To jest dobry artykuł

Ali Soilih

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ali Soilih Mitsashiwa (ur. 7 stycznia 1937 w Mahajandze na Madagaskarze lub na wyspie Wielki Komor, zm. 29 maja 1978) – komoryjski agronom i polityk, działacz socjalistyczny, prezydent Komorów w latach 1976–1978.

Ahmed Abdallah Abderemane (arab. أحمد عبد الله عبد الرحمن, Ahmed Abdallah Abd ar-Rahman), (ur. 12 czerwca 1919, Domoni - zm. 26 listopada 1989, Moroni), polityk komoryjski. Robotnik, następnie kupiec. Jeden z najbogatszych ludzi na obszarze Ocenanu Indyjskiego. Karierę polityczną rozpoczął w 1945 r. W okresie 1953-1958 radca Unii Francuskiej. W 1959 został wybrany senatorem Komorów (terytorium zależne Francji posiadające autonomię wewnętrzną, od 6 grudnia 1975 niepodległe państwo) z listy UNR (Unii na rzecz Nowej Republiki później zgromadzenie na rzecz Republiki - RPR). Występuje z grupy UNR w 1962 r. ponownie wpisany na listę wyborczą tej partii w 1968 r. Przewodniczący Izby Deputowanych Komorów aż do jej rozwiązania. Wybrany przewodniczącym Rady Rządowej Francuskiego Terytorium Komorów w grudniu 1972. Ostatni francuski komisarz Komorów (1971-1975). 6 lipca 1975 proklamował niepodległość i ogłosił się prezydentem. Tymczasowy szef państwa do 3 sierpnia 1975, obalony przez Ali Soiliha, udał się na emigrację, na wyspę Anjouan oraz we Francji (sierpień 1975 - maj 1978). Po referendum konstytucyjnym prezydent Federalnej Islamskiej Republiki Komorów od 25 października 1978 aż do swej tragicznej śmierci (zamach w stolicy kraju). W grudniu 1984 r. został szefem rządu. Wprowadził w kraju system monopartyjny. Obydwa urzędy sprawował do śmierci 26 listopada 1989 r.JSTOR (/dʒeɪ-stɔːr/, skrót od ang. Journal Storage) – biblioteka cyfrowa utworzona w 1995 roku. Początkowo zawierała cyfrowe kopie czasopism naukowych o wyczerpanym nakładzie. Następnie zaczęła zbierać także książki, materiały źródłowe oraz aktualne numery czasopism naukowych. Pozwala na wyszukiwanie w pełnej treści niemal 2000 czasopism naukowych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Odebrał wykształcenie agronomiczne – początkowo w Antananarywie, a następnie we Francji na IEDES, gdzie studiował agronomię tropikalną. W przerwie między studiami przez dwa lata przebywał na Komorach, gdzie pracował na Anjouanie. Po zakończeniu edukacji wrócił na Komory i został kierownikiem (a zarazem jednym z twórców) Société de Développement Economique des Comores (SODEC), rządowej agencji zarządzającej projektami rolniczymi. Podczas pobytu we Francji Soilih zetknął się z socjalizmem; jego zainteresowanie szczególnie wzbudził maoizm.

Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.Alfabet łaciński, łacinka, alfabet rzymski – alfabet, system znaków służących do zapisu większości języków europejskich oraz wielu innych. Jest najbardziej rozpowszechnionym alfabetem na świecie – posługuje się nim ok. 35% ludzkości. Wywodzi się z systemu służącego do zapisu łaciny.

W 1967 roku wybrany został do Rady Generalnej Terytorium Komorów z ramienia Demokratycznego Zgromadzenia Ludu Komorów. W latach 1970–1972 pełnił funkcję ministra prac publicznych i turystyki w rządzie Saïda Ibrahima. W 1972 roku, po przegranych przez Ibrahima wyborach, Ali Soilih przeszedł do opozycji wobec rządów Ahmeda Abdallaha. Został jednym z przywódców i założycieli Frontu Zjednoczenia Narodowego.

