Alfons Sikora

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alfons Sikora (ur. 1917 we Lwowie, zm. 24 lutego 2010 w Gdańsku) – przyrodnik, leśnik, działacz na rzecz ochrony przyrody.

Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Pochodził ze Lwowa. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień doktora nauk leśnych.

Od 1946 roku mieszkał w Gdańsku-Oliwie. W latach 1952-1982 pełnił funkcję Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Gdańsku i jednym z inicjatorów powołania Słowińskiego Parku Narodowego. Od 1952 roku zainicjował organizację gdańskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody i był zaangażowany w jej działanie do 1990, pełniąc funkcję m.in. Prezesa i Wiceprezesa Zarządu. W latach 60. XX w. zaangażowany w tworzenie kolekcji oraz wystawy przyrodniczej w Muzeum w Kwidzynie.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Jako propagator idei ochrony przyrody współpracował, między innymi z „Dziennikiem Bałtyckim” i Radiem Gdańsk. Wykształcił wiele pokoleń miłośników przyrody.

Mąż Zofii Sikory oraz ojciec światowej klasy kompozytorki Elżbiety Sikory, mieszkającej od lat w Paryżu, ściśle związanej z Gdańskiem.

W 2012 roku ufundowano tablicę poświęconą Alfonsowi Sikorze wmurowaną ze ścianę budynku Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, przy ulicy Jaśkowa Dolina 59 w Gdańsku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wybrane publikacje[ | edytuj kod]

 • 1978 – Osobliwości i zabytki przyrody Województwa Gdańskiego (Krajowa Agencja Wydawnicza, Gdańsk)
 • 1980 – Osobliwości i zabytki przyrody Województwa Elbląskiego (Krajowa Agencja Wydawnicza, Gdańsk)
 • 1988 – Ochrona Bałtyku i jego zasobów (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza)
 • 1996 – Gdańsk kolebką światowego ruchu ochrony przyrody. Osobliwości i zabytki przyrody Miasta Gdańska. Zabytkowy Park im. Adama Mickiewicza w Gdańsku Oliwie. Inne obiekty przyrodnicze (Wydawnictwo Pomorskie RPK PTTK)
 • 1999 – Na tropach antyku w Gdańsku (POMORSAP, Gdańsk)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ku czci dr Alfonsa Sikory, 2012 [dostęp 2018-01-19].
  2. Alfons Lemański, Muzeum Regionalne w Kwidzynie. Historia, Stan Obecny i Potrzeby., „Gdański Zeszyty Humanistyczne”, X nr 15, 1967, s. 417.
  3. Marcin Wilga, Mój mistrz Doktor Sikora, „Pismo Politechniki Gdańskiej”, 8/2010, 2010, s. 18 [dostęp 2018-01-19].
  4. "Convenienter naturae vivere!" – ku czci dr. Alfonsa Sikory, 30 października 2012 [dostęp 2018-01-19].
  Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.Gdańsk Oliwa – kolejowy przystanek osobowy i posterunek bocznicowy wzdłuż granicy osiedli Oliwa (wschód) i Przymorze (zachód) w Gdańsku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Słowiński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych w Polsce. Utworzony w 1967 roku. Ma powierzchnię 32 744 ha, dla porównania w roku 1976 liczył 18 068 ha.
  Muzeum w Kwidzynie – muzeum o charakterze regionalnym. Otwarte dnia 20 maja 1950 roku. Mieści się w historycznym zamku kapituły pomezańskiej w Kwidzynie, w którym zgromadzono ok. 5 tys. muzealiów, eksponatów z zakresu historii, sztuki, archeologii, etnografii i przyrody.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Liga Ochrony Przyrody – ogólnopolskie stowarzyszenie, którego celem jest ochrona przyrody. Jest organizacją pożytku publicznego (nr KRS: 0000113431) działającą na podstawie ustawy Prawo o Stowarzyszeniach (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 855 z późn. zm.) oraz własnego statutu. Liga jest najstarszą organizacją ekologiczną w kraju. Została założona 9 stycznia 1928 roku. Godłem jest żubr z nazwą organizacji. Prezesem Zarządu Głównego LOP jest dr inż. Ryszard Kapuściński.

  Reklama