Aleksandr Osipienko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output table.zolnierz-lotnictwo td.naglowek{color:black!important;background:#95a7b9!important}.mw-parser-output table.zolnierz-marynarka td.naglowek{color:white!important;background:#6082B6!important}.mw-parser-output table.zolnierz-lądowe td.naglowek{color:white!important;background:#556B2F!important}.mw-parser-output table.zolnierz-paramilitarny td.naglowek{color:black!important;background:#b6b3c7!important}

Aleksandr Stiepanowicz Osipienko (ros. Александр Степанович Осипенко) (ur. 19 maja 1910 Tureevo kula, zm. 22 lipca 1991 Moskwa) – radziecki wojskowy, generał porucznik, pilot, Bohater Związku Radzieckiego.

Cmentarz Nowodziewiczy (ros. Новодевичье кладбище) – moskiewski cmentarz położony przy Klasztorze Nowodziewiczym. Miejsce spoczynku wielu zasłużonych Rosjan.Order "Znak Honoru" (ros. Орден «Знак Почёта») – ustanowiony uchwałą Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR z 25 listopada 1935.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Tureevo kula w leżącym w Wielkim Księstwie Finlandii w rodzinie chłopskiej. W latach 1918 – 1923 mieszkał w Smoleńsku, a potem we wsi Myrygino w obwodzie smoleńskim. W 1929 roku ukończył 7 klasową szkołę podstawową w Smoleńsku.

Order Czerwonej Gwiazdy (ros. Орден Краснoй Звезды) – radzieckie odznaczenie wojskowe ustanowione Uchwałą Prezydium Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR z 6 kwietnia 1930.Order Suworowa (ros. Орден Суворова) – wojskowy order Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej. Nazwa upamiętnia Aleksandra Suworowa, osiemnastowiecznego dowódcę i teoretyka wojskowości.

W 1929 roku wstąpił na ochotnika do Armii Czerwonej i został skierowany do Leningradzkiej Wojskowo-Teoretycznej Szkoły Sił Powietrznych, którą ukończył w 1930 roku. Po jej ukończeniu został skierowany do Borisoglebskiej Szkoły Pilotów, którą ukończył w 1932 roku. Następnie pełnił służbę jako pilot, a następnie dowódca klucza i eskadry w lotnictwie myśliwskim w Ukraińskim i Kijowskim Okręgu Wojskowym. W 1935 roku ożenił się z Poliną Gowjaz, która również była pilotem myśliwskim.

Bohater Związku Radzieckiego (ros. Герой Советского Союза – Gieroj Sowietskogo Sojuza) – najwyższy tytuł honorowy ZSRR.Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, Federacja Rosyjska, RFSRR (ros. Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, РСФСР) - największa powierzchniowo i ludnościowo z 15 republik dawnego Związku Radzieckiego.

W okresie od stycznia do czerwca 1938 roku uczestniczył jako ochotnik w walkach w Hiszpanii. Początkowo był pilotem, a następnie był dowódcą eskadry myśliwskiej wyposażonej w samoloty I-15. Osobiście brał udział w 30 walkach powietrznych. Jego eskadra w sumie zestrzeliła 51 samolotów przeciwnika, nie ma jednak danych ile zestrzelił on osobiście lub wspólnie z innymi pilotami. Po powrocie do ZSRR został w dniu 22 lutego 1939 roku wyróżniony tytułem Bohatera Związku Radzieckiego za wzorowe wykonywanie zadań i męstwo wykazane w działaniach na terenie Hiszpanii.

Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.Polina Denisowna Osipienko zd. Dudnik 1° v. Gowjaz (ros. Полина Денисовна Осипенко, Дудник, Говяз) (ur. 8 października 1907 Nowospasowka, zm. 11 maja 1939 koło Riazania) – radziecki wojskowy, major, pilot, Bohater Związku Radzieckiego.

W okresie wrzesień – październik 1938 roku – pomocnik, zastępca dowódcy brygady lotniczej w Moskiewskim Okręgu Wojskowym, a od listopada 1938 roku zastępca dowódcy lotnictwa Moskiewskiego OW. W 1939 roku ukończył wyższy kurs dowódczy w Akademii Sztabu Generalnego Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. Przy czym po zakończeniu kursu nadal był zastępcą dowódcy lotnictwa Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. W trakcie ataku ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, pełnił obowiązki dowódcy lotnictwa 10 Armii. Po czym w okresie kwiecień – sierpień 1940 roku dowódca lotnictwa 14 Armii stacjonującej w Karelii, a o sierpnia 1940 roku dowódca 20 Mieszanej Dywizji Lotniczej w Odeskim Okręgu Wojskowym.

Smoleńsk (ros. Смоленск) – miasto w Rosji, stolica obwodu smoleńskiego. Położone nad Dnieprem. 319 tys. mieszkańców (2005).Karelska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka, Karelska ASRR (karelski Karjalan ASNT (pierwotnie: Karelskoi ASSR), ros. Kapeльcкaя ACCР) – oficjalna nazwa autonomicznej Karelii w składzie Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, obowiązująca w latach 1923–1940 i ponownie 1956–1991.

Po ataku Niemiec na ZSRR nadal był dowódcą 20 Mieszanej Dywizji Lotniczej na Froncie Południowym, brał udział w walkach na terenie Mołdawii, południowej Ukrainie, Donbasie i operacji rostowskiej.