Suahili, swahili (nazwa w języku suahili: kiswahili) – język z rodziny bantu. Używany w Afryce Środkowej i Wschodniej (Kenia, Tanzania, Demokratyczna Republika Konga, Uganda), jest językiem kontaktowym. Zapisywany zarówno alfabetem łacińskim (obecnie) jak i arabskim (dawniej). Składa się z ok. 20 dialektów (kiamu, kimwita, kingwana i inne). Najczęściej używanym (tzw. standard swahili) jest dialekt unguja wywodzący się z Zanzibaru. Językiem suahili jako ojczystym posługuje się około 800 tysięcy ludzi.Komory (arabski: جزر القمر, Juzur al-Qumur) oficjalnie Związek Komorów (fr. Union des Comores, arabski: جمهورية القمر المتحدة, Jumhūriyyat al-Qumur al-Muttaḥidah) – wyspiarskie państwo w północnej części Kanału Mozambickiego, zlokalizowane pomiędzy północną częścią Madagaskaru a północno-wschodnią częścią Mozambiku. Najbliższymi państwami są Mozambik, Tanzania, Madagaskar oraz Seszele.

6 lipca 1975 roku Zgromadzenie Narodowe Komorów wydało jednostronną deklarację niepodległości archipelagu. Dzień później pierwszym prezydentem nowego państwa został wybrany Ahmed Abdallach. 3 sierpnia tego samego roku, przy pomocy francuskiego najemnika Boba Denarda, Front Zjednoczenia Narodowego dokonał zamachu stanu. Abdallah został zmuszony do emigracji, zaś jego miejsce zajął Said Mohamed Jaffar. Faktyczną władzę sprawował Soilih, aczkolwiek formalnie pełnił jedynie funkcję ministra obrony i sprawiedliwości. Zamach stanu, choć początkowo dokonany pod hasłem powrotu do ściślejszego związku z Francją, nie przerwał procesu niepodległościowego. Soilih opowiadał się zarówno za niepodległością, jak i integralnością terytorialną Komorów. W świetle coraz bardziej definitywnej secesji Majotty, w listopadzie 1975 roku, wraz z grupą zwolenników wylądował na lotnisku w Dzaoudzi, by z jednej strony okazać władzę Komorów nad wyspą, z drugiej zaś – odwieść jej mieszkańców od separatyzmu. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, a Soilih został usunięty z Majotty przez francuską żandarmerię.

Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Język komoryjski – język z rodziny bantu, używany na Komorach, na Majotcie i Reunionie, częściowo także na Madagaskarze. W 2004 roku liczba mówiących wynosiła ponad 350 tysięcy. Na każdej z wysp używa się innego dialektu, między innymi: ngazija, mwali, hzwani, maore.

Porażka na Majotcie była punktem zwrotnym w rządach Soiliha. Po powrocie do Moroni, Soilih usunął z wyspy najemników, a 2 stycznia 1976 roku został oficjalnie wybrany Prezydentem Rady Rewolucyjnej Komorów. Sytuacja na wyspach była wyjątkowo trudna; po tym, jak rząd Komorów zwrócił się do Francji o usunięcie z wysp personelu wojskowego, archipelag (z wyjątkiem Majotty) wraz z wojskowymi opuścił także cały personel cywilny. Jeszcze wcześniej, po ogłoszeniu niepodległości, Francja wstrzymała pomoc finansową dla Komorów. Po objęciu pełnych rządów, Soilih zaczął urządzać państwo kierując się swymi poglądami polityczno-społecznymi. Braki kadrowe w administracji (aż do rządu włącznie) uzupełniał uczniami szkół średnich, zakazał niektórych komoryjskich tradycji – jak rozrzutnych uroczystości weselnych i pogrzebowych albo noszenia burek. Zalegalizował stosowanie konopi indyjskich. Sam będąc muzułmaninem, sprzeciwiał się komoryjskiej odmianie tej religii, którą uważał za skażoną przesądami i praktykami magicznymi – z tego względu ograniczył władzę islamskich sędziów i innych przywódców religijnych. Zreorganizował administrację terytorialną, w której kierownictwie wprowadził ograniczenia wiekowe (nie więcej niż 35 lat). Podjął działania na rzecz likwidacji analfabetyzmu. Na wzór chińskich hunwejbinów z młodzieży wiejskiej uformowane zostały bojówki, których zadaniem było dopilnowanie wcielania w życie reform. Symbolicznie rozpoczynając nowy etap w dziejach Komorów, Soilih i jego zwolennicy zniszczyli państwowe archiwa w Moroni.

Dzaoudzi – miasto we wschodniej części wyspy Majotta, francuskiej posiadłości w archipelagu Komorów, na Oceanie Indyjskim; na wyspie Dzaoudzi, połączonej groblą z wyspą Pamanzi (Petite-Terre); 14 900 mieszkańców (2006); port handlowy (wywóz olejków eterycznych, kopry, wanilii), rybacki i jachtowy; port lotniczy. Do niedawna stolica tego terytorium. Trzecie co do wielkości miasto kraju.Said Mohamed Djohar (ur. 22 sierpnia 1918 w Mahajandze na Madagaskarze, zm. 23 lutego 2006 w Moroni) – komoryjski polityk, prezydent Komorów.

23 kwietnia 1977 roku Narodowa Rada Ludowa przyjęła konstytucję Komorów. Postanowienia nowej ustawy zasadniczej w dużej mierze zatwierdzały wprowadzone już reformy. Potwierdzona została prezydentura Soiliha. Czynne prawo wyborcze przyznano już od 14 roku życia, wprowadzono równość płci, zakazano działalności organizacji politycznych. Wybory zostały zawieszone do czasu odzyskania Majotty. Konstytucja została przyjęta przez referendum większością 56,60%. Na początku 1978 przyjęty został pięcioletni plan rozwoju Komorów, zakładający osiągnięcie samowystarczalności połączonej z utrzymaniem dotychczasowego eksportu.

Majotta (fr. Mayotte, Département de Mayotte) – francuska wyspa położona w archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim na północny zachód od Madagaskaru. Posiada status departamentu zamorskiego Francji. Stolicą terytorium jest Mamoudzou.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Radykalne reformy Soiliha, jego stosunek do tradycji i religii, upokarzający sposób traktowania dawnych elit, a przy tym brak widocznej skuteczności w zarządzaniu państwem sprawiły, że spore poparcie społeczne, jakim cieszył się na początku swych rządów, z czasem wyraźnie stopniało. Komory zmuszone zostały do korzystania z międzynarodowej pomocy żywnościowej. Coraz bardziej brutalne metody stosowane przez młodzieżowe bojówki skutkowały rosnącym oporem społecznym. Sytuację w państwie pogorszyły wydatki związane z repatriacją około 18 000 Komoryjczyków z Madagaskaru po tzw. masakrze w Majundze oraz erupcją Kartali. 13 maja 1978 przy niewielkim oporze sił rządowych doszło do zamachu stanu, po którym władzę objął triumwirat złożony z Ahmeda Abdallaha, Mohameda Ahmeda i Saida Atthoumaniego.

Kartala - wulkan na wyspie Wielki Komor. Jest to najwyższy szczyt Komorów (2 361 m n.p.m.). Jest jednym z bardziej aktywnych wulkanów, od XIX w. kiedy jego aktywność jest monitorowana wybuchał ponad 20 razy.Said Mohamed Jaffar (ur. 14 kwietnia 1918 w Mutsamudu, zm. 22 października 1993) – komoryjski polityk, książę, prezydent Komorów.

