To jest dobry artykuł

Alice in Chains

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alice in Chains – amerykański zespół muzyczny utworzony w 1987 w Seattle w stanie Waszyngton z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Jerry’ego Cantrella i perkusisty Seana Kinneya. Przez współczesnych historyków i krytyków zaliczany do tzw. Wielkiej Czwórki z Seattle, obok Nirvany, Pearl Jam i Soundgarden.

VG-Lista – norweska lista przebojów. Jest przedstawiana co tydzień w magazynie VG i w programie NRK Topp 20. Jest główną listą przebojów w Norwegii, prowadzącą listy albumów i singli z krajów całego świata. Dane gromadzone są przez Nielsen Soundscan International i opierają się na sprzedaży w około stu sklepach w Norwegii. Pierwsze notowanie listy singli zostało opublikowane jako "Top 10" w 42. tygodniu 1958 i zostało rozszerzone do "Top 20" w 5. tygodniu 1995. W tym samym czasie lista albumów, opublikowana jako "Top 20" w 1. tygodniu 1967, została rozszerzona do "Top 40".Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.

Muzyka Alice in Chains jest mroczna i ciężka, lecz bardzo melodyjna. Odznacza się różnorodnością brzmienia, sprawiającą, że zespół trudno jest przypisać do konkretnego gatunku. Grupa powszechnie identyfikowana jest z nurtem grunge’owym, lecz czerpiąca wpływy z szeroko pojętej muzyki metalowej lat 70., która zawiera w sobie ciężkie riffy inspirowane twórczością Black Sabbath i melodyjnego hard rocka budzącego skojarzenia z dokonaniami Led Zeppelin, przeplatanego łagodniejszymi i utrzymanymi w stylistyce muzyki akustycznej kompozycjami. Rozpoznawalną cechą zespołu są rozbudowane aranżacyjnie utwory oraz charakterystyczny styl wokalny, dla którego typowe są zharmonizowane partie wokalne. Łączny nakład sprzedanych albumów wynosi ponad 25 milionów na całym świecie, w tym 14 na terenie Stanów Zjednoczonych. Wydawnictwa Jar of Flies (1994) i Alice in Chains (1995) osiągnęły najwyższą pozycję zestawienia Billboard 200. Jar of Flies był pierwszym w historii albumem wydanym w formacie EP, który uplasował się na szczycie listy przygotowywanej przez „Billboard”. Zespół uzyskał dziewięć nominacji do nagrody Grammy.

Heroinizm – uzależnienie od zażywania diacetylomorfiny C21H23NO (heroiny, opioidu: półsyntetycznej pochodnej morfiny). Heroinizm jest jedną z najcięższych kompulsji narkotycznych. Heroinizm można podzielić na uzależnienie fizyczne i psychiczne. Uzależnienie fizyczne charakteryzują tzw. objawy abstynencyjne – nudności, bóle kostno-stawowe, bóle mięśni, biegunka. Wiąże się z wbudowywaniem heroiny w metabolizm organizmu osoby zażywającej nałogowo ten narkotyk.Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.

Z powodu śmierci wokalisty Layne’a Staleya w kwietniu 2002, grupa zawiesiła działalność. Reaktywacja nastąpiła w 2005, a od 2006 występuje z Williamem DuVallem.

Historia[ | edytuj kod]

Wczesny okres (1984–1989)[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Sleze.
 Osobny artykuł: Alice N’ Chains.

W 1984 uczniowie Shorewood High School Byron Hansen, James Bergstrom, Johnny Bacolas i Zoli Semanate utworzyli glammetalowy zespół Sleze, a jego wokalistą został uczeń Meadowdale High School Layne Staley. Skład wielokrotnie ulegał roszadom w ciągu dwóch lat działalności. W 1986 dołączył gitarzysta Nick Pollock, a zespół przekształcono w Alice N’ Chains. W trakcie półtorarocznej aktywności, muzycy zarejestrowali dwa albumy demo. W 1987 projekt rozwiązano. Staley zarządzał kompleksem sal prób o nazwie Music Bank, który mieścił się nieopodal mostu Ballad Bridge w Seattle. Składał się on z 60 pomieszczeń i był otwarty przez całą dobę. Pełnił lokalnie istotną funkcję, gdyż umożliwiał początkującym muzykom rozwój artystyczny.

Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.Robert Lang Studios – amerykańskie studio nagraniowe mieszczące się w Shoreline w stanie Waszyngton, oddalonym dwanaście mil od Seattle. W studiu na przestrzeni lat nagrywało wielu artystów, w tym Alice in Chains, Bush, Candlebox, Foo Fighters i Nirvana.
Kane Hall, miejsce pierwszego koncertu zespołu w styczniu 1988

W 1987 Pollock poznał ze sobą Staleya i gitarzystę Jerry’ego Cantrella, udzielającego się w założonym przez siebie rok wcześniej zespole Diamond Lie, którego trzon stanowili wokalista Scott Damon, basista Matt Muasau i perkusista Randy Nesbitt. Do składu dołączył Mike Starr, występujący w Gypsy Rose. Po obejrzeniu koncertu Alice N’ Chains w Tacoma Little Theater, Cantrell zwrócił się z propozycją objęcia funkcji wokalisty do Staleya, który w owym czasie wraz z Bergstromem i Dave’em Martinem udzielał się w efemerycznej grupie 40 Years of Hate, prezentującej muzykę z pogranicza funk i industrial. Wokalista zgodził się dołączyć do formacji muzyka pod warunkiem, że ten wystąpi w roli sidemana w jego zespole. Projekt w którym występował Staley, wkrótce uległ rozwiązaniu. Po odbyciu kilku przesłuchań, muzyk objął stanowisko wokalisty w zespole Cantrella i perkusisty Seana Kinneya. Początkowo muzycy używali różnych nazw, między innymi Mothra and Fuck i Diamond Lie. Pierwszy koncert odbył się 15 stycznia 1988 w Kane Hall na Uniwersytecie Waszyngtońskim. W składzie Staley (śpiew), Cantrell (gitara), Starr (gitara basowa), Kinney (perkusja), grupa z powodzeniem zaczęła grać w klubach położonych na północno-zachodnim wybrzeżu. Niejednokrotnie określana była przez lokalne media mianem „Kindergarden”, z uwagi na duże podobieństwo brzmieniowe i sceniczne do Soundgarden. Cantrell przyznał, że w początkowej fazie działalności Alice in Chains, Soundgarden był zespołem „bardzo inspirującym”.

The Devil Put Dinosaurs Here Tour – oficjalna trasa koncertowa amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promująca piąty studyjny album The Devil Put Dinosaurs Here, wydany 28 maja.The Devil Put Dinosaurs Here – piąty album studyjny amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Wydany został 28 maja 2013 roku nakładem wytwórni fonograficznej Capitol. Nagrania odbyły się od września 2011 do listopada 2012 w Henson Recording Studios na terenie Los Angeles. Produkcją materiału zajął się ponownie Nick Raskulinecz, współpracujący z zespołem przy poprzednim albumie Black Gives Way to Blue. Album w momencie wydania zadebiutował na 2. pozycji zestawienia Billboard 200, oraz dotarł do tej samej pozycji w Kanadzie. Głównym autorem tekstów jest gitarzysta i wokalista formacji Jerry Cantrell, z wyjątkiem utworu „Phantom Limb”, który jest autorstwa Williama DuValla. Muzykę w głównej mierze skomponował gitarzysta, z małymi wyjątkami.

W 1988 w Issaquah zespół zarejestrował materiał demo The Treehouse Tapes składający się z ośmiu kompozycji, w tym z coveru Davida Bowiego – „Suffragette City”. Proces został sfinansowany przez Cantrella. W tym samym roku promotor nagrań Randy Hauser i Ken Deans umożliwili grupie nagranie profesjonalnego dema dla wytwórni płytowych. Sesja miała odbyć się w Music Bank, lecz została odwołana po tym, jak policja zamknęła budynek w związku z handlem marihuaną. Za namową Hausera i Deansa doszło do zmiany nazwy zespołu z Diamond Lie na Alice in Chains. Pierwszy koncert pod nową nazwą muzycy zagrali 25 lipca 1988.

Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Paul Rachman (ur. 13 września 1959 roku w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, który w roku 2006, wyreżyserował wysoko oceniony film dokumentalny pt. "American Hardcore", mający swą premierę na Sundance Film Festival. Został wydany przez Sony Pictures Classics. Rachman jest także jednym z założycieli Slamdance Film Festival. Karierę rozpoczynał jako reżyser teledysków, współpracując z zespołami Gang Green oraz Bad Brains. W późniejszym czasie podpisał kontrakt z firmą Propaganda Films, i zajął się realizacją teledysków takich artystów jak Alice in Chains, The Replacements, Kiss, Pantera, Joan Jett, Roger Waters oraz wielu innych. Debiutował jako reżyser niskobudżetowego filmu fabularnego "Four Dogs Playing Poker".

Od kwietnia do czerwca 1989, przy współpracy Ricka Parashara, członkowie zespołu pracowali w London Bridge Studio nad kolejnym demem, którego proces sfinansował Hauser. Nagrany materiał Deans przekazał menedżerom Kelly Curtis i Susan Silver, kierujących ówcześnie Soundgarden, proponując funkcję zarządzania zespołem. Materiał trafił do wytwórni Columbia. Nick Terzo: „Wielu myślało, że wybrałem najgorzej z całego grona, ale dla mnie byli niczym nieoszlifowany diament”. Po ośmiomiesięcznych negocjacjach, 11 września muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią. Sprawami zarządzania zajęły się Curtis i Silver. W lipcu 1989 Don Kaye scharakteryzował brzmienie zespołu na łamach „Kerrang!” jako „mroczny, bluesowy rock z ostrymi jak igła i potwornymi riffami, z których Metallica byłaby dumna. Emocjonalne wokale, funkowy, brudny groove i całkowicie oryginalny, ale ostry dźwięk, gwarantują wielkie rzeczy”.

EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.VHS (ang. Video Home System) – w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych popularny standard zapisu i odtwarzania kaset wideo przeznaczony dla rynku konsumenckiego.

