Alejandro R. Jadad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alejandro R. Jadad (ur. 9 sierpnia 1963 w Medellín, Kolumbia) – kanadyjsko-kolumbijski lekarz, wykładowca i naukowiec (anestezjologia, zdrowie publiczne, informatyka medyczna, e-zdrowie), profesor Uniwersytetu w Toronto (UT), pomysłodawca popularnej skali jakości klinicznych badań eksperymentalnych (skala Jadada), współzałożyciel Cochrane Collaboration, udostępniającej dane dla evidence-based medicine, współtwórca wytycznych dla RCT (ang. randomized controlled trial), współzałożyciel i dyrektor Institute for Global Health Innovation and Equity (Dalla Lana School of Public Health w UT) i Centre for Global eHealth Innovation (Toronto General Hospital), popularyzator wizji „pandemii światowego zdrowia, szczęścia i miłości” (powszechne zdrowie i dobrostan subiektywny).

Uniwersytet w Bath (ang. University of Bath) – brytyjska uczelnia publiczna w Bath, w południowo-zachodniej Anglii. Ginekologia – dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Najczęstsze problemy, jakimi zajmują się ginekolodzy, to: zaburzenia miesiączkowania, stany zapalne pochwy, antykoncepcja, niepłodność, nowotwory narządów rodnych. Ściśle związana z położnictwem.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dzieciństwo i studia[ | edytuj kod]

Urodził się w Kolumbii w 1963 roku. Szczęśliwe dzieciństwo trwało do 14 roku życia, gdy został pozbawiony kontaktów z rozwodzącymi się rodzicami. Wraz z bratem znalazł się w rygorystycznej szkole, w której bardzo intensywnie się uczył.

Medycyna oparta na faktach, medycyna oparta na dowodach (ang. Evidence-based medicine, EBM) – postępowanie kliniczne oparte na najlepszych dostępnych dowodach naukowych dotyczących skuteczności, efektywności i bezpieczeństwa. Dowodów takich dostarczają wyniki wiarygodnych badań eksperymentalnych (skuteczność i bezpieczeństwo) oraz badań obserwacyjnych (efektywność i bezpieczeństwo).Wirtualna firma (ang. virtual company) – firma lub instytucja wykorzystująca komputery i techniki telekomunikacyjne zarówno w relacjach ze swoimi pracownikami, jak i z klientami. Skrajnym przykładem wirtualnej firmy może być taka instytucja, która dysponuje jedynie prawnie określoną siedzibą i minimalnym zestawem technicznych urządzeń zapewniających jej funkcjonowanie (np. skrzynka pocztowa i automatyczna sekretarka).
Biblioteka Papieskiego Uniwersytetu Ksaweriańskiego

Wybrał studia medyczne w Pontificia Universidad Javeriana (Papieski Uniwersytet Ksaweriański) w Bogocie. Już w pierwszym dniu studiów poznał dziewczynę (Martha Garcia), z którą wkrótce stworzył nową, zgodną rodzinę. Za zdarzenie decydujące o kierunkach swojej przyszłej wieloletniej pracy Jadad uważa spotkanie z grupą ubogich, dociekliwych dzieci, które starały się wykorzystać wiedzę 18-letniego studenta o „bacusco”. Zagadnienia opioidów, do tamtej chwili nieznane studentowi drugiego roku medycyny, głęboko go zainteresowały jako wymagający pilnego rozwiązania złożony problem – socjalny, ekonomiczny i medyczny. Szybko zgromadził wiedzę, dzięki której już przed ukończeniem studiów (1986) był uznawany za autorytet w tej dziedzinie (m.in. sporządzał opinie nt. leków dla Kolumbijskiego Ministerstwa Zdrowia).

Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] za [rzeką] Duero) – autonomiczna wspólnota w Hiszpanii. Składa się z prowincji Cáceres i Badajoz. Graniczy z Kastylią i Leónem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją oraz Portugalią na zachodzie. Stolicą jest Mérida.Algezjologia (ang. algology) - nauka zajmująca się badaniem i leczeniem bólu. Nauka ta zwana jest też dolorologią lub algologią. Ta ostatnia nazwa jest myląca, gdyż w języku polskim oznacza naukę o glonach, zwaną także fykologią.

