Alex Pettyfer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander Richard Pettyfer, lepiej znany jako Alex Pettyfer (ur. 10 kwietnia 1990 w Stevenage, w Anglii) – brytyjski aktor i model.

10 kwietnia jest 100. (w latach przestępnych 101.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 265 dni. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Stevenage w hrabstwie Hertfordshire jako syn architekta wnętrz Lee (z domu Robinson) i aktora Richarda Pettyfera. Dorastał w Windsorze. Jego rodzice rozwiedli się. Matka ponownie wyszła za mąż za producenta gier komputerowych Michaela Irelanda. Wychował się z młodszym bratem przyrodnim, Jamesem.

Bestia (ang. Beastly) – amerykański fantastyczny film z roku 2011 w reżyserii Daniela Barnza, którego premiera w USA odbyła się 4 marca 2011 r. Film opiera się na powieści o tym samym tytule autorstwa Alexa Flinna. Alex Pettyfer oraz Vanessa Hudgens otrzymali za ten film nagrody Gwiazd Jutra na Showest Awards 2010.Burberry Group PLC – ekskluzywny brytyjski dom mody, założony w 1856 roku przez Thomasa Burberry’ego, zajmujący się produkcją oraz sprzedażą odzieży, perfum i akcesoriów mody męskiej oraz damskiej. Pierwotnie Burberrys’. Marka w 1999 roku przeszła rebranding, obecnie w logo marki widnieje nazwa Burberry.

W wieku siedmiu lat zaczął pozować dla Gap Inc. i pojawiał się w reklamach telewizyjnych dla różnych marek. Gdy był starszy, pracował jako model dla Burberry. Od wczesnych lat cierpiał na dysleksję i astmę. Wystąpił jako Willy Wonka w szkolnej inscenizacji Charlie i fabryka czekolady. Krótko uczęszczał do Millfield School, jednej z największych i najbardziej prestiżowych szkół w Anglii. W lipcu 2006, w szesnastym roku życia ukończył szkołę prywatną w Twickenham.

Gap Inc. jest największą siecią handlową sprzedającą odzież w USA. Główna siedziba administracyjna GAP Inc. znajduje się w San Francisco, w Kalifornii. Posiadana przez GAP Inc. sieć, o tej samej nazwie - GAP - operuje m.in. w USA, Kanadzie, UK, Francji, Japonii. W Polsce GAP otworzył pierwszy sklep w 2011 r. GAP Inc. również posiada sieci sklepów odzieżowych Old Navy, Banana Republic oraz Forth & Towne.Miłość bez końca (ang.: Endless Love) – amerykański melodramat z 2014 roku w reżyserii Shana Feste. Remake filmu Franco Zeffirelliego z 1981 roku pt.: Niekończąca się miłość.

Kariera[ | edytuj kod]

Już jako piętnastolatek zadebiutował na szklanym ekranie w tytułowej roli w dramacie telewizyjnym ITV plc Szkolne dni Toma Browna (Tom Brown’s Schooldays, 2005) z udziałem Stephena Fry, Jemmy Redgrave i Clive’a Standena. To właśnie w tym filmie zobaczył go Anthony Horowitz, autor cyklu powieści o Alexie Riderze, który wybrał go do głównej roli w ekranizacji swej powieści Alex Rider: Misja Stormbreaker (2006).

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Anthony Horowitz (ur. 5 kwietnia 1956 w Stanmore) - angielski pisarz i scenarzysta. Zadebiutował jako pisarz w 1978 powieścią Enter Frederick K Bower. Tworzy książki dla dzieci, takie jak cykl Alex Rider czy The Diamond Brothers, ponadto thrillery i powieści z gatunku mystery. Obecnie pisze książki z serii Księgi Pięciorga. Jako scenarzysta stworzył między innymi cykl adaptacji powieści Agaty Christie z postacią detektywa Herculesa Poirot dla telewizji ITV oraz kilka odcinków serii trzeciej Robina z Sherwood.

Brany był pod uwagę do tytułowej roli w Eragon (2006), lecz ze względu, że Pettyfer panicznie boi się lotów samolotem, rolę ostatecznie przyjął Edward Speleers. Odrzucił także propozycje zagrania w produkcjach takich jak Pokusa (2012), Dary Anioła: Miasto kości (2013) i Siódmy syn (2014).

Wystąpił m.in. w filmach: Wyścig z czasem (2011) u boku Justina Timberlake’a oraz Amandy Seyfried, Bestia (2011) z Vanessą Hudgens) i Magic Mike (2012).

Stevenage - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie Hertfordshire. Liczba ludności wynosi około 84 tysięcy mieszkańców. Miasto położone jest pomiędzy Letchworth Garden City i Welwyn Garden City, na wschód od 7 i 8 zjazdu z autostrady A1(M), 30 mil na północ od centrum Londynu.Dysleksja rozwojowa (gr. dys – nie + lexis – wyraz, czytanie) czyli specyficzne trudności w nauce czytania i pisania (ICD-10 R48.0 oraz w DSM IV "315.0" ) – według Światowej Federacji Neurologów, definicja utworzona w 1968r - zaburzenie manifestujące się trudnościami w nauce czytania i pisania przy stosowaniu standardowych metod nauczania i inteligencji na poziomie co najmniej przeciętnym oraz sprzyjających warunkach społeczno-kulturowych. Dysleksja została opisana pierwszy raz na przełomie XIX i XX wieku. Jest spowodowana zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, co często uwarunkowane jest konstytucjonalnie. Zaburzenia te mogą dotyczyć percepcji wzrokowej - objawiającej się widzeniem, ale niedostrzeganiem, percepcji fonologicznej - objawiającej się słyszeniem, ale nieusłyszeniem oraz integracji powyższych procesów. Dysleksja jest jedną z najbardziej uznanych przyczyn zaburzenia czytania, jednak nie wszystkie zaburzenia czytania są związane z dysleksją. W Polsce obowiązujące przepisy prawne nakładają na poradnie psychologiczno-pedagogiczne, przedszkola, szkoły i placówki opiekuńczo-wychowawcze obowiązki związane z pomocą dzieciom z grupy ryzyka dysleksji oraz dzieciom dyslektycznym. Placówki te powinny rozpoznawać, diagnozować i opiniować trudności w nauce oraz organizować różne formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i ich rodzicom.

Życie prywatne[ | edytuj kod]

Spotykał się z córką Erica RobertsaEmmą (2007-2008), Emily (2009) i aktorką Dianną Agron (2010–2011), którą poznał na planie filmu Jestem numerem cztery. Od września 2011 do 2013 był w nieformalnym związku z Riley Keough, córką Lisy Marie Presley i wnuczką Elvisa Presleya i Priscilli Presley. Od marca 2014 do marca 2016 był związany z modelką Marloes Horst.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).HuffPost (The Huffington Post do kwietnia 2017, czasami wyczytywane w skrócie jako HuffPo) – amerykańska liberalna witryna newsowa i blog polityczny.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Dianna Elise Agron (ur. 30 kwietnia 1986 w Savannah) – amerykańska piosenkarka i aktorka telewizyjna, znana głównie z roli cheerleaderki Quinn Fabray, granej w popularnym musicalowym serialu stacji FOX, Glee.
Lisa Marie Presley (ur. 1 lutego 1968 w Memphis) – amerykańska aktorka i piosenkarka. Jest córką Priscilli i Elvisa Presleyów, nazywana księżniczką rock and rolla.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Wild Child. Zbuntowana księżniczka (ang. Wild Child) – film amerykańsko-brytyjsko-francuski; opowieść o przygodach nastolatki z Malibu o imieniu Poppy. Dziewczyna trafia do angielskiej szkoły z internatem o surowej dyscyplinie, gdzie nie ma internetu, a telefonu komórkowego można używać tylko w weekendy.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Charlie i fabryka czekolady (org. Charlie and the Chocolate Factory) – powieść Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii. Została dwukrotnie zekranizowana: w 1971 r. pt. Willy Wonka i fabryka czekolady oraz w 2005 r. pt. Charlie i fabryka czekolady.

Reklama