Facelift (1990–1991)[ | edytuj kod]

Od grudnia 1989 do kwietnia 1990 muzycy odbyli w London Bridge Studio i Capitol Recording Studio w Hollywood sesję nagraniową debiutanckiego albumu studyjnego. Procesem produkcji zajął się Dave Jerden. Na przełomie lutego i marca wystąpili w roli supportu przed Extreme w ramach Pornograffiti Tour. W lipcu wytwórnia opublikowała w limitowanym nakładzie minialbum We Die Young. Był on rozsyłany w formie darmowej do najbliższych sklepów muzycznych, których właściciele otrzymywali zysk ze sprzedaży. Miało to na celu promowanie zbliżającego się albumu, jak i samego zespołu.

James Bergstrom (ur. w 1969 w Seattle) – amerykański perkusista, współzałożyciel grupy muzycznej Sleze, przekształconej następnie w zespół Alice N’ Chains. W późniejszym okresie działalności znany z występów w grupie Second Coming.Kevin Patrick Smith (ur. 2 sierpnia 1970 w Red Bank, w stanie New Jersey) – amerykański scenarzysta, reżyser oraz aktor.
Styl gry Cantrella w okresie Facelift nawiązywał do klasycznego metalu i bluesa spod znaku Black Sabbath

Premiera Facelift odbyła się 21 sierpnia. Steve Huey z AllMusic napisał, że „jest to jedna z najważniejszych płyt w gatunku grunge’u i rocka alternatywnego, łącząca przy tym fanów hard rocka i heavy metalu”. W opinii Kyle’a Andersona album był „głośną, brutalną, wyciskającą godziną rocka, pochłoniętą metalem, opartą na bluesie spod znaku Black Sabbath, Deep Purple i Motörhead”.

Machine Head – amerykańska grupa muzyczna założona 12 października 1991 roku w Oakland w Kalifornii. Wykonywana przez zespół muzyka określana jest jako groove metal, thrash metal, heavy metal, nu metal oraz metal alternatywny.Maynard James Keenan, właściwie James Herbert Keenan (ur. 17 kwietnia 1964 w Ravennie w stanie Ohio) – amerykański wokalista metalowy.

Od listopada do grudnia zespół odbył trasę po Ameryce Północnej, pełniąc rolę supportu przed Iggy Popem w ramach Brick By Brick Tour. 22 grudnia muzycy wystąpili przed półtoratysięcznym audytorium zgromadzonym w Moore Theatre, ze specjalnie przygotowanym i wyprzedanym koncertem. Materiał w reżyserii Josha Tafta wydano 30 lipca 1991 na kasecie Live Facelift. Podczas lutowych koncertów zespół zaprosił Pearl Jam do otwierania swoich występów. Eddie Vedder, odnosząc się do nich, przyznał, że „interesującym było oglądać zespół, który potrafi zmieniać nastroje ludzi”. W pierwszym półroczu od premiery, Facelift sprzedał się w ilości 40 tys. kopii. W styczniu 1991 został wydany singelMan in the Box”, który dotarł do 18. pozycji Mainstream Rock Songs. Napisana przez Staleya kompozycja poruszała tematykę cenzury rządowej. Teledysk wyreżyserowany przez Paula Rachmana regularnie emitowany był w stacji muzycznej MTV, gdzie utrzymywał się na liście przez szesnaście tygodni. Po tych wydarzeniach album w ciągu następnych sześciu tygodni uzyskał nakład sprzedaży na poziomie 400 tys. egzemplarzy. Kontynuując trasę, zespół wyruszył wspólnie z The Almighty i Megadeth w tournée Oxidation of the Nations Tour, zainaugurowane występem w londyńskim Marquee Club 8 marca, a zakończone w Point Theatre w Dublinie 1 kwietnia. Od maja do lipca grupa występowała w roli supportu przed zespołami Anthrax, Megadeth i Slayer, w ramach amerykańskiej edycji tournée Clash of the Titans. 5 czerwca, w trakcie występu w Red Rocks Amphitheatre, zespół został obrzucony butelkami przez fanów grupy Slayer. Jedna z nich trafiła w zestaw perkusyjny Kinneya. Staley, poirytowany zachowaniem zgromadzonej publiczności, przeskoczył barierki i zaczął odrzucać w stronę tłumu różne przedmioty znalezione na scenie. Po chwili do wokalisty dołączyła reszta muzyków. Mimo tych incydentów, grupa zyskała sobie sympatię fanów muzyki metalowej podczas trasy.

Man in the Box – drugi singel amerykańskiej grupy Alice in Chains, pochodzący z debiutanckiego albumu długogrającego Facelift, wydanego w roku 1990. Utwór został zamieszczony na drugiej pozycji na albumie, trwa 4 minuty i 46 sekund. Tekst do utworu napisał wokalista grupy Layne Staley, muzykę skomponował gitarzysta Jerry Cantrell. Premiera singla nastąpiła 1 marca 1991 roku. Wydawnictwo ukazało się nakładem wytwórni Columbia. Na stronie B singla zostały zamieszczone utwory „Sea of Sorrow”, „Bleed the Freak” oraz „Sunshine”. Utwór „Man in the Box” jest ostatnią kompozycją wykonaną przez Layne’a Staleya i zespół, przed śmiercią wokalisty w kwietniu 2002 roku. Ostatnie wykonanie ze Staley’em miało miejsce 3 lipca 1996 roku w Kansas City, w ramach trasy 1996 North America Tour.Alice N’ Chains – amerykański zespół muzyczny utworzony w roku 1984 w Seattle w stanie Waszyngton pod nazwą Sleze, z inicjatywy gitarzysty oraz basisty Johnny’ego Bacolasa, basisty Byrona Hansena, gitarzysty Zoli Semanate oraz perkusisty Jamesa Bergstroma. W 1986 po dołączeniu do zespołu Nicka Pollocka, formacja zmieniła nazwę na Alice N’ Chains. W czasie swojej półtorarocznej działalności, grupa zarejestrowała dwa albumy demo. Projekt został rozwiązany w roku 1987, a jego członkowie utworzyli nowe grupy muzyczne.

6 lipca Facelift uplasował się na 42. pozycji Billboard 200, stając się pierwszym albumem wywodzącym się z nurtu grunge’owego, który dotarł do pierwszej 50. zestawienia tygodnika „Billboard”. Od sierpnia do stycznia 1992 muzycy występowali jako support dla Van Halen w ramach For Unlawful Carnal Knowledge Tour. Na początku września Facelift uzyskał od Recording Industry Association of America (RIAA) certyfikat złotej płyty. „Pierwotnie zakładaliśmy, że album mógłby sprzedać się w nakładzie 100 tys. kopii. To był nasz cel. Potem pomyśleliśmy, że wynik na poziomie 200 tys. byłby już bardzo dużym osiągnięciem” – wspominał Staley.

Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Rocky Schenck (ur. 18 kwietnia 1955 w Austin w stanie Teksas) – amerykański reżyser teledysków oraz fotograf. Pracował z takimi artystami jak między innymi Nick Cave oraz PJ Harvey ("Henry Lee"), Seal oraz Joni Mitchell ("How Do You Stop"), The Cramps ("Bikini Girls with Machine Guns" oraz "Creature from the Black Leather Lagoon"), Alice in Chains ("We Die Young", "Them Bones", "What the Hell Have I", "Grind"), Annie Lennox oraz Rod Stewart ("If We Fall in Love Tonight"), oraz grupą muzyczną Van Halen ("Humans Being" oraz "Fire in the Hole").Największa kolekcja jego prac znajduje się w Wittliff collections w Texas State University–San Marcos.

Album promowany był dodatkowo singlem „Sea of Sorrow”, który odnotował 27. pozycję Mainstream Rock Songs. Dzięki intensywnym trasom koncertowym, w ramach których zespół wystąpił ponad 200-krotnie, grupa zaczęła zyskiwać atencję mediów głównego nurtu w Stanach Zjednoczonych oraz spotykać się z coraz bardziej pozytywnym przyjęciem. Fani dzwonili do rozgłośni radiowej KISW w Seattle, domagając się emisji utworów zespołu.

Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.

Sap (1991–1992)[ | edytuj kod]

Sean Kinney (czerwiec 2019)

W trakcie trwania For Unlawful Carnal Knowledge Tour muzycy rozpoczęli prace nad nagrywaniem materiału na drugi album studyjny. Demo wypełniło dziesięć kompozycji, spośród których kilka po przebytej selekcji postanowiono nagrać ponownie. Sesja rozpoczęła się pod koniec listopada 1991 w London Bridge Studio, przy współpracy Ricka Parashara. Zarejestrowane zostały cztery utwory utrzymane w stylistyce muzyki akustycznej. Cantrell w rozmowie z „Guitar World” przyznał, że zmiana charakteru brzmienia była zamierzonym zabiegiem. Minialbum Sap został opublikowany 4 lutego 1992, początkowo jedynie w Stanach Zjednoczonych. Powodem jego nagrania i nazwy był sen, jaki miał Sean Kinney. Muzykowi przyśniło się, że zespół nagrał kilka utworów i zamieścił je na akustycznym minialbumie. Następnego dnia perkusista opowiedział o tym pomyśle kolegom z zespołu i materiał został nagrany w ciągu niespełna tygodnia. Trzy z czterech kompozycji pochodziły ze starszych sesji nagraniowych. Na płycie gościnnie wystąpili: wokalistka Heart, Ann Wilson, Chris Cornell i frontman Mudhoney, Mark Arm. W trakcie nagrań zrodziła się supergrupa Alice Mudgarden, w skład której weszli wszyscy członkowie Alice in Chains, Arm i Cornell. Nazwę zaczerpnięto z kontaminacji Alice in Chains, Mudhoney i Soundgarden. Muzycy nagrali utwór „Right Turn”.

Kansas City – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missouri, nad rzeką Missouri. W 2019 roku liczy 495,3 tys. mieszkańców, oraz ponad 2,1 mln na obszarze metropolitalnym, który rozlewa się na stan Kansas i obejmuje miasto Kansas (w stanie Kansas). Promocja jest to oddziaływanie na odbiorców produktów danej firmy, polegające na przekazaniu im informacji, które mają w odpowiednim stopniu zwiększyć wiedzę na temat produktów lub usług oraz samej firmy w celu stworzenia dla nich preferencji na rynku.

