All-in-One

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

All-in-Onekomputer, w którym podzespoły komputerowe, takie jak płyta główna z procesorem czy układ graficzny, zostały umieszczone w jednej obudowie z ekranem lub zbudowane z niezależnych od siebie modułów, które łącznie pełnią funkcję komputera All-in-One. Rozwiązanie to redukuje ilość połączeń wymaganych do swobodnego użytkowania komputera. Standardowy sprzęt tego typu cechuje się wielkością ekranu mieszczącą się w przedziale 19–27 cali (48–69 cm). Jednostka tego rodzaju łączy w sobie zalety standardowego komputera stacjonarnego oraz przenośnego. W 2016 roku urządzenia all-in-one posiadały 10% rynku komputerów stacjonarnych.

Tuner - urządzenie, które ze złożonego sygnału wejściowego wybiera ten jeden, na podstawie którego konstruowany jest obraz lub dźwięk w telewizorze lub radio.Komputer (z ang. computer od łac. computare – liczyć, sumować; dawne nazwy używane w Polsce: mózg elektronowy, elektroniczna maszyna cyfrowa, maszyna matematyczna) – maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Pierwsze komputery zasługujące na miano all-in-one produkowano już w latach 80. XX wieku. Początkowo ich zewnętrzny wygląd bardziej przypominał maszynę do pisania niż komputer osobisty, jednakże wraz z rozwojem elektroniki oraz postępującą miniaturyzacją, all-in-one ulegały znaczącym modyfikacjom. Ewolucja w wyglądzie zewnętrznym postępowała równocześnie z ogromnymi zmianami w wydajności urządzeń, które oferowały coraz większe możliwości przy mniejszych gabarytach. Dużym impulsem do wzrostu rynku all-in-one była technologia LCD. Wprowadzenie płaskich ekranów znacząco zwiększyło rozmiar oferowanych ekranów, jednocześnie zwiększając komfort użytkowania względem poprzedników. Obecnie na rynku spotyka się również jednostki posiadające ekrany dotykowe, a także modele wyposażone w tuner telewizyjny, umożliwiające zawieszenie na ścianie.

Komputer stacjonarny (ang. desktop – na biurko) – rodzaj komputera osobistego, który zwykle jest na stałe umiejscowiony przy biurku. Składa się z co najmniej trzech zasadniczych elementów: jednostki centralnej, monitora i klawiatury.Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.

W porównaniu do jednostek stacjonarnych, komputery all-in-one zajmują znacząco mniej miejsca na stanowisku komputerowym. W wyniku zastosowania elementów montowanych w laptopach cechują się one wyższą efektywnością energetyczną oraz mniejszą emisją ciepła. Kompaktowa budowa sprzętu sprawia, że w każdym momencie można go przenieść w inne miejsce lub zabrać w podróż.

Karta graficzna – karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza.Płyta główna (ang. motherboard, mainboard) – obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.

Maszyny typu all-in-one mają obecnie szerokie zastosowanie, oferując sprzęt zarówno do podstawowych prac biurowych, jak również zaawansowanych programów wymagających sporych zasobów sprzętowych. Aktualnie największymi producentami urządzeń all-in-one pozostają firmy: Lenovo, HP, Asus, Acer, MSI, Dell oraz Apple.

