• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Albert R. Broccoli

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Trumna – skrzynia drewniana lub metalowa, często wykładana materiałem i koronkami, służąca do pochówku zmarłych ludzi.
  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

  Albert Romolo Broccoli, pseud. „Cubby” Broccoli (ur. 5 kwietnia 1909 w Nowym Jorku, zm. 27 czerwca 1996 w Beverly Hills) – włosko-amerykański producent filmowy. Wyprodukował ponad 40 filmów, jednak największą sławę przyniosła mu seria o Jamesie Bondzie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Broccoli urodził się we włosko-amerykańskiej rodzinie na Long Island. Przeniosła się ona na Florydę, zaś po śmierci swojego ojca Giovanniego, młody Broccoli przeprowadził się wraz z babcią do nowojorskiej Astorii. Imając się różnych zawodów, w tym również sprzedawcy trumien, zaangażował się w branżę filmową. Zaczynał jako chłopiec na posyłki na planie westernu The Outlaw Howarda Hughesa (1941). Tu po raz pierwszy spotkał samego Hughesa, podczas gdy ten doglądał produkcji filmu po zwolnieniu reżysera Howarda Hawksa. Niedługo potem Broccoli wstąpił do Marynarki Wojennej, zaraz po ataku na Pearl Harbor. Po zakończeniu wojny powrócił do Hollywood, by pracować jako agent dla Famous Artists Agency.

  EON Productions Limited - wytwórnia filmowa zajmująca się produkcją, znana z produkowania filmów o Jamesie Bondzie. Ma swoją siedzibę w angielskim Pinewood Studios i jest uzupełnieniem Danjaq LLC, grupy holdingowej posiadającej prawa autorskie do postaci i elementów znanych z bondowskich filmów.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Na początku lat 50. Broccoli przeniósł się po raz kolejny, tym razem do Londynu. Jako sprytny biznesmen, potrafił zrobić dobry użytek z dotacji od brytyjskiego rządu, dawanej na potrzeby filmów kręconych w Wielkiej Brytanii, z udziałem brytyjskich aktorów i filmowców. W 1962 roku Broccoli połączył się z Harrym Saltzmanem i stworzył wraz z nim wytwórnię EON Productions. W tym samym roku wyprodukowali adaptację jednej z powieści Iana Fleminga, film Doktor No, pierwszy z serii o Jamesie Bondzie. Wkład Broccoliego w serię trwał aż do jego śmierci. Obecnie pracę nad cyklem kontynuują jego córka, Barbara Broccoli oraz pasierb, Michael G. Wilson. Oprócz filmów bondowskich, Broccoli wyprodukował również film Chitty Chitty Bang Bang z Dickiem Van Dyke, oparty także na książce Fleminga, oraz Call Me Bwana z Bobem Hopem. W 1982 roku Broccoli został uhonorowany nagrodą im. Irvinga G. Thalberga. Posiada również swoją gwiazdę w alei gwiazd w Hollywood.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Broccoli był trzykrotnie żonaty. W 1940, w wieku 31 lat, poślubił aktorkę Glorię Blondell (młodszą siostrę Joan Blondell), pięć lat później wziął z nią rozwód. W 1951 ożenił się z Nedrą Clark, która zmarła po urodzeniu córki Tiny. W latach 60. poznał i wziął ślub z aktorką i powieściopisarką, Daną Wilson. Zmarła ona na raka w 2004, już po śmierci męża.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Broccoli zmarł z przyczyn naturalnych w swym domu w Beverly Hills, w 1996 roku, w wieku 87 lat. Został pochowany na cmentarzu w Forest Lawn, na wzgórzach Hollywood w Los Angeles, po pogrzebie w obrządku rzymskokatolickim.

  Howard Winchester Hawks (ur. 30 maja 1896 w Goshen, zm. 26 grudnia 1977 w Palm Springs) – amerykański reżyser, producent i scenarzysta filmowy. Laureat Honorowego Oscara w 1975.Producent filmowy – przedsiębiorca filmowy. Producent jest głównym inwestorem produkcji filmowej. Zatrudnia wszystkie potrzebne osoby do jego produkcji i zapewnia sprzęt oraz środki materialne. Po wyprodukowaniu filmu jest właścicielem praw autorskich i głównym beneficjentem ewentualnych dochodów z jego sprzedaży. Ewentualne splendory (nagrody dla najlepszego filmu np. Oscary) również spływają na producenta.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
  Richard Wayne Van Dyke (ur. 13 grudnia 1925 w West Plains w stanie Missouri) − amerykański aktor sceniczny, filmowy i telewizyjny, laureat nagrody Emmy.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Ian Lancaster Fleming (ur. 28 maja 1908 w Londynie, zm. 12 sierpnia 1964 w Canterbury) – pisarz angielski, najbardziej znany z serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem w roli głównej, a także w mniejszym stopniu z serii opowieści dla dzieci Chitty Chitty Bang Bang.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.