W 1992 członkowie zespołu pojawili się w charakterze gościnnym w filmie obyczajowym Samotnicy (reż. Cameron Crowe), występując w scenie podczas koncertu w klubie. Do promocji przyczynił się utwór „Would?”, który trafił na ścieżkę dźwiękową. 25 lutego, podczas 34. gali wręczenia nagród Grammy w Radio City Music Hall w Nowym Jorku, „Man in the Box” został wyróżniony nominacją w kategorii Best Hard Rock Performance with Vocal.

Corey Taylor (ur. 8 grudnia 1973 w Des Moines w stanie Iowa) - amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i producent muzyczny. W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 86. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.Opiaty – substancje psychoaktywne pochodzące z opium. Najważniejsze z nich to morfina, kodeina, tebaina, narkotyna i papaweryna.

Dirt (1992–1993)[ | edytuj kod]

Staley i Cantrell w Bostonie (1992)

Od kwietnia do lipca 1992, przy ponownej współpracy z Jerdenem, muzycy odbyli w Eldorado Recording Studios i One on One Studios w Los Angeles sesję nagraniową drugiego albumu studyjnego. Nowe kompozycje zostały w większości napisane w przerwach pomiędzy trasami koncertowymi. Zespół przebywał w jednej z dzielnic miasta – Oakwoods – kiedy na ulicach wybuchły zamieszki wywołane uniewinnieniem czterech policjantów, oskarżonych o pobicie czarnoskórego taksówkarza Rodneya Kinga. „Byliśmy właśnie w Studio City to Venice, kiedy wybuchły zamieszki. Zadzwoniliśmy do Toma Arayi ze Slayera i udaliśmy się do niego, aby przeczekać ten gorący okres. Nigdy tego nie zapomnę” – relacjonował Cantrell. Premierę albumu poprzedziło wydanie dwóch singli – „Would?” i „Them Bones”, które zostały odnotowane na Mainstream Rock Songs, i uplasowały się w Top 30. w Wielkiej Brytanii. 10 września zespół wystąpił obok Pearl Jam na uroczystości promującej film Samotnicy w Park Plaza Hotel.

Detroit (wym. [dɨˈtrɔɪt]; z fr. cieśnina) – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Michigan na północnym brzegu rzeki Detroit łączącej jeziora St. Clair i Erie. Slayer (IPA [ˈsleɪə]) – amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1981 roku w Huntington Park (przedmieścia Los Angeles), rozwiązana w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy gitarzysty Kerry’ego Kinga, który do współpracy zaprosił gitarzystę Jeffa Hannemana, pochodzącego z Kuby perkusistę Dave’a Lombardo oraz basistę i wokalistę Chilijczyka - Toma Arayę. Już w początkowym okresie działalności muzycy rozwinęli własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu.

15 września muzycy zainaugurowali pierwszy etap tournée promującego album, występując jako gość specjalny na trasie No More Tours Ozzy’ego Osbourne’a. Przed koncertem w Oklahoma City 25 września, Staley złamał nogę podczas jazdy quadem, i na scenie zmuszony był do występowania o kulach oraz na wózku inwalidzkim. 29 września nakładem Columbia ukazał się drugi album studyjny Alice in Chains – Dirt, który został uznany za magnum opus, największe osiągnięcie artystyczne zespołu. W celu dalszej promocji, opublikowano single „Angry Chair”, „Rooster” i „Down in a Hole”, które uplasowały się na czołowych lokatach Mainstream Rock Songs. Teledysk do utworu „Rooster”, mającego charakter osobistych postrzegań wojny wietnamskiej, z uwagi na zbyt dużą brutalność, emitowany był w MTV w ocenzurowanej wersji, co spotkało się ze sprzeciwem Cantrella.

Industrial – awangardowy styl w muzyce elektronicznej, czerpiący inspiracje z fascynacji, a jednocześnie rozczarowania zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, z jednej strony dążącą do technicznej doskonałości, a z drugiej spychającą jednostkę ludzką na dalszy plan.Exclaim! - kanadyjski magazyn muzyczny, miesięcznik. Gazeta ukazuje się od 1992 roku w nakładzie ponad 100 tys. egzemplarzy.
Staley w tekstach na Dirt poruszył tematykę walki z uzależnieniem

Steve Huey z AllMusic stwierdził, że album to „arcydzieło”. Odnosząc się do motywu przewodniego płyty napisał: „Album ze względu na ukazane uzależnienie stanowi jedno z najbardziej wstrząsających koncepcyjnych wydawnictw w historii. Nie wszystkie utwory zawarte na albumie opowiadają o heroinie. Teksty pisane przez Cantrella, mimo że skupiają się na relacjach osobistych, to jednak zachowują spójność tematyczną. Prawie każdy utwór nasycony jest samoobrzydzeniem i rezygnacją. To czyni, że świadomość jest jeszcze bardziej bezsilna”. Chris Gill z miesięcznika „Guitar World” opisał album słowami: „Cudownie mroczny, brutalny, ale szczery”. Mike Boehm z dziennika „Los Angeles Times” przyznał, że „najnowszy album zespołu, Dirt, szura po dnie z litanią skarg śpiewanych z głębokiej otchłani rozpaczy, wstrętu do samego siebie i niekończącej się niedoli”. Wiele spekulacji wywołała oprawa graficzna autorstwa Mary Maurer i Rocky’ego Schencka. W sesji wystąpiła 21-letnia aktorka i modelka Mariah O’Brien. W wywiadzie dla czasopisma „Hit Parader” Mike Starr stwierdził, że album w porównaniu do poprzedniego jest „cięższy i bardziej obłąkany”. 17 października Dirt zadebiutował na 6. pozycji Billboard 200, pozostając w zestawieniu przez 102 tygodnie. Z początkiem grudnia uzyskał certyfikat platyny w Stanach Zjednoczonych.

Scott Olson – amerykański basista, gitarzysta, producent muzyczny oraz inżynier dźwięku. Absolwent Mount Si High School w Snoqualmie w stanie Waszyngton. Współpracuje ze studiem nagraniowym London Bridge Studio w Seattle. Współpracował min. z Pearl Jam nad płytą Ten, a także z Soundgarden nad płytą Badmotorfinger. W 1996 roku wziął udział w koncercie akustycznym grupy Alice in Chains, gdzie wystąpił w roli drugiego gitarzysty. Zapis jest dostępny na albumie Unplugged. W latach 1995–1998 oraz 2002–2003 występował w rockowym zespole Heart. W roku 2005 występował gościnnie z zespołem Alice in Chains.Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.
Mike Inez dołączył do zespołu w styczniu 1993, zastępując Starra

15 stycznia 1993 zespół wystąpił na Estádio do Morumbi w São Paulo, podczas pierwszego dnia festiwalu Hollywood Rock, grając dla ponad 100 tys. publiczności. Kontynuując udział, tydzień później grupa zagrała obok Red Hot Chili Peppers na placu Praça da Apoteose w Rio de Janeiro. Po zakończeniu koncertu, zmagający się z uzależnieniem od heroiny Mike Starr, o mało nie doprowadził do przedawkowania, tracąc przytomność na kilka minut. Natychmiastową reakcją wykazał się Staley, który widząc poważne zagrożenie życia, cucił kolegę zimnym prysznicem w pokoju hotelowym. Po tym incydencie doszło do zmiany personalnej. W miejsce Starra został przyjęty Mike Inez, współpracujący z Osbourne’em.

Muzyka akustyczna - muzyka, którą wykonuje się przy użyciu instrumentów akustycznych, tj. takich które wytwarzają dźwięk przy użyciu wibratora, a nie poprzez syntezę elektroniczną. Podczas koncertów akustycznych zazwyczaj używa się wzmacniaczy elektroakustycznych dźwięku w celu osiągnięcia właściwego nagłośnienia sali, jednakże pozostają one odseparowane od instrumentu i ich funkcją pozostaje jedynie właściwe nagłośnienie jego naturalnego brzemienia. Natomiast instrumenty elektroniczne zamienione zostają przez ich klasyczne odpowiedniki, np. gitary elektryczne przez gitary akustyczne, syntezatory przez fortepian, itd. Dodatkowo wykonawcy często wzbogacają brzmienie ludowymi instrumentami tradycyjnymi (np. harmonijka ustna). Przykłady instrumentów wykorzystywanych w muzyce akustycznej to fortepian, gitara akustyczna, bęben, akordeon, chordofony, instrumenty dęte. Ten styl muzyczny jest często wykorzystywany w muzyce bluegrass i folk. Także muzycy na co dzień korzystający z instrumentów elektronicznych często nagrywają akustyczne wersje swoich przebojów (np. podczas serii koncertów MTV Unplugged).Zakk Wylde, właściwie Jeffrey Phillip Wielandt (ur. 14 stycznia 1967 w Bayonne) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Założyciel grupy muzycznej Black Label Society. Od 1987 do 2009 roku z przerwami współpracownik angielskiego wokalisty Ozzy’ego Osbourne’a.

Muzycy przylecieli wcześniej do Europy, gdzie odbywali pierwsze próby z Inezem w londyńskiej dzielnicy Finchley. 30 stycznia występem w Camden Underworld zespół zainicjował europejskie tournée, obejmujące koncerty m.in. na terenie Francji, Niemiec, Skandynawii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoch. Rolę supportu pełnili Screaming Trees i The Wildhearts. 8 lutego, w trakcie występu w klubie Cirkus w Sztokholmie, Staley uderzył w twarz jednego z uczestników koncertu, który wykonywał nazistowskie gesty. 24 lutego, podczas 35. gali wręczenia nagród Grammy w Shrine Auditorium, Dirt został wyróżniony nominacją w kategorii Best Hard Rock Performance.