Lenovo Group Limited (联想集团有限公司, Liánxiǎng jítuán yǒuxiàn gōngsī) – chińska firma informatyczna, największy na świecie producent komputerów osobistych według szacunków firm IDC oraz Gartner.Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. All-in-One – sprzedaż ma wzrosnąć :: PCLab.pl, „PCLab.pl” [dostęp 2017-03-22] (pol.).
  2. HP’s history of innovation: The ten products that changed everything, „IT PRO” [dostęp 2017-03-22] (ang.).
  3. Dlaczego warto zainwestować w komputer all-in-one?, „Blog Lenovo”, 15 marca 2017 [dostęp 2017-03-22] (pol.).
ASUS (szerzej znana nazwa handlowa firmy ASUSTeK Computer) – tajwański producent elektroniki, głównie: płyt głównych, kart graficznych, napędów optycznych, palmtopów, notebooków, produktów sieciowych, telefonów komórkowych, monitorów LCD, komputerowych urządzeń chłodzących.Miniaturyzacja to występujący w technologii ciągły trend w kierunku zmniejszania rozmiarów urządzeń mechanicznych, optycznych i elektronicznych przy zachowaniu ich pełnej użyteczności. Jest on szczególnie widoczny w elektronice, gdzie wielkość i liczba elementów ma największy wpływ na wielkość i cenę produktu. W efekcie miniaturyzacja układów elektronicznych doprowadziła do rozwoju scalonych układów półprzewodnikowych. Układy te mogą zawierać wiele milionów elementów elektronicznych w jednej obudowie. Przykłady wysoko zminiaturyzowanych układów scalonych to m.in:
Warto wiedzieć że... beta

Apple Inc. (wcześniej Apple Computer Inc.) NASDAQ: AAPL – amerykańska korporacja zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania i komputerów osobistych z siedzibą w Cupertino w Kalifornii. Założona przez Steve’a Wozniaka – projektanta, Steve’a Jobsa i Ronalda Wayne’a. Produkty spółki to m.in.: komputery Mac, iPod, iPhone i iPad. Oprogramowanie Apple obejmuje system operacyjny OS X, przeglądarkę multimediów iTunes, pakiet oprogramowania multimedialnego i kreatywności iLife, pakiet oprogramowania biurowego iWork, profesjonalny pakiet fotografii Aperture, pakiet profesjonalnych rozwiązań wideo Final Cut Studio oraz zestaw narzędzi audio Logic Studio. Od stycznia 2010 roku firma działa poprzez 284 własnych sklepów detalicznych w dziesięciu krajach, oraz za pośrednictwem sklepu internetowego sprzedającego zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie.
Maszyna do pisania – urządzenie mechaniczne o napędzie ręcznym lub elektrycznym, posiadające klawisze, które naciskane powodują wydrukowanie metodą typograficzną określonych znaków na umieszczonym w maszynie podłożu drukowym (najczęściej papierze). Urządzenie może być również wspomagane modułem elektronicznym umożliwiającym zapamiętywanie wpisywanego tekstu.
Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.
Obudowa komputera to najczęściej metalowa (stalowa lub aluminiowa) z elementami plastikowymi zamknięta skrzynka w formie prostopadłościanu, umożliwiająca umieszczenie i zamocowanie najważniejszych elementów komputera. Nowa obudowa jest rzadko sprzedawana łącznie z zasilaczem komputera.
Hewlett-Packard Company (HP), NYSE: HPQ - amerykańska firma informatyczna z siedzibą w Palo Alto w Kalifornii. W 2010 roku druga pod względem obrotów największa firma informatyczna świata. Producent m.in. komputerów osobistych, serwerów, drukarek i urządzeń poligraficznych oraz dostawca usług IT. W 1999 z HP wyodrębniono działy produkujące elektroniczny sprzęt pomiarowy, podzespoły oraz sprzęt medyczny i naukowy, formując osobną spółkę Agilent Technologies. W 2002 firma przejęła konkurenta Compaq Computer. W roku 2010 firma zatrudniała na całym świecie ok. 324 tys. osób.
Dell (właściwie Dell Computer Corporation) NASDAQ: DELL – amerykańska międzynarodowa korporacja z siedzibą w Round Rock w stanie Teksas. Zajmuje się produkcją komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz ich serwisowaniem. Spółka jest notowana na 41 miejscu w rankingu Fortune 500.
Micro-Star International (MSI) - tajwański producent komputerów i komponentów komputerowych. Firma powstała w sierpniu 1986. Znana jest zwłaszcza z projektowania i produkcji płyt głównych, kart rozszerzeń, a także serwerów, urządzeń komunikacyjnych, notebooków, zestawów barebone oraz elektroniki użytkowej.

Reklama