Dwa tygodnie po zamachu, 29 maja 1978 roku, Ali Soilih zginął w niejasnych okolicznościach. Według oficjalnej wersji został zabity podczas próby ucieczki. Natomiast według wersji przedstawionej później przez ówczesnego ministra Abbasa Djoussoufa Soilih został zamordowany z polecenia nowego rządu. Po śmierci Soiliha jego zwolennicy przez pewien czas kontynuowali działalność na emigracji w Kenii, gdzie założyli Narodowy Front Zjednoczenia Komorów – Unię Komoryjską (Front National pour l'Unification des Comores – Union Comorienne, FNUKUNIKOM), jednakże nie odzyskali już wpływu na politykę Komorów.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Analfabetyzm (gr. αναλφαβετος nieznający liter) – w rozumieniu potocznym, brak umiejętności pisania i czytania oraz wykonywania czterech podstawowych działań matematycznych u osób dorosłych, tj. według kryteriów UNESCO – powyżej 15. roku życia. Osoby nie posiadające takiej umiejętności nazywane są "analfabetami". Procesem zmniejszającym analfabetyzm jest alfabetyzacja.

Z przyczyn politycznych Soilih interesował się lingwistyką. W 1976 roku opracował łaciński zapis języka komoryjskiego, wprowadził też do niego nowe, zaczerpnięte z suahili, słownictwo dotyczące administracji, dyplomacji i polityki.

Był przyrodnim bratem późniejszego prezydenta Komorów Saida Mohameda Djohara.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Abbas Djoussouf (ur. 22 marca 1942 w Moroni, zm. 10 czerwca 2010 w Port Louis) – komoryjski polityk, przedsiębiorca i inżynier, dwukrotny minister, premier Komorów od 22 listopada 1998 do 20 kwietnia 1999.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Madagaskar (malg. Madagasikara, fr. Madagascar), oficjalnie Republika Madagaskaru (malg. Repoblikan’I Madagasikara, fr. République de Madagascar) – państwo wyspiarskie położone na Madagaskarze w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Madagaskar jest czwartą co do wielkości wyspą na świecie i pierwszą w Afryce. Po rozpadzie superkontynentu Gondwana około 88 mln lat temu Madagaskar oddzielił się od subkontynentu indyjskiego, co pozwoliło rodzimej faunie i florze ewoluować we względnej izolacji. W związku z tym Madagaskar ma bardzo bogaty ekosystem; ponad 90% malgaskiej dzikiej przyrody nie występuje w żadnym innym miejscu na Ziemi. Lokalna przyroda jest jednak zagrożona przez dynamicznie wzrastającą populację ludzi, rozwijającą się infrastrukturę i przemysł oraz przez zmiany klimatu.
Anjouan (Nzwani, fr. Anjouan, kom. Ndzuwani) - wyspa położona w archipelagu Komorów. Położenie geograficzne 12°15′00″S 44°25′00″E/-12,250000 44,416667, powierzchnia 424 km², wysokość 1 595 m n.p.m., liczba ludności: 283,5 tys. (szacunkowo: VII 2009), gęstość zaludnienia 668,6 osób/1 km². Stolicą jest Mutsamudu, liczące 21,6 tys. mieszkańców (szacunkowo: VII 2002)
Agronomia (z gr. agronomos = zarządzający majątkiem) – termin określający całość teoretycznej i praktycznej wiedzy o rolnictwie łącznie ze znajomością zarządzania gospodarstwem. Wraz z rozwojem nauk rolniczych zakres agronomii uległ zawężeniu do uprawy roli i roślin.
Said Atthoumani – komoryjski polityk, tymczasowy prezydent Komorów jako Przewodniczący Dyrektoriatu Polityczno-Militarnego od 13 do 23 maja 1978.
Językoznawstwo (lingwistyka) – dział nauk humanistycznych badających istotę, budowę i rozwój języka. Specjalista w zakresie językoznawstwa to językoznawca lub lingwista. Wyróżnia się lingwistykę teoretyczną i stosowaną.
Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

Reklama