Finish What we Started Tour – trasa koncertowa amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, składająca się łącznie z 40 koncertów, podzielonych na 4 etapy. Pierwszy z nich odbył się w Stanach Zjednoczonych i liczył 6 koncertów, natomiast drugi w Europie i liczył 26 występów. Trzeci etap liczył 2 koncerty i odbył się w Azji. Ostatni etap składał się, podobnie jak pierwszy, z 6 koncertów w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwsza trasa na której wystąpił nowy wokalista zespołu – William DuVall, oraz pierwsza trasa zespołu od 1996 roku.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

W kwietniu muzycy zarejestrowali w Bad Animals Studio dwa utwory – „What the Hell Have I” i „A Little Bitter”, które zostały wykorzystane na ścieżce dźwiękowej do filmu Bohater ostatniej akcji (1993, reż. John McTiernan). Od czerwca do sierpnia grupa występowała na trasie festiwalu muzyki alternatywnej Lollapalooza, grając na głównej scenie obok takich wykonawców jak Babes in Toyland, Primus, Rage Against the Machine i Tool.

53. ceremonia rozdania nagród Grammy odbyła się 13 lutego 2011 roku w Staples Center w Los Angeles i była transmitowana na żywo na antenie CBS. Dwa dni wcześniej wyróżnieniem specjalnym, MusiCares Person of the Year, odznaczona została Barbra Streisand. Nominacje ogłoszone zostały 1 grudnia 2010 roku i objęły 109 możliwych do zdobycia wyróżnień. Zdecydowana większość statuetek przyznana została podczas tzw. pre-telecastu, a więc części ceremonii, nietransmitowanej w telewizji.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

Jar of Flies (1993–1994)[ | edytuj kod]

Na początku września muzycy, przy współpracy Toby’ego Wrighta, wynajęli studio London Bridge na dziesięć dni. Wright przyznał, że w momencie rozpoczęcia sesji, grupa nie miała przygotowanego żadnego materiału. Proces rejestracji trwał tydzień. W połowie września został wznowiony amerykański etap trasy, którego kontynuację stanowiły występy w Europie, przy wsparciu formacji Clawfinger i The Wildhearts. Pod koniec października zespół po raz pierwszy koncertował w Japonii i Australii. Występy Amerykanów na kontynencie australijskim poprzedzali Suicidal Tendencies i The Poor. 7 stycznia 1994 grupa zagrała ostatni występ przed zawieszeniem działalności koncertowej. Miał on miejsce w Hollywood Palladium, podczas benefisu Johna Norwooda Fishera z Fishbone. Członkowie zespołu zagrali 20-minutowy akustyczny występ. Część zgromadzonej publiczności nie była zadowolona z faktu lżejszej formy, przez co wygwizdała muzyków. Cantrell: „Zrobiliśmy krótki występ, dając szansę zagrania numerów z minialbumu Sap. Niektórzy fani byli zirytowani, bo nie zagraliśmy nic cięższego”.

Anthrax (ang. i łac.: dosł. wąglik) – amerykański zespół założony w Nowym Jorku w 1981 roku. Zaliczany obok zespołów Metallica, Slayer i Megadeth do wielkiej czwórki thrash metalu.Nihilizm (od łac. nihil - nic) – pogląd filozoficzny całkowicie lub częściowo negujący istnienie pewnych bytów. Rozróżnia się kilka kategorii tego pojęcia:
Jerry Cantrell, 27 listopada 1992

25 stycznia wytwórnia opublikowała trzeci minialbum w dyskografii zespołu. Pierwotnie nieprzeznaczony do wydania Jar of Flies, w pierwszym tygodniu od premiery uzyskał nakład sprzedaży sięgający 141 tys. egzemplarzy, dzięki czemu 12 lutego zadebiutował na szczycie Billboard 200, przechodząc tym samym do historii jako pierwszy album wydany w formacie EP, który tego dokonał. Poza Stanami Zjednoczonymi, minialbum dotarł do 1. pozycji na terenie Nowej Zelandii, 2. w Australii, 3. w Finlandii i 5. w Danii. Steve Huey z AllMusic podkreślił, że „album ten to połączenie bólu z perfekcją”. Tom Sinclair z „Entertainment Weekly” podsumował cały materiał: „Jeśli przełomowy album Alice in Chains, Dirt, uchwycił rozpacz mężczyzn tarzających się w duchowym szambie, to Jar of Flies brzmi jak opis tych samych facetów ze zwisającymi nogami w mętnej wodzie”. Jon Pareles z dziennika „The New York Times” napisał: „Nagrodzona samotność o chropowatym indywidualizmie”. Minialbum promowany był przez dwa single – „No Excuses” i „I Stay Away”. Pierwszy z nich 26 marca osiągnął najwyższą lokatę Mainstream Rock Songs – stając się pierwszym singlem grupy, który uplasował się na szczycie notowania opracowywanego przez „Billboard”.

Alienacja (wyobcowanie) (łac. alienus, alienum - obcy, cudzy) - poczucie izolacji od społeczeństwa, nieutożsamianie się ze społecznością lokalną i ponadlokalną, utrata tożsamości jednostki charakterystyczna dla dużych ośrodków miejskich w społeczeństwach przemysłowych i poprzemysłowych (postindustrialnych) oraz dla sytuacji migracji zarobkowej.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

Po wydaniu Jar of Flies Staley udał się na leczenie odwykowe do Hazelton Clinic w Minnesocie, spowodowane uzależnieniem od heroiny. W lipcu zespół planował ruszyć wraz z Danzig, Fight i Suicidal Tendencies w trasę Shit Hits the Sheds Tour, występując jako support przed zespołem Metallica, oraz zagrać w sierpniu na festiwalu w Woodstock, lecz kiedy Staley przyszedł na jedną z prób będąc pod wpływem narkotyków, Kinney odmówił dalszej chęci grania z wokalistą. Cantrell: „Byliśmy jak cztery rośliny, próbujące rosnąć w tej samej doniczce”. 15 lipca, na jeden dzień przed rozpoczęciem wspólnego tournée, zespół wycofał swój udział, będąc zastąpionym przez Candlebox. Kinney: „Nie byliśmy wtedy ze sobą szczerzy. Gdybyśmy dalej to ciągnęli, byłoby spore prawdopodobieństwo, że pożarlibyśmy się na trasie, a zdecydowanie nie chcieliśmy, by coś takiego wydarzyło się publicznie”.

I Stay Away – drugi singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promujący wydany w 1994 roku album EP Jar of Flies. Utwór został zamieszczony na trzeciej pozycji na albumie, trwa 4 minuty i 14 sekund, i prócz instrumentalnej kompozycji „Whale & Wasp” (2:37) oraz zamykającej „Swing on This” (4:04), należy do najkrótszych utworów. Autorem tekstu jest wokalista grupy Layne Staley, natomiast kompozytorami utworu są gitarzysta Jerry Cantrell oraz basista Mike Inez.Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim – podwodne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,1 w skali Richtera, którego hipocentrum znajdowało się ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry (3°31′64″N, 95°85′43″E) 250 km na południowy wschód od Banda Aceh. Główny wstrząs nastąpił 26 grudnia 2004 o godzinie 01:58:53 czasu warszawskiego (00:58:53 UTC, 07:58:53 czasu lokalnego w Dżakarcie i Bangkoku). Według sejsmologów było to czwarte pod względem siły trzęsienie ziemi od roku 1900, od kiedy to prowadzi się ciągłe obserwacje sejsmiczne. Trzęsienie ziemi wywołało fale tsunami, które w ciągu trzech godzin uderzyły w wybrzeża kilku państw Azji Południowo-Wschodniej, a później także Afryki. Sięgające 15 m fale zniszczyły nadmorskie wsie i miasteczka, a także kąpieliska odwiedzane o tej porze roku przez zagranicznych turystów.

Muzycy postanowili zrobić sobie przerwę i rozstać się na pewien czas, aby odpocząć od intensywnych tras koncertowych i rosnących wewnętrznych konfliktów. Menedżerka Susan Silver wystosowała oświadczenie, w którym przeprosiła fanów i poinformowała, że członkowie zespołu potrzebują czasu na uporanie się ze swoimi problemami. W listopadzie utwór „Got Me Wrong” został wydany w formacie singla promocyjnego, na potrzeby filmu niskobudżetowego Clerks – Sprzedawcy (1994, reż. Kevin Smith). Dotarł on do 7. pozycji Mainstream Rock Songs oraz trafił na ścieżkę dźwiękową.

Pesymizm (fr. pessimisme, łac. pessimus – najgorszy) – postawa wyrażająca się w skłonności do dostrzegania tylko ujemnych stron życia, negatywnej oceny rzeczywistości oraz przyszłości. Przeciwieństwem pesymizmu jest optymizm.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
 Osobny artykuł: Mad Season.

W drugiej połowie 1994 Staley dołączył do supergrupy Mad Season, której skład stanowili perkusista Screaming Trees, Barrett Martin, basista John Baker Saunders i gitarzysta Pearl Jam, Mike McCready. Grupa wydała album studyjny Above (1994), gdzie Staley został głównym autorem tekstów i projektantem oprawy graficznej. Zespół odbył trasę składającą się z siedmiu występów oraz opublikował album koncertowy Live at The Moore (1995). Inez dołączył w 1994 do supergrupy Slash’s Snakepit, z którą nagrał debiutancką płytę It’s Five O’Clock Somewhere (1995).

Samotność – zjawisko subiektywnie odczuwane, stan emocjonalny człowieka wynikający najczęściej z braku pozytywnych relacji z innymi osobami. Często ma wydźwięk negatywny.Kerrang! – brytyjski tygodnik muzyczny (zawiera informacje dotyczące głównie rocka i metalu). Publikowany przez wydawnictwo Bauer Consumer Media. Organizuje coroczne gale rozdania nagród, przyznawanych w kilkunastu kategoriach. Jest to również nazwa kanału tv prezentującego muzykę rockową i gatunki jej pokrewne.

Alice in Chains (1995–1996)[ | edytuj kod]

1 marca 1995, podczas 37. gali wręczenia nagród Grammy, „I Stay Away”, pochodzący z minialbumu Jar of Flies, uzyskał nominację w kategorii Best Hard Rock Performance. Wiosną do składu powrócił Staley, który przyznał, że „wszyscy czuliśmy się rozbici i mieliśmy poczucie jakbyśmy się nawzajem zdradzili”. Prace nad trzecim albumem studyjnym trwały od kwietnia do sierpnia w Bad Animals Studio. Procesem produkcji zajął się Toby Wright. 6 października udostępniono dla rozgłośni radiowych kompozycję „Grind”, która stała się singlem promującym album. Utwór dotarł m.in. do 7. pozycji Mainstream Rock Songs i 23. w Wielkiej Brytanii.

