Alba Longa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alba Longa – według tradycji rzymskiej najważniejsza osada Lacjum, stolica Związku Latyńskiego położona w okolicach jeziora Albano lub na zboczu Monte Cavo w Górach Albańskich (identyfikacja jest sporna). Została założona przez mitycznego Askaniusza, syna Eneasza, miało to nastąpić 30 lat po zbudowaniu Lawinium. Podobno z osady pochodzili Romulus i Remus. Potęga miasta zmniejszyła się pod naciskiem rzymskim w VII wieku p.n.e. Prymat Alby w Lacjum wzmacniało jej położenie blisko świątyni Jowisza Latyńskiego (Iuppiter Latiaris).

Atys Sylwiusz (określany też jako: Kapetus, Epitus; łac. Atys, Capetus, Epytus) – szósty legendarny król miasta Alba Longa, syn Alby Sylwiusza, potomek Eneasza, ojciec Capysa Sylwiusza. Swój przydomek wziął od Sylwiusza. Podobno rządził 26 lat. Tradycja – przekazywane z pokolenia na pokolenie treści kultury (takie jak: obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne), uznane przez zbiorowość za społecznie doniosłe dla jej współczesności i przyszłości.

Legenda głosi, że osadę zburzyły wojska króla Rzymu Tullusa Hostiliusza, na jego polecenie z całego miasta miały ocaleć jedynie świątynie. Mieszkańców Alby przesiedlono do Rzymu. Według Tytusa Liwiusza od założenia miasta do jego zburzenia minęło 400 lat. W rzeczywistości kres Albie położyli Etruskowie, którzy w 650 r. p.n.e. zajęli tereny Lacjum.

Agryppa – w mitologii rzymskiej król miasta Alba Longa, syn Tiberniusa, jednego z potomków Askaniusza i Lenory, córki Aszkanaza. Ojciec Alladesa. Przypisuje mu się zbudowanie Forum Holitorium.Curiatii (Kuracjusze) - albański ród patrycjuszowski rzekomo przyjęty do senatu rzymskiego za panowania Tullusa Hostiliusza. Trzej bliźniaków z tego rodu stoczyło podobno walkę z Horacjuszami i wszyscy w niej zginęli.

Według legendy trzej Horacjusze (przedstawiciele patrycjuszów rzymskich) mieli walczyć z trzema Kuriacjuszami (przedstawicielami Alba Longa) o honor, chwałę i prestiż na Półwyspie Apenińskim – zgodnie z umową miasto pokonanych miało bez walki poddać się miastu zwycięzców. W pierwszej fazie pojedynku zginęło dwóch Horacjuszy, tylko najmłodszy wyszedł bez draśnięcia i zastosował podstęp. Upozorował ucieczkę i ranni w walce Kuriacjusze w rozproszeniu byli łatwym celem dla ocalałego. Jego siostra Horacja, która przyglądała się potyczce, zaczęła płakać, gdy zabijał kolejnego Kuriacjusza, jej narzeczonego. Po walce brat podszedł do niej i zadając śmiertelne pchnięcie powiedział: "Niech tak zginie każda Rzymianka, która opłakuje śmierć wroga".

Góry Albańskie (wł. Colli Albani) rozciągają się na Campagna di Roma, gdzie znajduje się grupa wygasłych wulkanów. Położone są ok. 20 km na południowy wschód od Rzymu i ok. 24 km na północ od Anzio.Capys – król miasta Alba Longa, syn Capetusa, ojciec Kalpetusa, jeden z potomków Askaniusza, przedstawiciel rodu Alba Longa z którego pochodzili Romulus i Remus, założyciele Rzymu.

Mityczni królowie miasta[ | edytuj kod]

Według Liwiusza, Dionizjusza z Halikarnasu i Owidiusza miastem rządzili następujący władcy:

 • Askaniusz – założyciel miasta, syn Eneasza, rządził 38 lat;
 • Sylwiusz – syn Askaniusza lub jego brat, rządził 29 lat, od jego imienia wziął się przydomek kolejnych władców;
 • Eneasz Sylwiusz – syn Sylwiusza, rządził 31 lat;
 • Latynus Sylwiusz – syn Eneasza, rządził 51 lat;
 • Alba Sylwiusz – syn Latynusa, rządził 39 lat;
 • Atys Sylwiusz – syn Alby, rządził 26 lat;
 • Kapys Sylwiusz – syn Atysa, rządził 28 lat;
 • Kapetus Sylwiusz – syn Kapysa, rządził 13 lat;
 • Tyberynus Sylwiusz – syn Kapeta, rządził 8 lat, podobno od jego imienia wzięła się nazwa rzeki Tyber;
 • Agryppa Sylwiusz – syn Tyberynusa, rządził 41 lat;
 • Romulus Sylwiusz – syn Agryppy rządził 19 lat;
 • Awentyn Sylwiusz – syn Romulusa, rządził 37 lat, od jego imienia miała pochodzić nazwa wzgórza awentyńskiego;
 • Proka Sylwiusz – syn, Awentyna, rządził 23;
 • Numitor Sylwiusz – syn Proka, starszy brat Amuliusza, ojciec Laususa i Rei Sylwii, dziad Romulusa i Remusa;
 • Amuliusz Sylwiusz – syn Proka, młodszy brat Numitora, uzurpator, który obalił Numitora, rządził 42 lata;
 • Numitor Sylwiusz – po raz drugi, powrócił na tron dzięki pomocy wnuków, podobno nastąpiło to 431 lat od zburzenia Troi.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 1. A-F. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 46.
  2. Liwiusz ↓, przypis redaktorski, s. 11.
  3. Alba Longa, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-04-30].
  4. Liwiusz ↓, przypis redaktorski, s. 11 i n..
  5. Dionizjusz ↓, 71.
  6. Ziółkowski, i 2009 ↓, s. 454.
  7. Liwiusz ↓, s. 53 i n..
  8. Liwiusz ↓, s. 54.
  9. Liwiusz ↓, s. 46.
  10. Liwiusz ↓, s. 12.
  11. Owidiusz, Metamorfozy, t. pierwszy [dostęp 2021-05-01] (łac.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Tytus Liwiusz: Dzieje od założenia miasta Rzymu. Wyd. drugie. Wrocław: Zakład im. Ossolińskich, 1955.
 • Dionizjusz z Halikarnasu: Księga I (ang.). W: Starożytność rzymska [on-line]. [dostęp 2021-05-01].
 • Adam Ziółkowski: Starożytność. Warszawa: PWN, 2009, seria: Historia Powszechna. ISBN 978-83-01-16401-0.
 • Romulus i Remus – bracia bliźniacy, legendarni założyciele miasta Rzym. Romulus według legend był założycielem Rzymu i jego pierwszym władcą. Prawdopodobnie żył w połowie VIII wieku p.n.e. (lata: 772–716), natomiast Remus, według obliczeń starożytnych, żył w latach 772–753 p.n.e. Rzymianie uznawali ich za dzieci boga Marsa. Matka chłopców wywodziła się z królewskiego rodu pochodzącego od Eneasza. Latinus Silvius – mityczny król Alba Longa, największej osady w Lacjum. Syn Aeneasa Silviusa, wnuk Silviusa i prawnuk Askaniusza. Miał panować przez 50 lat i założyć kilka miast wchodzących w skład Związku Latyńskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wojna trojańska – według Homera i antycznych historyków trwające 10 lat oblężenie Troi przez greckich Achajów. Mitycznym powodem konfliktu było porwanie Heleny, żony króla Sparty – Menelaosa, przez Parysa, księcia trojańskiego, syna króla Priama. Menelaos wezwał na pomoc swojego jedynego brata Agamemnona, króla Argos i Myken oraz wszystkie księstwa achajskie. Na leżącą w północnej Anatolii i dotąd niezdobytą Troję, na 1185 okrętach ruszyli wojownicy achajscy.
  Prokas – postać mitologiczna, król miasta Alba Longa, syn Aventiusa, ojciec Numitora i Amuliusa, pradziad Romulusa i Remusa, założycieli Rzymu.
  Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Związek Latyński – związek polityczny 30 plemion autochtonicznych Półwyspu Apenińskiego na czele z Latynami. Utworzony ok. VI wieku p.n.e. przetrwał do 496 p.n.e. kiedy to został pokonany przez Rzymian w bitwie nad jeziorem Regillus. W 493 p.n.e. związek zmuszony został do przymierza z Rzymem i utworzenia nowej Ligi Latyńskiej na zasadzie równorzędności wszystkich członków. Sojusz przetrwał do 340 p.n.e. kiedy wybuchła wojna latyńska. Jej celem było uzyskanie suwerenności Latynów. Konflikt zakończył się w 338 p.n.e. klęską Związku Latyńskiego. Następstwem tego wydarzenia było całkowite rozwiązanie Związku i zagarnięcie przez Rzym terenów do niego należących.
  Horacjusze (łac. Horatii) – według tradycji rzymskiej (Liwiusz) trzej bracia z rodu patrycjuszowskiego, którzy za panowania Tullusa Hostiliusza (VII w. p.n.e.) w walce z trzema braćmi Kuriacjuszami rozstrzygnęli wojnę między Rzymem a miastem Alba Longa. W pojedynku ponieśli śmierć wszyscy Kuriacjusze i dwaj Horacjusze. Zwycięski Publiusz Horacjusz po powrocie do Rzymu zabił siostrę, rozpaczającą po śmierci swego narzeczonego, jednego z Kuriacjuszy mówiąc: "niech tak zginie każda Rzymianka, która ośmieli się rozpaczać z powodu śmierci wroga". Powołany przed sąd ludowy, został uniewinniony.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama