• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • All-female band

  Przeczytaj także...
  Seksizm (z ang. sexism, sex – „płeć”) – pogląd, że kobiety i mężczyźni nie są sobie równi lub że nie powinni posiadać równych praw. Zazwyczaj sprowadza się do „wiary w wyższość mężczyzn i wynikających z niej dyskryminujących zachowań wobec kobiet”.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.
  The Liverbirds – brytyjski żeński zespół rockowy, działający w latach 1963-1968. Była to jedna z nielicznych grup liverpoolskiej sceny merseybeat. Były także jedną z pierwszych niezależnych żeńskich grup rockowych w latach 60.

  All-female band (ang. w całości żeński zespół) – zespół składający się wyłącznie z muzyków płci żeńskiej. Pojęcie to jest mylone z girls band, czyli grupą muzyczną, gdzie kobiety udzielają się wokalnie, lub też z female-fronted band, czyli zespołem, w którym wokalistką jest kobieta, a na instrumentach grają mężczyźni. Nazwa all-female band jest używana głównie wobec zespołów rockowych.

  The Slits – brytyjski zespół punkrockowy utworzony w 1976 w Londynie, przez cztery dziewczyny: wokalistkę Ari Up (właśc. Arianna Forster), gitarzystkę Kate Korus, basistkę Suzy Gutsy i perkusistkę Palmolive (właśc. Paloma Romero). Korus i Gutsy zostały wkrótce zastąpione przez Viv Albertine oraz Tessę Pollitt. Pomimo, że od 1978 w składzie pojawiali się mężczyźni (kolejno perkusiści: Budgie (z Siouxsie and the Banshees), a później Bruce Smith) grupa ogólnie była przedstawiana jako żeński zespół.Bikini Kill – skrajnie feministyczny zespół emancypunxowy utworzony w październiku 1990, rozwiązany w 1998. Jego członkami byli: Kathleen Hanna (potem w Le Tigre), Bill Korren, Tobi Vail, Kathi Wilcox. Zespół często występował przed Nirvaną. Zespół wprowadził nazwę Riot Grrrl, wiele kobiecych zespołów było później tak określanych.

  Definicja all-female band powstała głównie po to, by pokazać różnice pomiędzy wykonawcami męskimi a żeńskimi. Często uważane jest to za przejaw seksizmu w muzyce.

  Mimo iż kobiety wielokrotnie pojawiały się w muzyce w zespołach męskich (Janis Joplin, Grace Slick, siostry Ann i Nancy Wilson z Heart), to jednak nadal była potrzeba tworzenia całkowicie żeńskich zespołów muzycznych, nawet jeśli nie było to aprobowane przez krytyków i publikę.

  Babes in Toyland, amerykańska grupa muzyczna wykonujaca grunge. Zespół powstał w Minneapolis w 1987 roku. Między 1989 a 1995 zespół nagrał trzy punkrockowe albumy studyjne.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

  Historia[ | edytuj kod]

  Jednymi z pierwszych żeńskich zespołów były: The Liverbirds, Goldie and the Gingerbreads, Fanny, The Pleasure Seekers, The Ace of Cups i Birtha. Grupy te pojawiały się już w latach 60. XX wieku i wykonywały głównie muzykę rockową. W drugiej połowie lat 70. popularnym zespołem był The Runaways.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.The Pleasure Seekers – żeński zespół garage rockowy, powstały w 1964 w Detroit. Formacja szybko zmieniła nazwę (i pierwotny styl muzyczny) na Cradle. Grupa jest znana dzięki Suzi Quatro, która była jej współzałożycielką. Gitarzystka zespołu i siostra Suzi, Patti Quatro, współpracowała z innym żeńskim zespołem rockowym, Fanny, po rozpadzie The Pleasure Seekers.

  Fala punk rocka przyniosła ze sobą takie zespoły jak The Slits, Kleenex i The Raincoats, oraz wiele female-fronted bands – X-Ray Spex i Blondie.

  W latach 80. pojawiły się glam metalowe lub heavy metalowe formacje, takie jak Vixen, Girlschool, Madam X (zespół żeńsko-męski), Precious Metal, Rock Goddess i Phantom Blue.

  Feministyczny styl muzyczny Riot Grrrl z lat 90. odniósł największy sukces na całym świecie i zainspirował wiele dziewczyn do tworzenia zespołów punkowych. Wtedy pojawiły się takie zespoły jak Bikini Kill, Bratmobile, Heavens to Betsy, Babes in Toyland, Lunachicks i 7 Year Bitch. Riot Grrl były wspierane przez takie grunge’owe formacje jak Nirvana czy Pearl Jam.

  Glam metal (in. ang. glam metal, hair metal, pop metal) – styl muzyki metalowej, popularny w latach 80. XX w. obejmujący melodyjną i rytmiczną jego odmianę.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  Współczesnym przykładem rockowych all-female bands są grupy Ex Hex, Haim, Girlpool i Stereopony.

  W historii muzyki pojawiało się także wiele zespołów żeńskich grających pop, np. The Bangles.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Amanda Drane: Women Rock: sexism and music go together like rock and roll. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-11)].
  2. Kayleigh Hughes: Are Mis-Gendered Band Names Ironic Or Sexist?. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-21)].
  3. Lucy O’Brien: She Bop II: The Definitive History of Women in Rock, Pop and Soul. London: Continuum, 2002, s. 95. ISBN 978-0-8264-5776-9.
  4. Courtney E. Smith: Record Collecting for Girls: Unleashing Your Inner Music Nerd, One Album at a Time. Houghton Mifflin Harcourt, 2011, s. 31. ISBN 978-0-547-50223-6. [dostęp 2017-02-24].
  5. Tony Scavieli: Top 10 The Runaways Songs. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-21)].
  6. David Chiu: The Runaways: Rock And Roll Provocateurs. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-19)].
  7. Flavorwire: 15 Essential Women Punk Icons. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-01)].
  8. Sara Marcus: Girls To The Front: The Real Story Of The Riot Grrrl Revolution. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-24)].
  9. PopMatters: Distort Me Deadly: Top 10 All-Female Punk Bands. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-19)].
  10. Billboard: 20 All-Female Bands You Should Know. [dostęp 2016-09-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-12)].
  Janis Lyn Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles) – amerykańska piosenkarka rockowa, soulowa i bluesowa, autorka tekstów, najczęściej wiązana z szeroko pojętym stylem psychodelicznego rocka (hipisowski rock) i blues rocka.Heart - amerykańska grupa muzyczna utworzona w roku 1973. Zespół swój pierwszy sukces osiągnął w Kanadzie. Jedynymi stałymi członkami zespołu na przestrzeni lat są siostry Ann (śpiew) oraz Nancy (gitara) Wilson. Zespół cieszył się dużą popularnością w latach 70., będąc pod wpływem hard rocka oraz muzyki ludowej. Na początku lat 80. popularność zespołu zmalała. Zmiana nastąpiła w roku 1985 wraz z ukazaniem się albumu Heart.
  Warto wiedzieć że... beta

  7 Year Bitch – amerykański zespół punkrockowy z Seattle w stanie Waszyngton, działający w latach 1990-1997. W ciągu kariery nagrał trzy albumy, z których dwa ostatnie powstały pod wpływem tragicznych wydarzeń związanych z jego bliskim otoczeniem. Paradoksalnie działalność zespołu trwała 7 lat.
  The Bangles - amerykańska żeńska grupa pop-rockowa założona w 1981 w Los Angeles. W skład grupy wchodzą: Debbi Peterson (wokalistka i perkusistka), Vicki Peterson (gitarzystka i wokalistka), Abby Travis (basistka) i Susanna Hoffs (wokalistka i gitarzystka). Zespół znany jest z takich singli jak: Eternal Flame i Manic Monday.
  Riot Grrrl – feministyczny ruch kobiecy ściśle związany ze sceną punkową i grunge’ową zapoczątkowany w latach 90. XX w.
  Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).
  Rock Goddess – brytyjski, kobiecy zespół muzyczny założony w Londynie, należący do Nowej fali brytyjskiego heavy metalu. Zespół istniał w latach 1981-1988. Obok Girlschool był najpopularniejszym kobiecym zespołem grającym heavy metal w Wielkiej Brytanii w latach 80.
  Goldie and the Gingerbreads – amerykański żeński zespół rockowy istniejący w latach 1962–1967. Do grupy należały piosenkarka Genya Ravan i trzy instrumentalistki: Ginger Bianco, Margo Lewis i Carol McDonald. Formacja była pierwszą kobiecą grupą rockową, która podpisała kontrakt z mainstreamową wytwórnią muzyczną, oraz jedną z pierwszych, które samodzielnie grały na instrumentach (razem z Fanny, Birthą, The Ace of Cups i The Pleasure Seekers/Cradle).
  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.789 sek.