Alameda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alameda – miasto w Kalifornii, w hrabstwie Alameda, w pobliżu Oakland. W 2000 roku liczyło 72 259 mieszkańców.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Arita (jap. 有田町 Arita-chō) – miasto w Japonii, w prefekturze Saga, w północno-zachodniej części wyspy Kiusiu (Kyūshū).

W mieście rozwinął się przemysł chemiczny, stoczniowy, spożywczy oraz maszynowy.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Jiangyin, Chińska Republika Ludowa
 • Japonia Arita, Japonia
 • Szwecja Lidingö, Szwecja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Alameda, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-05-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • Lidingö - miasto w Szwecji, na wyspie Lidingö, na północny wschód od Sztokholmu, liczy około 30 tys. mieszkańców (2006). Siedziba gminy o tej samej nazwie. Ośrodek przemysłu spożywczego. Prawa miejskie posiada od 1926.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Oakland – miasto leżące na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Miejscowość założona w 1852 roku jest stolicą hrabstwa Alameda. Od północy graniczy z uniwersyteckim miastem Berkeley. Liczba mieszkańców miasta wynosi 390 724 (aglomeracja 2 392 557). Oakland jest ośrodkiem transportowym, przemysłowym oraz usługowym.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Hrabstwo Alameda (ang. Alameda County) – hrabstwo w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 821,15 mil² (2126,77 km²). Według przeprowadzonego w roku 2010 przez United States Census Bureau spisu powszechnego miało 1 510 271 mieszkańców.

  Reklama