Would? – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promujący wydany w 1992 roku album Dirt. Kompozycja została zamieszczona na 13, ostatniej pozycji na albumie. Czas trwania wynosi 3 minuty i 27 sekund, co sprawia że prócz kompozycji „Intro (Dream Sequence)” (0:43), „Them Bones” (2:30) oraz „Dam That River” (3:09), jest najkrótszym utworem zawartym na albumie. Autorem tekstu oraz kompozytorem jest gitarzysta Jerry Cantrell. Na stronie B singla znalazły się dwie kompozycje z minialbumu Sap – „Brother” z gościnnym udziałem Ann Wilson z zespołu Heart oraz Chrisa Cornella z Soundgarden. Drugim utworem jest„Right Turn” z udziałem Marka Arma z grupy Mudhoney oraz Cornella. Singel ukazał się nakładem wytwórni Columbia. Produkcją muzyczną utworu zajął się sam zespół, co stanowi jedyny wyjątek na płycie Dirt.Miłość – pojęcie wieloznaczne i trudne do zdefiniowania, odnoszone do uczuć, stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich, postaw.
Sean Kinney był głównym pomysłodawcą nazwy Tripod

7 listopada wytwórnia wydała trzeci album studyjny – Alice in Chains, znany również pod nazwą Tripod. Mike Inez stwierdził w jednym z wywiadów, że „był to bardzo mroczny i smutny okres (…) To była zdecydowanie jedna z najtrudniejszych sesji nagraniowych w jakiej brałem udział”. W trakcie prac zespół nie spieszył się z zakończeniem, chcąc, aby materiał był dokładnie taki jak zaplanowano. Album w pierwszym tygodniu od premiery uzyskał sprzedaż na poziomie 189 tys. egzemplarzy, dzięki czemu 25 listopada uplasował się na szczycie Billboard 200. Promowany był przez trzy single – „Grind”, „Heaven Beside You” i „Again”. Drugi z nich osiągnął pozycję 3. na Mainstream Rock Songs oraz odnotował 35. lokatę w Wielkiej Brytanii. „Again” dotarł do pozycji 8. w Stanach Zjednoczonych. Steve Huey z AllMusic określił album „najbardziej dojrzałym w dorobku zespołu”. Odnosząc się do warstwy lirycznej podkreślił, że „tematy takie jak cierpienie, samotność, rozczarowanie czy rozpacz, zostały przedstawione w jeszcze bardziej przygnębiający sposób niż miało to miejsce wcześniej”. Jon Wiederhorn z „Rolling Stone’a” opisał płytę jako „odrodzenie musicalu” oraz nazwał ją „wyzwalającą i pouczającą”, a utwory określił jako „zaskakujące i zdumiewające”. Jon Pareles z „The New York Timesa” zaznaczył, że „w przeciwieństwie do surowych zakłóceń charakterystycznych dla muzyki grunge’owej, album prezentuje wytyczone staranne warstwy”.

Down in Your Hole Tour – oficjalna trasa koncertowa amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promująca wydany we wrześniu 1992 roku album studyjny Dirt.Black Gives Way to Blue Tour – oficjalna trasa koncertowa amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, promująca pierwszy od 14 lat album studyjny Black Gives Way to Blue, wydany 29 września 2009 roku.

Mimo pochlebnych recenzji, zespół ponownie nie zdecydował się na trasę koncertową, co spowodowane było uzależnieniem Staleya od heroiny. 12 grudnia ukazał się mockument The Nona Tapes w reżyserii Schencka, przedstawiający losy dziennikarki Nony Weisbaum (granej przez Cantrella), która przemieszcza się ulicami miasta w celu poszukiwania „gwiazd rocka”. 28 lutego 1996 „Grind” otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance.

Toby Wright – amerykański producent muzyczny, oraz inżynier dźwięku, mający na swoim koncie współpracę z takimi wykonawcami jak Alice in Chains, Metallica, Sevendust oraz Korn.A Looking in View – pierwszy singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains wydany w roku 2009, promujący czwarty studyjny (a pierwszy od 14 lat) album formacji zatytułowany Black Gives Way to Blue. Jest to pierwszy od 10 lat singel zespołu. Ostatnim był „Fear the Voices” z 1999. Jest to także pierwszy singel zespołu nagrany z nowym wokalistą Williamem DuVallem, który zastąpił zmarłego w kwietniu 2002 roku Layne’a Staleya. Premiera singla nastąpiła 30 czerwca 2009 roku na oficjalnej stronie zespołu. Singel ukazał się w formacie digital download. „A Looking in View” jest także pierwszym singlem, który ukazał się nakładem nowej wytwórni Virgin/EMI. Autorem tekstu do utworu jest gitarzysta grupy Jerry Cantrell, muzykę skomponował wspólnie cały zespół. Utwór został zamieszczony na piątej pozycji na płycie, trwa 7 minut i 6 sekund, i jest najdłuższym utworem zawartym na albumie, oraz jest trzecim utworem co do najdłuższych w całym dorobku grupy. Dłuższe są tylko „Sludge Factory” (7:12) oraz „Frogs” (8:18) z albumu Alice in Chains z 1995 roku.

Unplugged (1996)[ | edytuj kod]

Majestic Theatre – miejsce, w którym zarejestrowano Unplugged

10 kwietnia muzycy zagrali pierwszy występ od 7 stycznia 1994. Odbył się on w ramach serii cyklu koncertów MTV Unplugged w historycznym Majestic Theatre w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku. Na koncercie obecnych było 400 fanów, w tym członkowie Metalliki i prezes Columbia Records, Don Ienner. Inez: „Myślę, że ludzie mogli od nas oczekiwać MTV Unplugged. Tak się już bowiem przyjęło, że po płycie elektrycznej nagrywamy akustyczną”. Zespół zaprezentował materiał składający się ze specjalnie przygotowanych i zaaranżowanych utworów. Premierowo została wykonana kompozycja „Killer is Me”, którą Cantrell napisał podczas jednej z prób poprzedzających koncert. Na występie zespół wspomagany był przez gitarzystę i inżyniera dźwięku Scotta Olsona, który stworzył z Cantrellem podwójny line-up. Produkcją zajął się Alex Coletti. Zapis występu ukazał się na płycie Unplugged, której premiera odbyła się 30 lipca. 17 sierpnia album osiągnął 3. pozycję w zestawieniu Billboard 200. Dotarł on również do 8. pozycji w Nowej Zelandii, 9. w Norwegii i Portugalii oraz 7. w Szwecji. Promowany był przez singel „Over Now”, który zanotował 4. pozycję Mainstream Rock Songs. Niespełna dwa miesiące po premierze Unplugged uzyskał status platyny w Stanach Zjednoczonych.

Johnny Bacolas, właśc. Yianni Sotiris Bacolas (ur. 3 marca 1969 w Seattle) – amerykański muzyk greckiego pochodzenia. Ponadto kompozytor, producent muzyczny oraz kamerzysta. Najbardziej znany ze współpracy z zespołami Alice N’ Chains oraz Second Coming.Disturbed – amerykański zespół metalowy pochodzący z Chicago, Illinois. Utworzony został w 1996 roku, gdy trójka muzyków - Dan Donegan, Steve Kmak oraz Mike Wengren przyjęli do zespołu wokalistę - Davida Draimana. Przez dotychczasowe 13 lat działalności zespół sprzedał 11 milionów albumów, co czyni ich jednym z najbardziej dochodowych zespołów w przeciągu ostatnich lat. Ich cztery kolejne albumy studyjne zadebiutowały na pierwszym miejscu notowania Billboard 200, co udało się dotychczas jedynie siedmiu zespołom rockowym. Zespół klasyfikowany jest jako nu metalowy, lecz gatunek, jaki przedstawiają, jest stałym obiektem debaty. Fani heavy metalu twierdzą, że muzyka grana przez Disturbed nie jest wystarczająco mocna, aby określać ją takim mianem. David Draiman na temat ten wypowiada się tak:

20 maja muzycy rozpoczęli próby w Moore Theatre, mające na celu przygotowanie się do wspólnej trasy z Kiss. Staley początkowo nie był przychylny powrotowi na scenę i odmówił, jednak ostatecznie wyraził zgodę. Trasa Alive/Worldwide Tour rozpoczęła się 28 czerwca w Detroit. Zespół zagrał cztery koncerty. Ostatni występ grupy ze Staleyem miał miejsce 3 lipca w Kemper Arena w Kansas City. Po jego zakończeniu trafił on do miejscowego szpitala, w związku z problemami powstałymi na skutek długoletniego uzależnienia od heroiny. Susan Silver: „Wyszłam z hotelu i miałam rano lecieć do Seattle z Kansas. Chłopaki jechali na lotnisko autobusem. Kiedy wylądowałam, dostałam informację, że nie mogą ocucić Layne’a. Skończyło się na wizycie w szpitalu w Kansas”.

Clerks - Sprzedawcy – ścieżka dźwiękowa z filmu Clerks - Sprzedawcy w reżyserii Kevina Smitha. Album ze ścieżką dźwiękową został wydany 11 października 1994 roku, nakładem wytwórni Columbia.Unplugged – pierwszy koncertowy album amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Premiera wydawnictwa odbyła się 30 lipca 1996 roku. Album ukazał się nakładem wytwórni fonograficznej Columbia. Występ zarejestrowany został 10 kwietnia 1996 roku podczas koncertu z serii MTV Unplugged w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku. Widowisko zostało wyreżyserowane przez Alexa Coletti. Pierwsza retransmisja koncertu odbyła się 28 maja 1996 roku, na kanale muzycznym MTV. W przeciwieństwie do swoich tradycyjnych koncertów, zespół zaprezentował materiał specjalnie przygotowany na ten występ, składający się w głównej mierze z utworów zawartych na dwóch albumach EP Sap, Jar of Flies oraz studyjnych Dirt i Alice in Chains. Był to zarazem pierwszy publiczny występ całego zespołu od 23 lutego 1994 roku.