Praca zawodowa[ | edytuj kod]

Bogota

Po studiach pracował w latach 1986–1990 w klinikach macierzystej uczelni oraz w Santa Fe de Bogota Foundation i w Hospital Universitario San Ignacio (1990), zajmując się anestezjologią i intensywną terapią. W latach 1988 i 1989 wydał w języku hiszpańskim książki Educación médica, práctica profesional y abuso de drogas entre los médicos (Xavierian University Press) i El paciente neuroquirurgico : manejo anestesico y de cuidados intensivos. Współautorem drugiej z nich jest Angel Mario Ruiz Pelaez, którego Alex Jadad nazywa swoim „pierwszym ojcem z wyboru” i wzorem do naśladowania.

Miłość – pojęcie wieloznaczne i trudne do zdefiniowania, odnoszone do uczuć, stanów emocjonalnych, relacji międzyludzkich, postaw.Medycyna paliatywna (łac. pallium – płaszcz) – dział medycyny, a także specjalność lekarska, która obejmuje leczenie i opiekę nad nieuleczalnie chorymi, którzy znajdują się w okresie terminalnym śmiertelnej choroby. Celem działań medycyny paliatywnej nie jest zatrzymanie procesu chorobowego oraz jego wyleczenie, ale poprawienie jakości życia osób w tej fazie choroby. Uzyskuje się to przez:

W 1990 roku został członkiem Colombian Society of Anesthesiology. – Oksford

James Lind, patron James Lind Alliance(ang.)
Iain Chalmers – koordynator James Lind Alliance i współautor Testing Treatments: better research for better healthcare, prezentujący nowe wydanie książki (wersja hiszpańskojęzyczna)

W następnych latach kontynuował studia i pracę w dziedzinie anestezjologii, przebywając w Oksfordzie jako stypendysta British Council (stypendium otrzymał mimo słabej wówczas znajomości języka angielskiego). Brał udział w pracach znanego zespołu specjalistów, zajmujących się problemami ocen skuteczności leków, m.in. środków znieczulających (w tym opioidów). Równocześnie pracował w miejscowym hospicjum, gdzie gromadził obserwacje dot. działania morfiny. Wykonywał przeglądy systematyczne wielkiej ilości publikacji, coraz częściej dostępnych w medycznych bibliotekach elektronicznych, poszukując optymalnych decyzji leczniczych (zob. evidence-based medicine). W latach 1992–1994 odbył studia doktoranckie w Balliol College & a Faculty of Clinical Medicine. Jego naukowymi opiekunami byli specjaliści, tworzący w tym czasie Cochrane Collaboration:

Skala Jadada, znana także jako "oksfordzki system oceny jakości" – sposób niezależnego oceniania jakości klinicznych badań eksperymentalnych. Jest najpowszechniej stosowaną tego typu skalą na świecie, a do końca 2008 roku źródłowa publikacja opisująca skalę była cytowana w ponad 3000 publikacji naukowych.System opieki zdrowotnej (również system zdrowotny) – system definiowany jako spójna całość, której liczne, powiązane między sobą części wspólnie oddziaływając wpływają pozytywnie na stan zdrowia populacji. Jest on wyodrębnioną całością złożoną z wielu różnorodnych elementów, które powiązane są różnorodnymi więziami (czyli między którymi zachodzą różnorodne relacje) i który realizuje cele związane ze zdrowiem.
 • Henry J. McQuay – zajmujący się zagadnieniami powstawania i zwalczania bólu, członek zarządu International Association for the Study of Pain (IASP)
 • Iain Chalmers – wykonujący przeglądy systematyczne licznych wyników badań klinicznych w dziedzinie opieki nad matką i dzieckiem (badania prenatalne, ginekologia, położnictwo), koordynator James Lind Initiative (James Lind Library i James Lind Alliance)
 • Alex Jadad został jednym z członków Cochrane Centre (Visiting Research Fellow 1993–1994). W 1993 roku opublikował wspólnie z H.J. McQuayem artykuły Searching the literature. Be systematic in your searching i A high-yield strategy to identify randomized controlled trials for systematic reviews. Stopień doktora (DPhil) otrzymał na podstawie rozprawy pt. Meta-analysis of Randomised Clinical Trials in Pain Relief (zob. metaanaliza, randomizowane eksperymenty kliniczne), opublikowanej przez wydawnictwo Uniwersytetu Oksfordzkiego w 1994 roku. Autor zaproponował m.in. metodę oceny wiarygodności publikowanych wyników medycznych badań eksperymentalnych, która zyskała dużą popularność jako skala Jadada lub „oksfordzki system oceny jakości”. Jest stosowana w różnych dziedzinach nauki. W 1996 roku (po wyjeździe Jadada do Kanady) ukazała się kolejna publikacja zespołu oksfordzkiego pt. Assessing the quality of reports of randomized clinical trials: Is blinding necessary?

