Alexander Waske

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander Waske (ur. 31 marca 1975 we Frankfurcie nad Menem) – niemiecki tenisista specjalizujący się w grze podwójnej, reprezentant w Pucharze Davisa.

Wolfsburg – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech w kraju związkowym Dolna Saksonia, na wschód od Hanoweru i na północ od Brunszwiku. Leży na trasie szybkiej kolei ICE (Hanower-Berlin), przy autostradzie A39 i nad ważną drogą wodną Mittellandkanal - Kanałem Śródlądowym umożliwiającym bezpośrednie połączenie miasta z systemem wodnym Łaby i Odry. Liczy ok. 120,5 tys. mieszkańców (2008). Ośrodek przemysłu samochodowego - zakłady Volkswagena.Drużynowy Puchar Świata (Power Horse World Team Cup) – męski turniej tenisowy zaliczany do cyklu ATP World Tour, rozgrywany w latach 1978–2012 na kortach ziemnych w niemieckim Düsseldorfie.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Jako zawodowiec Waske startował od 2000 roku, jednak już wcześniej zaczął występować w tym gronie (od sezonu 1998). Swoją karierę zakończył w październiku 2012 roku.

PTT Thailand Open 2011 – tenisowy turniej ATP z cyklu PTT Thailand Open rozgrywany w dniach 26 września–2 października 2011 roku w Bangkoku na kortach twardych w hali o puli nagród 551 000 dolarów amerykańskich. Michael Kohlmann (ur. 11 stycznia 1974 w Hagen) – niemiecki tenisista specjalizujący się w grze podwójnej, zwycięzca turniejów ATP World Tour w deblu, reprezentant w Pucharze Davisa.

W grze pojedynczej wygrywał przez ten czas turnieje z serii ITF Men's Circuit, głównie w Niemczech. W cyklu ATP Challenger Tour pierwsze zwycięstwo odniósł w 2002 roku w meksykańskim Leónie, drugie w lutym 2003 roku w Lubece, trzecie w listopadzie 2004 roku w Eckental, a w sezonie 2006 w Wolfsburgu oraz Nottingham.

Eckental – gmina targowa w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, w powiecie Erlangen-Höchstadt, około 15 km na wschód od Erlangen, nad rzeką Schwabach (dopływ Regnitz)Schwabach, przy drodze B2 i linii kolejowej (Norymberga - Gräfenberg).Open Sabadell Atlántico 2007 – tenisowy turniej ATP rangi ATP International Series Gold z cyklu Open Sabadell Atlántico rozgrywany w dniach 23–29 kwietnia 2007 roku w Barcelonie na kortach ziemnych o puli nagród 850 000 euro.

W grze podwójnej Waske ma w swoim dorobku cztery tytuły rangi ATP World Tour. Pierwszy triumf odniósł w kwietniu 2006 roku w amerykańskim Houston. Wspólnie z Michaelem Kohlmannem pokonał w finale Austriaków Juliana Knowle i Jürgena Melzera. Tegoż samego roku wygrał jeszcze rozgrywki w Monachium, partnerując Andrei Pavelowi. W roku 2007 wygrał dalsze dwa turnieje, w lutym razem z Michaelem Kohlmannem w Zagrzebiu oraz pod koniec kwietnia z Andreim Pavelem w Barcelonie. Ponadto jest finalistą czterech innych turniejów ATP World Tour. Najpierw w 2005 roku zagrał w finale w Monachium (z Florianem Mayerem), w 2006 roku w Casablance (z Michaelem Kohlmannem), w 2007 roku w Rotterdamie (z Andreim Pavelem) oraz w 2011 roku w Bangkoku (z Michaelem Kohlmannem).

ABN AMRO World Tennis Tournament 2007 – tenisowy turniej ATP World Tour rangi ATP International Series Gold z cyklu ABN AMRO World Tennis Tournament rozgrywany w dniach 19–25 lutego 2007 roku w Rotterdamie na kortach twardych w hali o puli nagród 782 250 euro.Nottingham – miasto w środkowej Anglii, w hrabstwie ceremonialnym Nottinghamshire, stolica regionu East Midlands, położone nad rzeką Trent. W samym mieście żyje około 270 tys. mieszkańców, a w otaczającej je konurbacji – 613 tys.

W latach 2004–2007 był regularnym reprezentantem Niemiec w Pucharze Davisa. W 2007 roku osiągnął z zespołem półfinał rozgrywek. Rozegrał przez ten okres osiem meczów deblowych, z których siedem wygrał, oraz jeden zwycięski pojedynek singlowy.

W 2005 roku był w składzie reprezentacji, która wygrała Drużynowy Puchar Świata w tenisie ziemnym.

W rankingu gry pojedynczej Waske najwyżej był na 89. miejscu (12 czerwca 2006), a w klasyfikacji gry podwójnej na 16. pozycji (30 kwietnia 2007).

PBZ Zagrzeb Indoors 2007 – tenisowy turniej ATP z cyklu PBZ Zagrzeb Indoors rozgrywany w dniach 28 stycznia–5 lutego 2007 roku w Zagrzebiu na kortach twardych w hali o puli nagród 353 450 euro. Jürgen Melzer (ur. 22 maja 1981 w Wiedniu) – austriacki tenisista, zwycięzca pięciu turniejów ATP World Tour w grze pojedynczej, dwunastu w grze podwójnej, w tym Wimbledonu z 2010 roku i US Open z 2011 roku, reprezentant w Pucharze Davisa.

Finały w turniejach ATP World Tour[ | edytuj kod]

Gra podwójna (4–4)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. ATP - Alexander Waske retires from tennis (ang.). tennisworldusa.org, 22 października 2012. [dostęp 13 kwietnia 2017].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 9 września 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 9 września 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 9 września 2013].
 • Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.US Men’s Clay Court Championships – męski turniej tenisowy kategorii ATP World Tour 250 zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany obecnie na kortach ziemnych w amerykańskim Houston.
  Warto wiedzieć że... beta

  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  ATP Challenger Tour (do roku 2008 ATP Challenger Series) – cykl 160 turniejów w męskim tenisie ziemnym, rozgrywanych na całym świecie, organizowanych przez ATP. Są to turnieje, przewyższające punktacją i wynagrodzeniem rozgrywki rangi Futures, a ustępujące turniejom ATP World Tour.
  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Florian Mayer (ur. 5 października 1983 w Bayreuth) – niemiecki tenisista, reprezentant kraju w Pucharze Davisa, zdobywca Drużynowego Pucharu Świata z 2011 roku.
  León, oficjalnie León de los Aldamas – miasto położone w środkowym Meksyku, w stanie Guanajuato, na wysokości około 1,5 km n.p.m. Jako miasto centralne liczy sobie 1,1 mln mieszkańców, a jako zespół miejski 1,4 mln (według danych z 2003 r.). Jest szóstym co do wielkości miastem Meksyku.
  Grand Prix Hassan II – męski turniej tenisowy kategorii ATP World Tour 250 zaliczany do cyklu ATP World Tour. Rozgrywany na kortach ziemnych w marokańskiej Casablance od 1990 roku.

  Reklama