Okres zawieszenia, śmierć Staleya (1996–2002)[ | edytuj kod]

Cantrell w latach 1998–2002 zrealizował dwa albumy solowe

W październiku 1996 walka Staleya z uzależnieniem narkotykowym całkowicie osłabła po tym, gdy jego wieloletnia partnerka Demri Lara Parrott zmarła z powodu ostrego zatrucia spowodowanego połączeniem działania opiatów, meprobamatu i butalbitalu. W udzielonym pod koniec 1995 wywiadzie dla „Rolling Stone’a” stwierdził: „Pisałem o narkotykach i nie wydaje mi się, żebym był niebezpieczny czy nierozważny pisząc o nich. Oto jak przebiegała ścieżka mojego myślenia: Kiedy spróbowałem narkotyków, były wspaniałe i pomagały mi przez lata, ale teraz obracają się przeciwko mnie – teraz przechodzę przez piekło i to jest koszmarne”. 26 lutego 1997 „Again” został wyróżniony nominacją do nagrody Grammy w kategorii Best Hard Rock Performance. 18 marca 1998 Cantrell wydał debiutancki album solowy Boggy Depot.

Metal Hammer Golden Gods Awards – nagroda muzyczna przyznawana przez brytyjskie czasopismo Metal Hammer. Wyróżnienia po raz pierwszy przyznano 3 czerwca 2003 roku w londyńskim The Forum. Od 2008 roku gala przyznania nagród odbywa się w londyńskim klubie Indigo2, natomiast jej głównym sponsorem pozostaje brytyjski producent wzmacniaczy – firma Orange Amplification. W latach poprzednich ceremonia odbyła się dwukrotnie w klubie Koko oraz jednokrotnie w klubach Ocean i Astoria, także w Londynie.Blabbermouth.net – wortal internetowy poświęcony muzyce rockowej i metalowej. Serwis został utworzony 3 marca 2001 roku przez Borivoja Krgina. Na stronie, oprócz wiadomości muzycznych znajdują się recenzje płyt CD i DVD oraz forum dyskusyjne.

Pod koniec sierpnia, przy współpracy Dave’a Jerdena, muzycy rozpoczęli w Eldorado Recording Studios sesję, przygotowującą do nagrania dwóch utworów na potrzeby albumu kompilacyjnego. Proces został przerwany po tym, gdy Staley przyznał, że musi wracać na ślub siostry, co okazało się nieprawdą. Sytuacja ta doprowadziła do pogłębienia się konfliktu z Cantrellem i Jerdenem. Nagrania zostały dokończone na przełomie września i października w Robert Lang Studios w Shoreline, przy współpracy Wrighta i inżyniera dźwięku Bryana Carlstroma. Podczas sesji powstały dwa utwory – „Get Born Again” i „Died”. Osoby z bliskiego otoczenia zespołu twierdziły, że stan zdrowia wokalisty był niepokojący. Dziennikarz Charles R. Cross przyznał, że wokalista częściowo stracił uzębienie, jego dłonie pokryte były ropniami, a waga nie przekraczała 100 funtów.

Mainstream Rock Songs (dawniej Mainstream Rock Tracks) – publikowana od 21 marca 1981 roku, jedna z wielu list przebojów regularnie opracowywanych przez amerykański magazyn muzyczny Billboard. Przedstawia ona najpopularniejsze piosenki grane przez stacje radiowe o formacie mainstream rock.Henson Recording Studios – amerykańskie studio nagraniowe mieszczące się przy 1416 North La Brea Avenue w dzielnicy Hollywood z siedzibą w Los Angeles. Powstałe w 2000 roku na terenie byłego A & M Studios.
 Osobny artykuł: Class of ’99.

W listopadzie Staley wziął udział w ostatnim projekcie. Dołączył do supergrupy Class of ’99, w skład której weszli Martyn LeNoble, Matt Serletic, Stephen Perkins i Tom Morello. Muzycy nagrali cover „Another Brick in the WallPink Floyd, pochodzący z albumu The Wall (1979). 29 czerwca została wydana pierwsza kompilacja zespołu – Nothing Safe: Best of the Box, promowana singlem „Get Born Again”, który odnotował 4. miejsce na Mainstream Rock Songs. Z okazji wydania kompilacji, 19 lipca konsorcjum radiowe Rockline przeprowadziło wywiad z muzykami Alice in Chains. Z uwagi na nieobecność Staleya w studiu, połączono się z nim telefonicznie. 26 października ukazał się retrospekcyjny 4-płytowy box setMusic Bank. Prócz studyjnych i koncertowych wersji, zawierał on nieopublikowane wcześniej kompozycje oraz dema i remiksy niektórych utworów. Promowany był singlem „Fear the Voices”, który dotarł do 11. lokaty Mainstream Rock Songs.

D - nazwa solmizacyjna: re - dźwięk, którego częstotliwość dla d¹ wynosi 293,7 Hz. Jest to tonika gam D-dur i d-moll. W szeregu diatonicznym jest to drugi dźwięk w każdej oktawie.Slipknot (IPA [/ˈslɪp nɒt/]) – amerykańska grupa wykonująca muzykę z pogranicza heavy, nu i metalu alternatywnego.
Kinney utworzył Spys4Darwin

23 lutego 2000, podczas 42. gali wręczenia nagród Grammy w Staples Center, „Get Born Again” został wyróżniony nominacją w kategorii Best Hard Rock Performance. 5 grudnia wytwórnia wydała koncertowo-kompilacyjny album Live, będący zapisem występów w latach 1990–1996. 24 lipca 2001 ukazała się trzecia z kolei składanka zespołu – Greatest Hits.

Sea of Sorrow – czwarty singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, pochodzący z debiutanckiego albumu długogrającego Facelift. Jest to zarazem ostatni singel promujący to wydawnictwo. Kompozycja została zamieszczona na trzeciej pozycji na płycie. Trwa 5 minut i 49 sekund, i prócz „Love, Hate, Love” (6:26), jest najdłuższym utworem znajdującym się na albumie. Autorem tekstu oraz kompozytorem utworu jest gitarzysta Jerry Cantrell. Na stronie B singla zamieszczono radiową wersję kompozycji, która trwa 4 minuty i 34 sekundy.Class of ’99 − krótkotrwały projekt muzyczny, supergrupa rockowa utworzona w roku 1998 w Seattle w stanie Waszyngton. W skład zespołu wchodzili: wokalista Layne Staley (Alice in Chains, Mad Season), gitarzysta Tom Morello (Audioslave, Rage Against the Machine), perkusista Stephen Perkins (Jane’s Addiction, Nine Inch Nails), basista Martyn LeNoble (Porno for Pyros) oraz klawiszowiec Matt Serletic. Nazwa zespołu nawiązuje do amerykańskiego filmu science fiction Klasa 1999 z roku 1990 w reżyserii Marka L. Lestera.
 Osobny artykuł: Spys4Darwin.

W 2001 Kinney, wspólnie z byłym gitarzystą Queensrÿche, Chrisem DeGarmo, utworzył supergrupę Spys4Darwin. Skład uzupełnili Inez i wokalista Sponge, Vinnie Dombroski. Grupa zrealizowała minialbum Microfish (2001) oraz zagrała jeden koncert podczas festiwalu Endfest. Projekt zakończył działalność w 2002. Pod koniec 2001 Cantrell przystąpił do pracy nad drugim albumem solowym – Degradation Trip (2002). Gitarzystę w pracach nad płytą wspomagali Robert Trujillo (gitara basowa) i Mike Bordin (perkusja).

Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.Fight – amerykańsko-brytyjski zespół wykonujący muzykę z pogranicza rocka i heavy metalu. Powstał w 1992 roku z inicjatywy wokalisty Roba Halforda po jego odejściu z Judas Priest. Debiutancki album formacji zatytułowany War of Words ukazał się 3 września 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Epic Records.

Po dziesięciu latach walki z uzależnieniem, 19 kwietnia 2002 w swojej posiadłości w dzielnicy uniwersyteckiej w Seattle, Layne Staley został znaleziony martwy przez policję. Autopsja ostatecznie wykazała, że zmarł on z powodu przedawkowania mieszanki heroiny i kokainy, zwanej potocznie speedballem. Ciało wokalisty odkryto dwa tygodnie po śmierci. Nieformalna ceremonia żałobna odbyła się w nocy z 20 na 21 kwietnia w Seattle Center.

Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.Metalowcy, heavymetalowcy, metale (ang. metalhead, headbanger, metallian) – subkultura powstała na początku lat 70. XX wieku, zgromadzona wokół muzyki heavymetalowej i jej podgatunków. Subkultura ta powstała w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, jednak metalowców można spotkać w wielu krajach. Fani muzyki heavymetalowej tworzą społeczność, której rdzeniem zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych są biali, pochodzący z niższych i średnich klas społecznych młodzi ludzie. Metalowcy potwierdzają swoją przynależność do tej subkultury bądź sceny heavymetalowej grając w zespołach metalowych, uczęszczając na koncerty, kupując albumy metalowe, wymieniając się nagraniami, czy przez aktywność na stronach internetowych o tematyce heavymetalowej. Ważnym elementem jest kupowanie oryginalnych płyt.

Reaktywacja (2005–2007)[ | edytuj kod]

William DuVall i Jerry Cantrell w ramach reaktywacyjnej trasy Finish What we Started Tour (2006)

Pod koniec stycznia 2005 Kinney zainicjował pomysł charytatywnego koncertu Alice in Chains na rzecz ofiar tsunami z 2004. Odbył się on 18 lutego w Premier Nightclub w Seattle. Zespół wspomagali na scenie zaprzyjaźnieni muzycy: Ann Wilson, Chris DeGarmo, Maynard James Keenan, Patrick Lachman, Scott Olson i Wes Scantlin. 10 marca 2006 grupa zagrała koncert w Etess Arena dla VH1 Classic w ramach imprezy Decades Rock Live!. Gościnnie na scenie wystąpili: Ann Wilson, Duff McKagan, Phil Anselmo i William DuVall. Ten ostatni został wokalistą grupy. „Zagraliśmy z grupą przyjaciół, w tym także z Williamem, ale nie obnosiliśmy się z tym pomysłem (…) Okazało się jednak, że poczuliśmy się z tym dobrze, i że właściwym krokiem będzie dalsza działalność” – komentował Cantrell.

