Allan Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Allan Scott to urodzony w 1952 roku angielski pisarz fantasy. Debiutował w 1986 roku powieścią The Ice King, napisaną wspólnie z Michaelem Scottem Rohanem. Ich dziełem jest również dwutomowy cykl: Rogi Tartarusa & Zaklęcie Imperium (1992). Pierwszą samodzielną książką Allana Scotta był The Dragon in the Stone (1991).

Zaklęcie Imperium (ang. A Spell of the Empire) – wspólne dzieło Michaela Scotta Rohana i Allana Scotta z gatunku fantasy wydane w 1992 roku. Jest to drugi tom cyklu który stworzyli dwaj Szkoci. Pierwszy tom to Rogi Tartarusa. Data pierwszego polskiego wydania to rok 1995 nakładem Wydawnictwa Amber.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Rogi Tartarusa (ang. The Horns of Tartarus) – to wspólne dzieło Michaela Scotta Rohana i Allana Scotta z gatunku fantasy wydane w 1992 roku. Jest to pierwszy tom cyklu który stworzyli dwaj Szkoci. Data pierwszego polskiego wydania to rok 1995 nakładem Wydawnictwa Amber.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Michael Scott Rohan & Allan Scott, Rogi Tartarusa, Warszawa 1995. ISBN brak isbn
  • Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Fantasy – gatunek literacki lub filmowy używający magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń. Fantasy jest na ogół odróżniane od science fiction oraz od horroru, przy założeniu, że względnie nie wchodzi w tematykę naukową (w sensie SF) lub tematykę grozy (ang. macabre). Jednak gatunki te w znacznym stopniu przenikają się. Wszystkie trzy mieszczą się w pojęciu fantastyki (ang. speculative fiction).

    Reklama