Alderaan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alderaan – fikcyjna planeta z wszechświata Gwiezdnych wojen, położona w obrębie Światów Jądra – w skali odległości międzygwiezdnych dość blisko Coruscant. Od wielu wieków rządziła nią rodzina Organa, której ostatnim przedstawicielem był wicekról i senator Bail Organa oraz znana senator Leia Organa. Z Alderaanu pochodził również znany Jedi – Ulic Qel-Droma. Planeta została zniszczona przez pierwszą Gwiazdę Śmierci w 0 BBY.

Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.

Opis planety[ | edytuj kod]

Alderaan to planeta o zróżnicowanym krajobrazie. Występują na niej rozległe równiny, pokryte łąkami i sawannami, łańcuchy wysokich gór oraz kilka śródlądowych mórz. Mieszkańcy, dążąc do harmonii z przyrodą, budowali swe miasta w większości albo pod powierzchnią, albo też wkomponowywali je w otoczenie. W stolicy planety, Alderze, znajdował się jeden z najsłynniejszych w galaktyce uniwersytetów, Uniwersytet Alderaański. Krajobrazy Alderaan stały się inspiracją dla wielu myślicieli i artystów.

Wookieepedia, the Star Wars Wiki – angielskojęzyczna encyklopedia internetowa oparta na systemie Wiki, zawierająca informacje o galaktyce Gwiezdnych wojen zarówno z filmów, jak i Expanded Universe (czyli książek, komiksów, gier itd.).Stara Republika (znana też jako pierwsza Republika Galaktyczna) to fikcyjne państwo występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne wojny.

Dzień trwa 24 standardowe godziny, rok 365 standardowych dni.

Historia[ | edytuj kod]

Przed Republiką[ | edytuj kod]

Zanim na Alderaan zamieszkali ludzie, planeta była domem dla żyjących w rojach, insektoidalnych Killików – ok. 35 000 BBY. To właśnie po nich pozostała tzw. Kraina Zamków – monstrualnych wielkości kopców i wież, które tworzyły killickie miasta. Jednak po wyczerpaniu surowców naturalnych, w 30 000 BBY, Killikowie opuścili planetę.

Planeta (późnołac. planeta, od gr. πλανήτ- planét-, πλανής planés, nowogr. πλανήτης planétes; dosł. „wędrowiec” od πλανάσθαι planásthai, wędrować) – zgodnie z definicją Międzynarodowej Unii Astronomicznej – obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym.Imperium Galaktyczne (w skrócie Imperium) to fikcyjne państwo dyktaturalne, występujące w serii filmów science fiction Gwiezdne Wojny. Jego twórcą i pierwszym władcą był Imperator Palpatine.

Stara Republika[ | edytuj kod]

Ludzie osiedlili się na Alderaan, kiedy pierwszy statek kolonistów przybył z Coruscant w 27 500 BBY. Planeta była także jedną z planet założycielskich Republiki Galaktycznej w 25 000 BBY. Na Alderaan powstała też uważana za pierwszą stocznię Republiki – Alderaan Royal Engineers. Planeta pozostawała poza wojnami, jako że jej mieszkańcy nie tolerowali używania siły do rozstrzygania sporów. Alderaan to największy przeciwnik powołania do życia Wielkiej Armii Republiki. Jednak w trakcie wojen klonów wspierał Republikę, a także prowadził działalność humanitarną i pomoc uchodźcom.

Leia Organa (urodzona jako Leia Amidala Skywalker) – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, senator, córka Anakina Skywalkera (Dartha Vadera) i Padmé Amidali, siostra Luke’a Skywalkera. W filmach w jej rolę wcieliła się Carrie Fisher. Była silna Mocą, podobnie jak jej ojciec i brat.Wojny klonów - fikcyjny konflikt zbrojny toczony w świecie Gwiezdnych wojen George’a Lucasa. Część akcji Wojen przedstawiona jest w filmach Atak klonów oraz Zemsta Sithów, a także w serialu animowanym Gwiezdne wojny: Wojny klonów i licznych komiksach. Stronami Wojen Klonów są Republika Galaktyczna i Konfederacja Niezależnych Systemów (której najważniejszymi członkami były Federacja Handlowa, Międzygalaktyczny Klan Bankowy oraz Unia Technokratyczna).

Wkrótce po ogłoszeniu przez Palpatine’a Nowego Porządku, królowa Breha Organa i senator Bail Organa adoptowali Leię – córkę Padme i Anakina Skywalkera.

Imperium[ | edytuj kod]

Mimo że mieszkańcy Alderaanu byli z reguły pacyfistami, senator Organa stał się jednym z pierwszych organizatorów Sojuszu Rebeliantów, mającego za zadanie zbrojną walkę z Imperium. Z planety do służby w nowo powstałej Rebelii zgłosiło się wielu ochotników. Nierzadko niebezpieczne misje wywiadowcze były powierzane córce senatora Organy, Lei. Kiedy podczas jednej z nich Leia została pochwycona przez Lorda Vadera, groźba zniszczenia Alderaanu przez Gwiazdę Śmierci miała skłonić ją do wydania informacji o tajnej bazie rebeliantów. Mimo podania przez Leię odpowiedzi (jak się później okazało – fałszywej), Alderaan został zniszczony z rozkazu Wielkiego Moffa Tarkina, aby jego przykład sterroryzował planety, które mogłyby sprzeciwiać się woli Imperatora.

Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.Wilhuff Tarkin to jedna z postaci z sagi Gwiezdnych wojen. Pochodzący z planety Eriadu imperialny dostojnik, wielki moff i dowódca wojskowy, twórca Doktryny Tarkina oraz dowódca pierwszej Gwiazdy Śmierci. W filmie Gwiezdne wojny: część IV - Nowa nadzieja postać ta była odgrywana przez Petera Cushinga.

Alderaan uległ zniszczeniu na krótko przed Bitwą o Yavin.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Alderaan w Bibliotece Ossus (pol.)
  • Alderaan w oficjalnej bazie danych Star Wars Databank (ang.)
  • Alderaan w Wookieepedii (ang.)
  • Warto wiedzieć że... beta

    Gwiazda Śmierci – fikcyjna bojowa stacja kosmiczna zdolna niszczyć całe planety, pojawiająca się w filmach z serii Gwiezdne wojny.
    BBY (ang. Before Battle of Yavin) - przed bitwą o Yavin. Czasem również BNH (ang. Before "New Hope") - przed Nową nadzieją. W świecie Gwiezdnych wojen sposób datowania używany do określania wydarzeń umiejscowionych chronologicznie przed wydarzeniami przedstawionymi w części IV - Nowa nadzieja.
    Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.