Artykuł prezentuje chronologicznie wymienione i ułożone utwory z repertuaru amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Lista zawiera utwory pochodzące z albumów studyjnych, albumów demo, albumów koncertowych, albumów kompilacyjnych, ścieżek dźwiękowych oraz albumów EP.Magnum opus, opus magnum (łac. wielkie dzieło) - fraza oznaczająca najwybitniejsze, najbardziej znaczące dzieło w dorobku artysty.

W maju muzycy rozpoczęli trasę Finish What we Started Tour, której pierwszy etap objął sześć klubowych występów w Stanach Zjednoczonych. Od maja do lipca grupa zagrała na kilkunastu europejskich festiwalach, m.in. Download Festival w Anglii, Hellfest we Francji i Rock am Ring w Niemczech. Pod koniec lipca muzycy wystąpili na dwóch koncertach w ramach japońskiego UDO Music Festival. Z zespołem w charakterze gościnnym występowali zaprzyjaźnieni artyści, w tym Billy Corgan, Corey Taylor, Duff McKagan, James Hetfield i Sebastian Bach.

Rooster” – ballada rockowa, będąca czwartym singlem amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, pochodzącym z drugiego albumu studyjnego Dirt. Utwór został zamieszczony na szóstej pozycji. Czas trwania wynosi 6 minut i 15 sekund, co sprawia, że jest on najdłuższą kompozycją wchodzącą w skład płyty. Autorem tekstu i kompozytorem jest Jerry Cantrell. Na singlu utwór ukazał się 22 lutego 1993 nakładem wytwórni Columbia. Rozszerzone edycje singla zawierały na stronach B kompozycje „It Ain’t Like That” „Dam That River” i „Sickman”. Charytatywność – zbiór organizacji i działań mających na celu niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują, w sposób bezinteresowny, dobroczynny, filantropijny.

5 września wytwórnia opublikowała czwartą kompilację – The Essential Alice in Chains. Od 22 września do 28 listopada zespół zagrał 45 koncertów w Ameryce Północnej przy wsparciu formacji Hurt, podczas ostatniego etapu trasy. 12 maja 2007 zespół wystąpił w Mandalay Bay Events Center w Las Vegas na imprezie mającej na celu oddanie hołdu wykonawcom, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój i kształtowanie się muzyki rockowej. Muzycy zagrali z Gretchen Wilson i Nancy Wilson w utworze „Barracuda” z repertuaru Heart. 5 sierpnia zespół zainaugurował trasę 2007 North American Tour, występując gościnnie w ramach Re-Evolution Tour Velvet Revolver.

Them Bones” – drugi singel amerykańskiego zespołu muzycznego Alice in Chains, promujący opublikowany we wrześniu 1992 album studyjny Dirt. Czas trwania utworu wynosi 2 minuty i 30 sekund, co czyni go, prócz „Untitled” (0:43), najkrótszą kompozycją wchodzącą w skład płyty. Autorem tekstu i kompozytorem jest Jerry Cantrell. Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.

Black Gives Way to Blue (2008–2011)[ | edytuj kod]

William DuVall i Sean Kinney w trakcie koncertu w Bilbao w ramach Black Gives Way to Blue Tour (2010)

14 września 2008 członkowie zespołu zagrali przed 67 tys. widownią na Qwest Field w Seattle, podczas przerwy w meczu Seattle Seahawks i San Francisco 49ers, prezentując „KashmirLed Zeppelin przy akompaniamencie Northwest Symphony Orchestra. Pod koniec października muzycy rozpoczęli prace nad nowym albumem studyjnym. Sesja nagraniowa odbyła się w 606 Studio w Los Angeles, przy współpracy Nicka Raskulinecza.

Live – kompilacyjno–koncertowy album amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Premiera albumu nastąpiła 5 grudnia 2000 roku, nakładem wytwórni fonograficznej Columbia.Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

Na przełomie lutego i marca 2009 zespół koncertował na kontynencie australijskim, występując wraz z Bloodhound Gang i Nine Inch Nails jako headliner na Soundwave Festival. Steve Appleford z „Los Angeles Timesa” poinformował pod koniec kwietnia, że materiał ukaże się we wrześniu nakładem Virgin/EMI, kończąc tym samym 20-letnią współpracę z Columbia. 30 czerwca został opublikowany w formacie digital download singel promujący „A Looking in View”. 1 sierpnia Alice in Chains wraz z Avenged Sevenfold, Glyder i Mastodon, wystąpili jako support przed Metalliką w Marlay Park w ramach World Magnetic Tour. Kontynuując przedpremierową minitrasę, muzycy zagrali 8 koncertów – w Anglii, Holandii, Niemczech oraz jeden w Stanach Zjednoczonych. 14 sierpnia ukazał się singel „Check My Brain”, który dotarł do najwyższej lokaty Mainstream Rock Songs.

Seattle Seahawks – zawodowy zespół futbolu amerykańskiego z siedzibą w miejscowości Seattle, w stanie Waszyngton. Seahawks zostali zgłoszeni do NFL w 1976 roku, a po reformacji systemu rozgrywek w 2002 roku, przydzielono ich do Dywizji Zachodniej NFC. Obecnie, największym osiągnięciem drużyny jest zwycięstwo w konferencji NFC w 2005 roku. W tym samym roku, wystąpili oni po raz pierwszy w Super Bowl, gdzie na stadionie w Detroit ulegli drużynie Pittsburgh Steelers.Fear the Voices – singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, wydany w roku 1999 nakładem wytwórni Columbia. Utwór został nagrany w roku 1992, podczas sesji do albumu Dirt. Ostatecznie jednak nie wszedł w skład płyty. W 1999 roku został wydany jako singel promujący drugi album kompilacyjny grupy Music Bank. Autorem tekstu jest wokalista Layne Staley, muzykę skomponowali wspólnie gitarzysta Jerry Cantrell oraz basista Mike Starr. Kompozycja trwa 4 minuty i 58 sekund. Utwór ukazał się jedynie na wspomnianym już albumie Music Bank. Nigdy nie został wykonany na żywo przez zespół.
Alice in Chains podczas koncertu w Bilbao, 9 lipca 2010

Koncertem w Waszyngtonie 4 września, zespół zainicjował trasę Black Gives Way to Blue Tour. 29 września odbyła się premiera czwartego albumu – Black Gives Way to Blue, który w pierwszym tygodniu uzyskał nakład sprzedaży na poziomie 126 tys. kopii. 17 października zadebiutował on na 5. pozycji w zestawieniu Billboard 200. W Australii uplasował się na 12. pozycji, w Norwegii na 9., w Nowej Zelandii na 7., w Wielkiej Brytanii na 19. W tytułowym utworze, będącym hołdem dla Staleya, gościnnie na fortepianie zagrał Elton John. Płyta uzyskała na ogół entuzjastyczne recenzje; Stephen Thomas Erlewine z AllMusic przyznał, że „czuć w tej muzyce ulgę, że znowu grają jako zespół. Niezwykłe jest to, że zachowali własne brzmienie, gdzieś pomiędzy metalem lat 80., a północno-zachodnim sludge’em lat 90.”.

Stephen Andrew Perkins (ur. 13 września 1967) – amerykański perkusista i autor tekstów, najlepiej znany jako członek założyciel zespołu Jane’s Addiction.Eldorado Recording Studios - amerykańskie studio nagraniowe mieszczące się w Burbank, Los Angeles. Studio powstało w roku 1954 i początkowo pełniło funkcję warsztatu, który był usytuowany na skrzyżowaniu ulic Hollywood oraz Vine w Los Angeles. W 1987 roku z powodu wielokrotnych trzęsień ziemi, budynek w którym znajdowało się studio, uległ uszkodzeniu. Studio przeniesiono na Sunset Boulevard, gdzie zrealizowano wiele udanych albumów z nurtu rock alternatywny oraz grunge (1987 - 1996). W 1996 roku, studio zostało przeniesione do obecnej lokalizacji, czyli Burbank, hrabstwo Los Angeles, gdzie zostało zaprojektowane i zbudowane od podstaw przez Stevena Kleina

W celu dalszej promocji zostały wydane dwa single – „Your Decision” i „Lesson Learned”, które uplasowały się kolejno na 1. i 4. miejscu notowania „Billboardu” – Mainstream Rock Songs.

31 stycznia 2010, podczas 52. ceremonii wręczenia nagród Grammy, „Check My Brain” uzyskał nominację w kategorii Best Hard Rock Performance. 26 maja Black Gives Way to Blue otrzymał w Stanach Zjednoczonych certyfikat złotej płyty, za sprzedaż 500 tys. egzemplarzy. 16 września Alice in Chains wraz z grupami Deftones i Mastodon zainaugurowali w Chicago minitournée Blackdiamondskye. 13 lutego 2011 „A Looking in View” uzyskał nominację w kategorii Best Hard Rock Performance, podczas 53. ceremonii rozdania nagród Grammy w Staples Center.

Cameron Bruce Crowe (ur. 13 lipca 1957 w Palm Springs w stanie Kalifornia) − amerykański scenarzysta i reżyser filmowy. Wybrzeże Północno-Zachodnie (ang. Pacific Northwest) – kraina geograficzna i krąg kulturowy położone w środkowej, umiarkowanej klimatycznie, części pacyficznego wybrzeża Ameryki Północnej. Obejmuje dorzecze wpadających do Oceanu Spokojnego rzek regionu (Kolumbia, Fraser), począwszy od południowo-wschodniej Alaski, przez dużą część kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, amerykański stan Waszyngton, znaczną część stanów Oregon i Idaho oraz północną Kalifornię.

8 marca w wieku 44 lat zmarł były basista Mike Starr. Przyczyną zgonu było przedawkowanie metadonu i leków przeciwlękowych, jakie muzyk zażył na kilka godzin przed śmiercią.

