp 2021-03-17].
 17. Paul Gutierrez: Mark Davis welcomes Raiders to newly finished Allegiant Stadium (ang.). www.espn.com, 22 sierpnia 2020. [dostęp 2021-03-17].
 18. John Katsilometes: Garth Brooks reschedules concert at Allegiant Stadium (ang.). www.reviewjournal.com, 29 lipca 2020. [dostęp 2021-03-17].
 19. Hadiya Mehdi: Sam Boyd Stadium hands baton off to Allegiant Stadium (ang.). www.unlvfreepress.com, 28 września 2020. [dostęp 2021-03-17].
 20. Alan Snel: UNLV Football Makes History With First Fans Inside Allegiant Stadium Saturday; Nevada Overpowers UNLV, 37-19, As 2,000 Allowed To Attend On Halloween (ang.). lvsportsbiz.com, 31 października 2020. [dostęp 2021-03-17].
 21. Ricardo Torres-Cortez: US soccer downs Mexico in first full-capacity sporting event at Allegiant Stadium (ang.). lasvegassun.com, 1 sierpnia 2021. [dostęp 2021-08-02].
 22. NFL to reimagine 2021 Pro Bowl; '22 Pro Bowl awarded to Las Vegas (ang.). www.nfl.com, 14 października 2020. [dostęp 2021-03-17].
 23. Las Vegas Raiders stadium torch, the world’s tallest 3D printed structure? (ang.). www.3dnatives.com, 24 września 2020. [dostęp 2021-03-17].
Las Vegas Strip ("the Strip") – odcinek Las Vegas Boulevard o długości około 6,8 km, formalnie podległy Las Vegas, jednak w rzeczywistości wykraczający poza granice miasta, głównie na jednostki niemunicypalne: Paradise oraz Winchester. Większość the Strip została wyróżniona przez National Scenic Byway i włączona do programu All-American Road, czyli dróg typowo amerykańskich.Paradise – census-designated place (CDP) w hrabstwie Clark, w amerykańskim stanie Nevada. Jest to jeden z wielu CDP, pozostających na obszarze niemunicypalnym na południe od miasta Las Vegas. Zgodnie ze spisem powszechnym z 2010 roku, populacja Winchester wynosiła 223,167 osób. Jako że Paradise nie posiada praw miejskich, zarządzane jest przez Komisję Hrabstwa Clark.
Warto wiedzieć że... beta

Carson - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2005 liczyło 92 156 mieszkańców.
Reprezentacja Meksyku w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Meksyku. Od 1923 roku reprezentuje Meksyk w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).
Naming rights to prawa do nazwania własności (obiektu, miejsca, wydarzenia), najczęściej przyznawane w zamian za finansowe wynagrodzenie. Dla firm i organizacji jest to forma reklamy produktów, możliwość zaistnienia marki w świadomości społeczeństwa, a także społecznie odpowiedzialne działanie biznesu (CSR) w przypadku obiektów niekomercyjnych. Transakcje naming rights w większości dotyczą obiektów sportowych, edukacyjnych, artystycznych, transportowych i medycznych oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych. Umowy takie mają najczęściej charakter długoterminowy i trwają od 5 do 30 lat (zdarzają się też umowy na czas nieokreślony). Prawa do nazwy mogą być również przekazywane bez finansowego wynagrodzenia. Instytucje takie jak szkoły, szpitale czy miejsca kultu religijnego mają w tradycji przyznawanie darczyńcy prawo do nazwy w zamian za oferowane wkłady na rzecz organizacji.
Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Houston – największe miasto stanu Teksas i jednocześnie czwarte pod względem wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych, za sprawą populacji liczącej 2 099 451 mieszkańców (2010), rozlokowanych na obszarze 1700 km². Houston stanowi siedzibę hrabstwa Harris i centrum ekonomiczne Houston–Sugar Land–Baytown, czyli piątego pod względem wielkości obszaru metropolitalnego w Stanach Zjednoczonych, zamieszkiwanego w sumie przez około sześć milionów osób.
Las Vegas Raiders – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w Las Vegas, w stanie Newada, rozgrywający swoje mecze na stadionie Allegiant Stadium. Drużyna jest obecnie członkiem Dywizji Zachodniej konferencji AFC ligi NFL.

Reklama