  Teleinformatyka, ICT (akronim od ang. Information and Communication Technologies) – dział telekomunikacji i informatyki, zajmujący się technologią przesyłu informacji oraz narzędziami logicznymi do sterowania przepływem oraz transmisją danych za pomocą różnych medium. Jest obecnie uznawane za jedną z ważniejszych gałęzi IT.The BMJ, początkowo British Medical Journal – brytyjskie naukowe czasopismo medyczne, wydawane od 1840 roku. Wydawane jest przez BMJ Group. Redaktorem BMJ od lutego 2005 roku jest Fiona Godlee.
  Ontario (Hamilton i Toronto)

  Studia podoktoranckie (1995–1996) Alex Jadad odbył w kanadyjskim McMaster University (Departments of Health Research Methods, Evidence and Impact, HEI, wcześniej Clinical Epidemiology and Biostatistics, CE&B). Zajmował się m.in. możliwościami wykorzystania Internetu w medycynie. W 1999 roku uzyskał tytuły FRCPC i FRCSC. W 2000 roku przeprowadził się do Toronto, gdzie otrzymał stanowisko profesora tamtejszego uniwersytetu. W latach 2000–2010 był kierownikiem utworzonej w 1998 roku katedry medycyny paliatywnej (Inaugural Rose Family Chair w Palliative Medicine and Complex Care UHN). Został współzałożycielem i dyrektorem:

  Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.Medycyna niekonwencjonalna – metody leczenia wcale lub słabo akceptowane przez medycynę opartą na badaniach naukowych. Zalicza się do niej zarówno metody leczenia, które w opinii większości lekarzy są bezwartościowe (np. bioenergoterapia), jak i takie, których pewne elementy zaadaptowano do medycyny głównego nurtu (np. akwaterapia i fitoterapia). Część metod leczenia zaliczanych do medycyny niekonwencjonalnej ma swoje źródło w wielowiekowej tradycji (np. akupunktura, medycyna ludowa), a inne powstały stosunkowo niedawno (np. homeopatia i bioenergoterapia).
 • Institute for Global Health Innovation and Equity w Dalla Lana School of Public Health
 • Centre for Global eHealth Innovation w Toronto General Hospital
 • W okresie 10 lat działalności Centrum stało się instytucją o międzynarodowej renomie. Na kwiecień 2020 roku zaplanowano debatę w Massey College Upper Library na temat „The Public Good: Advancing Global Health in and from Toronto”. Przewidziano wystąpienie A.R. Jadada (Massey Senior Fellow).

  Time – amerykański tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 1923 w Nowym Jorku. Ma największy nakład spośród amerykańskich tygodników. Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.
  1
  Dalla Lana School of Public Health w Uniwersytecie w Toronto (sponsor: Paul Dalla Lana)
  2
  Centre for Global eHealth Innovation w Toronto General Hospital (czwarte piętro R. Fraser Elliott Building), finansowane przez UHN
  Aktywność międzynarodowa
 • 2005 – reprezentant Ameryki w grupie ekspertów WHO ds. e-zdrowia (Global Observatory for eHealth’s Strategic Advisory Group of Experts, eHealth’s SAGE)
 • 2004–2009 – doradca rządów Hiszpanii i Andaluzji, prezes-założyciel rady Spanish eHealth Foundation, współtwórca Institute for Innovation on Human Wellbeing, w którym podjęto realizację szeroko zakrojonych projektów ulepszania warunków ludzkiego życia (miejsca pracy, przestrzenie mieszkalne i edukacyjne, integracja społeczności wielokulturowych)
 • W ramach andaluzyjskiego ministerialnego programu zintegrowanej opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi w 2007 roku współtworzył OPIMEC (Observatorio de Prácticas Innovadoras en el Manejo de Enfermedades Crónicas Complejas) oraz Spanish eHealth Network and Revista eSalud (wiodące czasopismo akademickie i portal popularyzujący e-zdrowie.
 • 2010:
 • – redaktor naczelny pierwszej internetowej globalnej książki (wiki) pt. When people live with multiple chronic diseases: a collaborative approach to an emerging global challenge, dotyczącej opieki medycznej nad pacjentami z więcej niż jedną rozpoznawalną chorobą („polypathology”, wielochorobowość, np. współistnienie chorób przewlekłych) – organizator i przewodniczący Global People-centred eHealth Innovation Forum w czasie European Ministerial eHealth Conference (Barcelona) oraz International Forum “Youth-led Innovation and Entrepreneurship” w Brukseli i Estremadura (Hiszpania) – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Doradczego i współprzewodniczący First International Summit on Human-centred and Family-focused eHealth w Chinach (HeH, Pekin 2010)
 • 2017 – wystąpienia na konferencji Palliative Care w Australii (Adelaide 2017)
 • Główne kierunki działalności[ | edytuj kod]

  Praca naukowa i kliniczna
 • problemy walki z bólem w warunkach klinicznych i w hospicjach – anestezjologia, algezjologia i opieka paliatywna jako medycyna holistyczna (znieczulanie i analgetyki, wsparcie psychiczne, łagodzenie bólu totalnego i problemy „dobrej śmierci”)
 • przeglądy systematyczne baz danych (np. biblioteki Cochrana, Cochran Canada) i analizy wiarygodności wyników opisanych badań klinicznych (np. problem wielochorobowości w grupach uczestników RCT)
 • Zdrowie publiczne
 • wdrażanie koncepcji globalnego systemu opieki zdrowotnej (międzynarodowy „szpital bez okien”), w pełni wykorzystującego stale aktualizowaną wiedzę medyczną i udoskonalane narzędzia e-zdrowia, spełniające oczekiwania zarówno personelu medycznego jak ogółu pacjentów (teleinformatyka w medycynie)
 • starania o zmianę definicji zdrowia (m.in. o uwzględnienie powszechności chorób przewlekłych i wielochorobowości) i popularyzacja „opieki skoncentrowanej na pacjencie” (Human-centred eHealth)
 • Rząd Hiszpanii jest ciałem wykonawczym w Hiszpanii. Natomiast funkcje reprezentacyjne pełni obecny król Juan Carlos I.Światowa Organizacja Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization) – jedna z organizacji działających w ramach ONZ, zajmująca się ochroną zdrowia. Jej siedzibą jest Genewa.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Nacjonalizm (z łac. natio – naród) – postawa społeczno-polityczna, uznająca naród za najwyższe dobro w sferze polityki. Nacjonalizm uznaje sprawy własnego narodu za najważniejsze (egoizm narodowy), jednak istnieją grupy, które szanują także racje i poglądy innych narodów. Nacjonalizm przejawia się głoszeniem poglądów o zabarwieniu narodowym, szerzeniem myśli narodowej i pamięci o bohaterach danego narodu. Głosi solidarność wszystkich grup i klas społecznych danego narodu. Wyróżniamy dwa typy nacjonalizmu: pozytywny i negatywny (szowinistyczny).
  Konsumpcjonizm – postawa polegająca na nieusprawiedliwionym (rzeczywistymi potrzebami oraz kosztami ekologicznymi, społecznymi czy indywidualnymi) zdobywaniem dóbr materialnych i usług, lub pogląd polegający na uznawaniu tej konsumpcji za wyznacznik jakości życia (lub za najważniejszą, względnie jedyną wartość) – hedonistyczny materializm.
  Randomizowane kontrolowane badania kliniczne (ang. Randomized controlled trial, RCT) – „złoty standard” eksperymentów klinicznych, rodzaj badań eksperymentalnych z udziałem ludzi, wykonywanych zgodnie z zasadami dobrej praktyki klinicznej, których celem jest np. porównanie bezpieczeństwa i skuteczności leków, wyrobów i technik medycznych lub innych rodzajów terapeutycznej lub zapobiegawczej interwencji medycznej.
  e-zdrowie – wykorzystanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych do wspomagania działań związanych z ochroną zdrowia.
  Medellín – drugie pod względem wielkości miasto w Kolumbii, stolica departamentu Antioquia. Liczyło 2,2 mln mieszkańców w 2005 (1,8 mln w 1998), aglomeracja natomiast 3,7 mln mieszkańców (2005). Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Medellín‎.
  Ontario – prowincja Kanady. Ontario jest najludniejszą i najprężniejszą ekonomicznie częścią Kanady. W granicach Ontario znajduje się stolica Kanady Ottawa, największe miasto Kanady Toronto, a także największa aglomeracja tzw. Golden Horseshoe. W 1855 stacjonujący tam żołnierze angielskiej armii wymyślili hokej na lodzie.
  Newport – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Rhode Island, na przybrzeżnej wyspie Rhode Island, port nad Oceanem Atlantyckim.

  Reklama