The Devil Put Dinosaurs Here (2012–2016)[ | edytuj kod]

William DuVall i Mike Inez w trakcie występu w programie Jimmy Kimmel Live!, 10 kwietnia 2013
Sean Kinney i William DuVall w trakcie koncertu Alice in Chains w ramach 2016 North American Tour

W listopadzie 2012 zespół zakończył sesję nagraniową, która odbyła się w Henson Recording Studios w Los Angeles, przy ponownej współpracy z Nickiem Raskulineczem. W grudniu opublikowano singel promujący „Hollow”. Kompozycja przez trzy tygodnie utrzymywała się na 1. lokacie notowania Mainstream Rock Songs. W marcu członkowie zespołu wystąpili w mockumencie AIC 23 (reż. Peter Darley Miller), w którym odpowiadali w formie żartobliwej na pytania zadawane przez profesora filmoznawstwa Alana Poole’a McLarda (William Earl Brown). Ilustrowany był on krótkimi fragmentami nowych utworów oraz wypowiedziami członków grup Heart, Mastodon, Metallica, Pearl Jam i Soundgarden. 22 marca ukazał się singel „Stone”, który uplasował się na szczycie listy Mainstream Rock Songs.

Basista – popularnie muzyk, instrumentalista, który gra na instrumencie basowym, takim jak gitara basowa, kontrabas, basetla, rzadziej dętym (np. tuba, suzafon). Czasem terminem tym określa się wokalistę śpiewającego basem, choć w tym przypadku prawidłowym nazewnictwem jest właśnie bas. W znaczeniu popkulturowym basista to najczęściej członek zespołu muzycznego. Wraz z perkusistą i instrumentalistą, który realizuje wypełnienie harmoniczne (np. pianistą lub gitarzystą niebasowym) tworzy sekcję rytmiczną.Zaburzenia depresyjne – zaburzenia psychiczne z grupy zaburzeń afektywnych, charakteryzujące się obniżeniem nastroju, obniżeniem napędu psychoruchowego, zaburzeniem rytmów okołodobowych i lękiem.

28 maja nakładem wytwórni Capitol został opublikowany piąty album studyjny – The Devil Put Dinosaurs Here, który w pierwszym tygodniu uzyskał nakład sprzedaży sięgający 61 tys. kopii. 15 czerwca zadebiutował on na 2. pozycji w zestawieniu Billboard 200. Płyta otrzymała w większości pozytywne recenzje; brytyjski magazyn „NME” przyznał, że „może nie powrócą do majestatyczności z czasów Dirt, ale drugi akt historii Alice in Chains przedstawia się całkiem interesująco”.

Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii najlepszy album zagraniczny (na polskim rynku).Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

W sierpniu został wydany singel „Voices”, który dotarł do 3. pozycji Mainstream Rock Songs. W ramach promocji zespół odbył 14-miesięczne tournée The Devil Put Dinosaurs Here Tour, występując m.in. jako headliner w ramach Uproar Festival w Ameryce Północnej, Rock in Rio w Ameryce Południowej, na australijskim Soundwave, kontynencie europejskim, podczas kilkunastu festiwali, takich jak angielski Download, i w ramach Sonisphere Festival.

Hellfest – coroczny francuski festiwal muzyczny odbywający się w miejscowości Clisson w południowej części Atlantique Loire. Impreza odbywa się w połowie czerwca w Val de Moine, kompleksie sportowym znajdującym się w Clisson, położonym około 35 km na południowy wschód od Nantes, i około 400 km na południowy zachód od stolicy kraju Paryża. Festiwal zapowiadany zawsze jako „festiwal muzyki ekstremalnej”, w swym programie oferuje występy szeregu wykonawców z nurtu muzyki metalowej, punk oraz hardrockowej. Najbardziej znani artyści którzy wystąpili na przestrzeni lat na festiwalu to między innymi Motörhead, Slayer, Dream Theater, Mötley Crüe, Iron Maiden, Guns N’ Roses, Def Leppard, Black Label Society, Behemoth, Marilyn Manson, Manowar, Alice Cooper, Judas Priest, Ozzy Osbourne, Kiss, Down, Korn, Alice in Chains, Gojira, Scorpions oraz Megadeth. Mariah Waterfall O’Brien (ur. 1971 w stanie Ohio) – amerykańska aktorka filmowa i telewizyjna. W latach 1992–2006 małżonka aktora Giovanniego Ribisi z którym ma córkę Lucię (ur. 6 sierpnia 1997). Jej matka Jackie O’Brien jest również aktorką. Wystąpiły razem w filmie Together & Alone.

18 stycznia 2015 muzycy wystąpili w przerwie meczu NFC Championship Game pomiędzy Seattle Seahawks a Green Bay Packers na stadionie CenturyLink Field. Od lipca do września grupa koncertowała w ramach 2015 North American Tour. Od kwietnia do października zespół odbył trasę 2016 North American Tour, której część stanowiły gościnne występy podczas pierwszego etapu Not in This Lifetime... Tour Guns N’ Roses.

"Revolver" - czasopismo muzyczne wydawane jako miesięcznik poświęcone tematyce szeroko rozumianego hard rocka i heavy metalu. Od 2006 pismo wydawane jest przez korporację medialną Future US. Wcześniej tytuł należał do Harris Publications.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Rainier Fog (od 2017)[ | edytuj kod]

Alice in Chains podczas Download Festival w Melbourne, 11 marca 2019

Od czerwca 2017 do stycznia 2018 muzycy pracowali nad materiałem na nowy album studyjny. Sesja odbyła się w Seattle, gdzie zespół nagrywał po raz pierwszy od 1995, we Franklin oraz w Los Angeles. Procesem produkcji zajął się, współpracujący z grupą od dekady, Nick Raskulinecz. W kwietniu zespół zainaugurował pierwszy etap przedpremierowej trasy koncertowej, który odbył się w Ameryce Północnej i Europie.

Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Vancouver – miasto w zachodniej Kanadzie, w prowincji Kolumbia Brytyjska, przy ujściu rzeki Fraser do cieśniny Strait of Georgia (Ocean Spokojny).

3 maja został opublikowany singel „The One You Know”, który uplasował się na 9. lokacie Mainstream Rock Songs. 27 czerwca do wiadomości podano tytuł albumu, datę premiery oraz zaprezentowano drugi singel z utworem „So Far Under”. 22 sierpnia, koncertem w Vancouver, zespół zainaugurował trasę Rainier Fog Tour. Dwa dni później ukazał się szósty album studyjny Rainier Fog, opublikowany nakładem BMG. 21 sierpnia muzycy zagrali specjalny, akustyczny miniwystęp w Space Needle, który odbył się na wysokości 500 stóp, w pomieszczeniu z obrotową i szklaną podłogą. 23 i 24 sierpnia w klubie Crocodile Cafe, w związku z premierą wydawnictwa, miała miejsce wystawa poświęcona grupie, na której dostępne były m.in. archiwalne zdjęcia, sprzęt muzyczny oraz limitowane edycje gadżetów i pamiątek, stanowiących ponad 30-letnią retrospekcję istnienia zespołu. Rainier Fog odnotował w pierwszym tygodniu od wydania sprzedaż na poziomie ponad 30 tys. egzemplarzy. 8 września zadebiutował on na 12. pozycji w zestawieniu Billboard 200.

Soundwave Festival – to coroczny festiwal muzyczny odbywający się w największych miastach Australii. Trzy pierwsze edycje odbyły się w Perth, gdzie festiwal powstał. Od 2007 odbywa się on w największych miastach Australii. Festiwal oferuje występy wielu zagranicznych jak i krajowych wykonawców muzycznych, wywodzących się z różnych gatunków muzycznych, w tym z rocka, metalu oraz punku. Festiwal jest organizowany i prowadzony przez Soundwave Touring, który promuje również Harvest Festival.Lesson Learned – czwarty singel amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains, wydany 22 czerwca 2010 roku nakładem wytwórni Virgin/EMI. Jest to czwarty, i zarazem ostatni singel promujący album studyjny Black Gives Way to Blue, wydany 29 września 2009 roku. Autorem tekstu oraz kompozytorem utworu jest gitarzysta grupy Jerry Cantrell. Utwór został zamieszczony na ósmej pozycji na płycie, trwa 4 minuty i 17 sekund, i jest siódmym utworem co do najdłuższych zawartych na albumie.

W grudniu Rainier Fog otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Rock Album. Dodatkowo płyta promowana była singlami „Never Fade” i „Rainier Fog”. Druga z kompozycji odnotowała 20. lokatę na Mainstream Rock Songs. W 2019 zrealizowano film science fiction Black Antenna (reż. Adam Mason), inspirowany wszystkimi dziesięcioma utworami z nowej płyty zespołu.

Singles (1992) to amerykańska komedia obyczajowa, której scenarzystą i reżyserem był Cameron Crowe. Akcja filmu toczy się w Seattle. W filmie grają Bridget Fonda i Campbell Scott oraz Matt Dillon i Bill Pullman.Five Finger Death Punch (używane skróty: 5FDP, FFDP) – amerykańska grupa grająca heavy metal. Powstała w 2005 roku z inicjatywy Zoltana Bathory’ego.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Download Festival – angielski, letni festiwal muzyki heavymetalowej i rockowej. Impreza odbywa się od 2003 roku Donington Park w Leicestershire w Anglii. Jej aktualnym organizatorem jest agencja koncertowa Live Nation. W latach 2003-2005 festiwal miał formę dwudniową. W latach późniejszych impreza obejmowała trzy dni.
Screaming Trees – amerykański zespół rockowy z nurtu określanego na początku lat 90. XX wieku mianem grunge. Zespół powstał w 1985 roku w Ellensburgu w stanie Waszyngton.
Greatest Hits – trzeci album kompilacyjny amerykańskiej grupy muzycznej Alice in Chains. Wydawnictwo ukazało się na rynku 24 lipca 2001 roku nakładem wytwórni fonograficznej Columbia.
Babes in Toyland, amerykańska grupa muzyczna wykonujaca grunge. Zespół powstał w Minneapolis w 1987 roku. Między 1989 a 1995 zespół nagrał trzy punkrockowe albumy studyjne.

Reklama