AllMusic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher.

Ned Raggett (ur. 2 marca 1971 w Bremerton) – amerykański dziennikarz muzyczny. Jego publikacje prezentowane są w serwisie AllMusic, tygodniku „OC Weekly”, magazynie „Plan B”, serwisie on-line The Quietus, magazynach „Arthur”, „Careless Talk Costs Lives”, „Seattle Weekly”, „Stylus” i wortalu Pitchfork. Na swoim koncie ma ponad sześć tysięcy recenzji napisanych dla AllMusic, której dużą część stanowią wydawnictwa wywodzące się z kręgu muzyki niezależnej lat 80. oraz szeroko pojętego rocka i metalu. Raggett brał czynny udział w tworzeniu książki The Next Generation of Desert Island Discs.Gopher jest protokołem klient-serwer pozwalającym na rozpowszechnianie informacji w powszechnych/kampusowych systemach informacyjnych (world/campus-wide information system (CWIS)). Powstał w kwietniu 1991 roku na University of Minnesota Microcomputer, Workstation, Networks Center w celu dystrybucji informacji wewnątrzwydziałowej.

Zawartość[ | edytuj kod]

Zawartość AMG jest tworzona przez zespół edytorów i pisarzy. Sieć pisarzy składa się z ponad 900 krytyków muzycznych piszących recenzje albumów i piosenek oraz biografie artystów. Wśród recenzentów są m.in. Stephen Thomas Erlewine, William Ruhlmann, Richie Unterberger, Opal Louis Nations, John Storm Roberts, Eugene Chadbourne, Jo-Anne Greene, John Bush, Scott Yanow, Jason Ankeny, Thom Jurek, Andy Kellman, Greg Prato, Ned Raggett.

iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Ann Arbor – miasto w USA, centrum administracyjne hrabstwa Washtenaw, w stanie Michigan, około 60 km na zachód od Detroit.

Baza danych AMG jest licencjonowana i używana przez niektórych dystrybutorów muzyki. Składa się z:

 • podstawowych informacji: nazwiska, gatunki, opisy, informacja o prawach autorskich, numery produktów, itp.
 • zawartości opisowej: style, nastroje, tematy, narodowości, itp.
 • zawartości relacyjnej: podobni artyści/albumy, wpływy, itp.
 • zawartości redakcyjnej: biografie, recenzje, rankingi, itp.
 • AMG twierdzi, że posiada największe na świecie archiwum muzyki, składające się z około 6 milionów utworów (w pełni cyfrowych), a także największą na świecie galerię okładek płyt, składającą się z około pół miliona skanów.

  Metadane – dane o danych, np. klasyczne katalogi biblioteczne. Za pomocą metadanych opisywane są dokumenty elektroniczne, w szczególności dokumenty dostępne poprzez sieci komputerowe, np. strony WWW dostępne w sieci Internet, jak również dokumenty tworzące nowoczesne biblioteki cyfrowe. Jednym ze standardów metadanych jest Dublin Core Metadata Element Set (DCMES).Stephen Thomas Erlewine (ur. 18 czerwca 1973 w Ann Arbor) – amerykański krytyk muzyczny, starszy wydawca serwisu AllMusic. Jest autorem wielu biografii i recenzji płytowych dla AllMusic. Udziela się muzycznie w zespole Who Dat?, którego jest frontmanem i gitarzystą.

  Strona internetowa została uruchomiona w 1995 roku jako internetowa prezentacja przeznaczona dla potencjalnych licencjobiorców rozległej zawartości bazy.

  AMG jest także używane przez niektóre wersje Windows Media Player i Musicmatch Jukebox do rozpoznawania i organizacji zbiorów muzycznych. Windows Media Player 11 i wbudowany sklep muzyczny MTV Urge rozszerzyły użycie danych AMG do powiązanych artystów, biografii, recenzji, list odtwarzania i innych danych.

  All Music Guide jest także używane przez iTunes Music Store, eMusic, AOL, Yahoo!, Amazon.com i inne sklepy muzyczne.

  Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).Windows Media Player (w skrócie WMP) – stworzony przez firmę Microsoft program komputerowy pełniący głównie funkcję odtwarzacza multimedialnego używanego do odtwarzania cyfrowych multimediów: plików dźwiękowych, wideo, grafik na komputerach osobistych z systemem operacyjnym Microsoft Windows, a także na urządzeniach zgodnych ze specyfikacją Pocket PC i innych z systemem Windows Mobile. Microsoft wydał również wersje aplikacji na komputery Apple Macintosh i Solaris, lecz zaniechał ich kontynuacji. Graficznie, Windows Media Player przypomina program pełniący funkcję klienta BitTorrent i P2P (peer-2-peer) Ares.

  Siedziba AMG znajduje się w Ann Arbor w stanie Michigan.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  AOL, Inc. (od America OnLine) – jeden z głównych dostawców usług internetowych powstały w 1983 roku jako Quantum Computer Services, później posługujący się nazwą America Online. W latach 90. AOL był utożsamiany przez wielu Amerykanów z Internetem; w najlepszych latach obsługiwał 30 milionów subskrybentów, chociaż obecnie liczba ta znacząco spadła. Do 2009 roku AOL był spółką korporacji medialnej Time Warner. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE)
  Konsument (łac. consumens) – w potocznym rozumieniu osoba, która konsumuje lub nabywa towary oraz usługi; lub inaczej – ogniwo występujące na końcu łańcucha ekonomicznego. Takie rozumienie prezentuje również Sąd Najwyższy w Polsce, który w jednym ze swych orzeczeń określił konsumenta jako spożywcę, nabywcę towarów na własny użytek, użytkownika. Nie istnieje uniwersalna, prawna definicja konsumenta – w polskim prawie pojęcie konsumenta zostało zdefiniowane w kodeksie cywilnym jako "osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową". Na gruncie przepisów Konstytucji RP konsument jest rozumiany jako osoba nabywająca towar na własny użytek.

  Reklama