Alexander Downer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander John Gosse Downer (ur. 9 września 1951 w Adelaide) – australijski polityk Partii Liberalnej, minister spraw zagranicznych Australii od marca 1996 do grudnia 2007.

Gabinet cieni "rząd oczekujący" – skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.John Malcolm Fraser (ur. 21 maja 1930 w Toraku, zm. 20 marca 2015) – australijski polityk, premier Australii w latach 1975–1983 .

Życiorys[ | edytuj kod]

Jego ojciec, Sir Alexander „Alec” Downer, był członkiem parlamentu australijskiego w latach 1949–1964 a później Wysokim Komisarzem w Londynie.

Ukończył szkołę w Adelaide oraz University of Newcastle w Wielkiej Brytanii. Wstąpił do Australijskiej Służby Dyplomatycznej, gdzie pracował do 1982. Później pracował jako radca prawny liberalnego premiera Malcolma Frasera. W 1984 został wybrany do parlamentu federalnego jako liberalny członek okręgu wyborczego Mayo. W tym czasie liberałowie byli w opozycji od 1983 do 1996. W 1993 roku został Shadow Treasurer (minister finansów w gabinecie cieni). Kiedy w 1993 roku liberałowie ponownie przegrali wybory na rzecz partii Paula Keatinga, Downer był wymieniany jako jeden z następców przewodniczącego partii. W maju 1994 roku został wybrany przywódcą opozycji po rezygnacji dr Johna Hewsona. Zrezygnował z funkcji w styczniu 1995 roku, a jego miejsce zajął John Howard. Po wygranych wyborach parlamentarnych w marcu 1996 roku, Downer został mianowany przez premiera Howarda ministrem spraw zagranicznych w jego rządzie.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Downerworld: Strona fanów Downera
 • Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Liberalizm (łac. liberalis – wolnościowy, od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością, ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne, wolności i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Liberalna Partia Australii (Liberal Party of Australia) to australijska partia polityczna założona w 1945, która od momentu swojego powstania zdominowała centro-prawicową scenę polityczną w Australii, konkurując z centro-lewicową Partią Pracy. Praktycznie od momentu założenia pozostaje w stałej koalicji z Australijską Partią Narodową.
  Adelaide (wym. [ˈædəleɪd]), egzonim wariantowy: Adelajda – miasto w Australii, stolica stanu Australia Południowa, położone nad Oceanem Indyjskim u ujścia rzeki Torrens. Piąte co do wielkości miasto w Australii z liczbą ludności wynoszącą 1,35 mln mieszkańców. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego, temperatury w dzień wahają się od 15 °C w lipcu do około 29 °C w styczniu.
  Uniwersytet w Newcastle (ang. Newcastle University) – brytyjska uczelnia publiczna z siedzibą w mieście Newcastle upon Tyne. Została założona w 1834 r. jako School of Medicine and Surgery; od 1963 r. funkcjonuje jako uniwersytet.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Trzeci gabinet John Howarda - sześćdziesiąty trzeci gabinet federalny Australii, urzędujący od 26 listopada 2001 do 22 grudnia 2004. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Narodowej Partii Australii (NPA).

  Reklama