W marcu 1942 roku został szefem lotnictwa myśliwskiego Obrony Powietrznej Kraju, jednocześnie był zastępcą dowódcy Obrony Powietrznej Kraju, który odpowiadał za obronę najważniejszych ośrodków przemysłowych i politycznych ZSRR przed atakami lotniczymi. Funkcję tę pełnił do lipca 1943 roku.

We wrześniu 1943 roku został dowódcą 8 Korpusu Lotnictwa Myśliwskiego, wchodzącego w skład 16 Armii Lotniczej podporządkowanej 1 Frontowi Białoruskiemu, a od listopada 1944 roku wszedł w skład 4 Armii Lotniczej podporządkowanej 2 Frontowi Białoruskiemu. Korpusem tym dowodził września 1945 roku. W tym czasie dowodził nim w operacjach na terenie Białorusi, Polski i Niemiec.

Order Wojny Ojczyźnianej (ros. Орден Отечественной войны) – radzieckie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za zasługi bojowe podczas II wojny światowej.Order Czerwonego Sztandaru Pracy (ros. Орден Трудового Красного Знамени) – ustanowiony uchwałą Centralnego Komitetu Wykonawczego oraz Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 7 września 1928. W późniejszym okresie statut był kilkakrotnie zmieniany decyzją Centralnego Komitetu Wykonawczego i Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 7 maja 1936 oraz dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 19 czerwca 1943 i 16 grudnia 1947.

Po zakończeniu wojny do września 1945 roku nadal dowodził 8 korpusem, a następnie był kolejno: dowódcą 7 Armii Lotniczej w Bakijskiego Okręgu Wojskowego (sierpień 1945 – sierpień 1946), dowódcą 11 Armii Lotniczej w Zakaukaskim Okręgu Wojskowym (sierpień 1946 – marzec 1947), wykładowcą na wydziale lotniczym Akademii Sztabu Generalnego (marzec 1947 – styczeń 1949), zastępcą dowódcy 17 Armii Lotniczej do spraw operacyjnych (styczeń – lipiec 1949), dowódca sił powietrznych Gorkowskiego Okręgu Wojskowego (lipiec 1949 – lipiec 1953), zastępca dowódcy 22 Armii Lotniczej do spraw obrony powietrznej (lipiec 1953 – maj 1954).

Wojskowa Akademia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (ros.: Военная академия Генерального штаба Вооружённых сил Российской Федерации) – wyższa szkoła wojskowa typu akademickiego w Moskwie, przeznaczona do edukacji, szkolenia i doskonalenia zawodowego wyższych oficerów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i innych państwowych instytucji obronnych oraz oficerów armii sojuszniczych. Wiodąca jednostka badawcza w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa militarnego, budownictwa wojskowego i wykorzystania sił zbrojnych.Aleksandr Nikołajewicz Jefimow (ros. Алекса́ндр Никола́евич Ефи́мов, ur. 6 lutego 1923 w Kantiemirowce w obwodzie woroneskim, zm. 31 sierpnia 2012 w Moskwie) - radziecki lotnik i dowódca wojskowy, marszałek lotnictwa ZSRR (1975), zastępca dowódcy (1969-1984) i dowódca (1984-1990) Sił Powietrznych ZSRR, zastępca ministra obrony ZSRR (1984-1990) dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1944 i 1945).

W maju 1954 roku przeniesiony do rezerwy. Podjął wtedy pracę pedagogiczną i w administracji, kolejno był: prorektorem Moskiewskiego Instytutu Lotniczego (1962 – 1965), naczelnikiem wydziału w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego i Średniego RFSRR (1965 – 1972) i zastępcą przewodniczącego Akademii Nauk Pedagogicznych ZSRR (1972 – 1982).

4 Armia Lotnicza – jedna z armii Związku Radzieckiego i Federacji Rosyjskiej (obecnie 4 Dowództwo Wojsk Lotniczych i Obrony Przeciwlotniczej; ros. 4 Командование Военно Воздушных Сил и Противовоздушной Обороны).Operacja Barbarossa (niem. Unternehmen Barbarossa) – agresja III Rzeszy na ZSRR w trakcie II wojny światowej. Pierwotny plan przewidywał atak 15 maja 1941, ale z powodu obalenia proniemieckiego rządu księcia Pawła Hitler musiał interweniować na Bałkanach, w Jugosławii, a także w Grecji. Przełożono więc atak na 22 czerwca 1941 roku. Plan ataku był przygotowany i podpisany przez Adolfa Hitlera już 18 grudnia 1940 (dyrektywa nr 21). Była to największa i najważniejsza operacja niemiecka w czasie wojny, której porażka zdecydowała ostatecznie o niemieckiej przegranej w całej wojnie. Bitwy na froncie wschodnim, gdzie realizowano operację „Barbarossa”, okazały się być jednymi z najbrutalniejszych i najbardziej wyniszczających potyczek dla obu stron. Nazwa „Barbarossa” wywodzi się od przydomku cesarza rzymsko-niemieckiego Fryderyka I Barbarossy.

Mieszkał w Moskwie, gdzie zmarł. Pochowany został na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie.

Podstrony: 1 [2] [3]
Reklama