Albacete (prowincja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Albacete – prowincja w południowo-wschodniej Hiszpanii, współtworząca wspólnotę autonomiczną Kastylia-La Mancha. Graniczy z prowincjami: Cuenca, Walencja, Alicante, Murcja, Grenada, Ciudad Real i Jaén. Stolicą i największym miastem jest Albacete. Prowincję zamieszkuje 397 493 mieszkańców (INE 2008), powierzchnia wynosi 14 926 km.

Hiszpania jest podzielona na 17 wspólnot autonomicznych (hiszp. Comunidades Autónomas), które cieszą się dużą autonomią (głównie w kwestiach szkolnictwa, podatków itd.) Są to:Jaén – jest prowincją położoną na południu Hiszpanii, na obszarze wspólnoty autonomicznej Andaluzji. Graniczy na zachodzie z Kordobą, na północy z Ciudad Real, na wschodzie z Albacete, a na południowym wschodzie z Grenadą. Jej stolicą jest miasto Jaén.

Geografia i klimat[ | edytuj kod]

Ukształtowanie powierzchni jest dość zróżnicowane. Na północy rozciąga się równina położona na wys. ok. 700 m n.p.m. Na południu można znaleźć tereny górzyste o wysokości ponad 2000 m (łańcuch Sierra de las Cabras w Nerpio). Innymi ważniejszymi łańcuchami górskimi są: Sierra de Alcaraz, Calar del Río Mundo, Calar del Taibilla i Cordillera de Montearagón.

Alicante (jęz. hiszp. Provincia de Alicante; jęz. walencki, Província d’Alacant) – prowincja we wspólnocie autonomicznej Walencji w Hiszpanii. Graniczy z prowincją Walencja od północy, ze wspólnotą autonomiczną Murcji i prowincją Albacete od zachodu. Prowincję oblewa Morze Śródziemne od południowego wschodu.Nerpio – gmina w Hiszpanii, w prowincji Albacete, w Kastylii-La Mancha, o powierzchni 435,78 km². W 2011 roku gmina liczyła 1478 mieszkańców.

Główne rzeki: Júcar, Segura, Cabriel (dopływ Júcar), Mundo (dopływ Segury) oraz Záncara.

Klimat kontynentalny z dużymi różnicami temperatur, zimy mroźne (-25 °C, najniższa zanotowana temperatura w stolicy prowincji), lata upalne (przekraczające 40 °C). Dość sucho, z wyjątkiem górzystego południa z umiarkowanymi opadami.

Comarki[ | edytuj kod]

W skład prowincji Albacete wchodzą comarki:

Grenada (hiszp. Granada) – prowincja w Hiszpanii, w Andaluzji, mająca stolicę w mieście o tej samej nazwie. Graniczy z prowincjami: Málaga, Kordowa, Jaén, Albacete, Murcja i Almería oraz z Morzem Śródziemnym.Instituto Nacional de Estadística ( INE ) to oficjalny urząd statystyczny w Hiszpanii, Boliwii, Chile, Gwatemali, Hondurasie, Meksyku, Portugalii, Urugwaju i Wenezueli.
 • Campos de Hellín
 • Llanos de Albacete
 • La Mancha del Júcar-Centro
 • Manchuela albaceteña
 • Monte Ibérico-Corredor de Almansa
 • Sierra de Alcaraz y Campo de Montiel
 • Sierra del Segura
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista hiszpańskich prowincji według powierzchni
 • Lista hiszpańskich prowincji według liczby ludności
 • Warto wiedzieć że... beta

  Walencja (jęz. hiszp. Provincia de Valencia; jęz. walencki València) – prowincja we wspólnocie autonomicznej o tej samej nazwie w Hiszpanii. Graniczy z prowincjami: Castellón i Teruel od północy, Cuenca i Albacete od zachodu i Alicante od południa. Od wschodu prowincję Walencji oblewa Morze Śródziemne. Stolicą prowincji jest miasto Walencja.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Zancara – rzeka na Półwyspie Iberyjskim, o długości 168 km. Jedna z rzek źródłowych Gwadiany. Jej źródła znajdują się w południowej część płaskowyżu La Mancha.
  Prowincja (hiszp. provincia) jest w Hiszpanii podstawową jednostką podziału administracyjnego wyższego rzędu. Liczba prowincji wynosi obecnie 50.
  Júcar (katal. Xúquer) - rzeka w Hiszpanii. Źródła rzeki znajdują się w górach Cuenca. Jej długość wynosi 498 km, a powierzchnia zlewni - 22,4 tys. km². Głównym dopływem jest lewym dopływ Cabriel. Júcar uchodzi do Morza Śródziemnego (Zatoka Walencka).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama