Albert de Gondi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Albert de Gondi

Albert de Gondi (ur. 4 listopada 1522 we Florencji, zm. 12 kwietnia 1602 w Paryżu) – francuski dowódca wojskowy pochodzenia włoskiego.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Henryk (I) III Walezy, fr. Henri de Valois, właśc. Edward Aleksander (ur. 19 września 1551 w Fontainebleau, zm. 2 sierpnia 1589 w Saint-Cloud) – ostatni z francuskiej dynastii Walezjuszów, książę Orleanu, w latach 1573-1575 pierwszy elekcyjny król Polski jako Henryk I, od 1574 roku król Francji jako Henryk III.

Albert de Gondi był najstarszym z trzech synów florentyńskiego kupca i bankiera Antoine-Guidobaldo de Gondi (1486-1560). Guidobaldo początkowo przeprowadził się do Lyonu. Został przyjęty na dwór Katarzyny Medycejskiej. W latach 30. i 40. piastował funkcje dworskie za Henryka II Walezjusza – męża Katarzyny, a następnie Henryka III Walezego. Wniósł podwaliny pod potęgę rodu de Gondich w XVI i XVII wieku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Albert natomiast ożenił się w 1565, mając 43 lata, z Claude-Catherine de Clermont-Dampierre, wdową po księciu Retz. Dzięki temu nabył baronię Retz, która w 1581 została podniesiona do rangi księstwa, a Albert otrzymał tytuł księcia Retz. Odznaczył się w licznych wojnach i w 1573 został mianowany marszałkiem. Odgrywał znaczącą rolę w otoczeniu Henryka III Walezego (towarzyszył mu w podróży do Polski), a potem przeszedł na stronę Henryka IV Burbona.

Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Jego młodszy brat – Pierre de Gondi został biskupem Paryża oraz kardynałem.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Extracts from the History of the Order of the Holy Ghost. Written in French by M. de Saint Foix, Historiographer to the Royal Orders. Paris 1767, [w:] The Gentleman’s magazine, tom 38 (Ebook Google), s. 561.
  • Lyon (rzymskie Lugdunum, arpit. Liyon) – najstarsze miasto we Francji, trzecia co do wielkości aglomeracja (po Paryżu i Marsylii).Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
    Warto wiedzieć że... beta

    Florencja (wł. Firenze, MAF: [fiˈrɛnʦe]) – miasto w środkowych Włoszech, nad Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja, stolica Włoch w latach 1865–1871. W 2006 roku liczyła 366 tys. mieszkańców.
    12 kwietnia jest 102. (w latach przestępnych 103.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 263 dni.

    Reklama