Alan Dale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alan Hugh Dale (ur. 6 maja 1947 w Dunedin) – nowozelandzki aktor telewizyjny i filmowy.

Anatomia prawdy (ang. Body of Proof) jest amerykańskim dramatem medycznym. Serial telewizyjny twórców Christophera Murpheya "The Karate Kid, Matthew Grossa "Dirty Sexy Money" oraz Sunila Nayara "CSI: Miami" gdzie Dana Delany, znana z serialu "Gotowe na wszystko", wciela się w główną rolę. W Polsce produkcja studia ABC, należącego do The Walt Disney Company, ma mieć premierę przed jej premierą amerykańską za pośrednictwem Fox Life. Od 3 stycznia 2013 serial pokazywany jest również na antenie TVP 1.Auckland (wym. [ˈɔːklənd]; maor. Tāmaki-makau-rau) – miasto w Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym (Przesmyk Tamaki). Jest największym miastem w państwie, mieszka w nim 1 467 800 osób na obszarze 559,2 km², natomiast w regionie Auckland obejmującym również rozległe przedmieścia zamieszkuje 1 642 800 osób na obszarze 4894 km². Auckland to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Nowej Zelandii.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Dunedin w Nowej Zelandii, gdzie w wieku 12 lat zaczął pojawiać się w amatorskiej grupie teatralnej rodziców. Po ukończeniu szkoły, przeniósł się do Auckland.

Kłamstwa na sprzedaż to amerykański serial, wyprodukowany przez Crescendo Productions, Totally Commercial Films, Refugee Productions, Matthew Carnahan Circus Products oraz Showtime Newtorks i emitowany w stacji Showtime od 8 stycznia 2012 roku. Serial na podstawie powieści Martina Kihna "House of Lies: How Management Consultants Steal Your Watch and Then Tell You the Time"Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..

Kariera[ | edytuj kod]

W 1968 ożenił się z Claire, z którą miał dwóch synów - Simona i Matthew (ur. 25 września 1969). Wkrótce potem dostał pracę jako spiker radiowy. W 1979 roku, w wieku 31 lat, rozwiódł i przeniósł się do Sydney w Australii, gdzie kontynuował dalszej karierę jako aktor. Dziesięć dni po przybyciu otrzymał swoją pierwszą rolę telewizyjną doktora Johna Foresta w serialu Młodzi lekarze (The Young Doctors, 1979-83). W australijskiej operze mydlanej Sąsiedzi (Neighbours) przez osiem lat (1985-93) występował jako Jim Robinson.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).

8 kwietnia 1990 roku, w wieku 43 lat ożenił się byłą Miss Australii Tracey Pearson, z którą w 1993 przeprowadził się do Los Angeles. Mają dwóch synów - Nicka i Daniela. Od tego czasu wystąpił w wielu serialach telewizyjnych, w tym Agenci NCIS, Brzydula Betty, Z Archiwum X, Życie na fali, Ekipa i Kancelaria adwokacka, a także filmy takie jak Star Trek: Nemesis.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kancelaria adwokacka (ang. The Practice, 1997-2004) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację ABC od 4 marca 1997 do 16 maja 2004 roku. W Polsce nadawany przez Fox Life od 9 listopada 2009 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Rozpalić Cleveland (ang. Hot in Cleveland) – amerykański sitcom, wyprodukowany i nadawany przez telewizję TV Land od czerwca 2010. W Polsce premiera serialu odbyła się 20 lipca 2011 roku na kanale Viacom Blink!. Od 5 kwietnia 2013 roku serial emitowany jest w Comedy Central Family. Wersja polska jest robiona na zlecenie nTV - SDI Media Polska. W odcinkach 1 do 32 tekst tworzyła Ola Ostrowska a czytał Leszek Sznader a od epizodu 33., analogicznie test pisze Dominika Kmiecik-Michalik a czyta Jakub Urlich.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Ekipa – amerykański serial telewizyjny. Jest to komedia obyczajowa, która miała swoją światową premierę 18 lipca 2004 r.
Prezydencki poker (ang. The West Wing) – serial telewizyjny amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC emitowany w latach 1999-2006 (zrealizowano 156 odcinków). Opowiada o losach administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Angielska nazwa West Wing oznacza „Zachodnie Skrzydło”, i odnosi się do części Białego Domu, w której znajduje się Gabinet Owalny (Oval Office) oraz pomieszczenia biurowe najbliższych współpracowników prezydenta.
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Dochodzenie (ang. The Killing, 2011-) – amerykański dramatyczny serial kryminalny telewizji AMC, zrealizowany na podstawie duńskiej wersji pt. Forbrydelsen (w Polsce wyświetlanej pod angielskim tytułem The Killing).
Świat według Mindy (ang. The Mindy Project) to amerykański serial, wyprodukowany przez Universal Television, 3 Arts Entertainment oraz Kaling Entertainment i emitowany w stacji FOX od 25 września 2012 roku. W Polsce premiera serialu odbyła się 27 maja 2013 roku na antenie Fox Life.

Reklama