Alex Rodriguez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander Emmanuel Rodriguez (ur. 27 lipca 1975 w Nowym Jorku) – amerykański baseballista pochodzenia dominikańskiego, który występował na pozycji trzeciobazowego i łącznika. Nosi przydomek A-Rod.

Slugging percentage (w skrócie SLG) – statystyka w baseballu dla pałkarza, określająca stosunek liczby zdobytych baz ogółem poprzez uderzenie (singles, doubles, triples, home runy) do liczby pojawienia się na na pałce.Run – w baseballu zaliczany jest zawodnikowi, który obiegnie wszystkie trzy bazy i dotrze do czwartej zwaną inaczej bazą domową. Jednocześnie drużyna atakująca zdobywa punkt. Najwięcej runów w Major League Baseball, biorąc pod uwagę całą karierę, zaliczył Rickey Henderson (2295).

Seattle Mariners[ | edytuj kod]

Rodriguez został wybrany jako numer 1 w drafcie 1993 roku przez Seattle Mariners w wieku 17 lat i początkowo występował w klubach rezerwowych Mariners, między innymi w Calgary Cannons. 8 lipca 1994 zadebiutował w Major League Baseball w meczu przeciwko Boston Red Sox mając 18 lat, 11 miesięcy i 11 dni, jednocześnie stając się trzecim łącznikiem od 1900 roku, który wystąpił po raz pierwszy w MLB w wieku 18 lat. W sezonie 1995 poza grą w MLB, występował również w klubie rezerwowym Tacoma Rainiers. 12 czerwca 1995 zdobył pierwszego w karierze home runa. W wieku 20 lat i 11 miesięcy był najmłodszym uczestnikiem Meczu Gwiazd, który grał na pozycji łącznika.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w baseballu mężczyzn należy do związku USA Baseball, która jest członkiem Pan American Baseball Confederation. W rankingu IBAF zajmuje 2. miejsce.Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

W 1996 grał już regularnie na tej pozycji i miał najwyższą średnią uderzeń (0,358) w American League. W sezonie 1997 stał się drugim zawodnikiem w historii Seattle Mariners, który zaliczył cycle; został też wybrany do pierwszej dziewiątki All–Star Game. Rok później, zdobywając 42 home runy i 46 skradzionych baz, jako trzeci zawodnik w historii wstąpił do Klubu 40–40. W 2000 roku stał się wolnym agentem.

Rogers Centre (do 2005 SkyDome) – jeden z pierwszych na świecie stadionów z całkowicie odsłanianym dachem, znajdujący się w kanadyjskim mieście Toronto, zbudowany w 1989 roku. Miejsce spotkań baseballowych drużyny Blue Jays oraz futbolu kanadyjskiego drużyny Argonauts. Mieści ok. 66 000 widzów.Yankee Stadium – stadion ulokowany w Bronksie w Nowym Jorku. Jest domowym obiektem dla drużyny New York Yankees. Obecny stadion zastąpił poprzedni obiekt wybudowany w 1923 roku. Pierwszy mecz na nowym stadionie, przedsezonowy z Chicago Cubs miał miejsce 3 kwietnia 2009, który Jankesi wygrali 7-4. Pierwszy mecz sezonu regularnego miał miejsce niespełna dwa tygodnie później, 16 kwietnia 2009 roku. Mecz ten Jankesi przegrali z Cleveland Indians 10-2.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.
Henry Louis Gehrig (ur. 19 czerwca 1903 w Nowym Jorku, zm. 2 czerwca 1941 tamże) – amerykański baseballista w latach 20. i 30., zdobywca wielu rekordów w Major League, nazywany „The Iron Horse”. Gehrig został uznany za najlepszego pierwszobazowego wszech czasów przez Baseball Writers’ Association.
Grand slam – w baseballu jest to home run, podczas którego wszystkie trzy bazy są zajęte w momencie uderzenia. W efekcie drużyna zdobywa 4 runy (4 punkty); jest to maksymalna liczna punktów jaką dany zespół może zdobyć w jednej zagrywce.
Wolny agent (ang. free agent) – termin używany w profesjonalnym sporcie, oznaczającym zawodnika, któremu wygasł kontrakt z dawnym zespołem i może podpisać kontrakt z innym. Wyrażenie to ma swoje korzenie w sportach północnoamerykańskich i tam jest najszerzej stosowane.
Robert Allen Dickey (ur. 29 października 1974) – amerykański baseballista występujący na pozycji miotacza w Toronto Blue Jays. Brązowy medalista z Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w 1996.
Hank Aaron Award – nagroda nadawana corocznie w Major League Baseball najlepszym uderzającym w każdej z lig, wybieranym w głosowaniu przez kibiców i dziennikarzy. Po raz pierwszy przyznana w 1999 w 25. rocznicę pobicia rekordu Babe Rutha przez Hanka Aarona w liczbie zdobytych home runów w karierze. Statystyki brane pod uwagę przy wyborze to home runy, uderzenia i run batted in.
Trzeciobazowy (ang. third baseman, w skrócie 3B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu trzeciej bazy. W zapisie meczowym trzeciobazowy odnotowywany jest jako numer 5.

Reklama