Alain Robert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alain Robert, Torre Agbar (Barcelona, 2007-09-12)

Alain Robert, właśc. Robert Alain Philippe (ur. 7 sierpnia 1962 w Valence) – francuski wspinacz, zajmujący się wspinaczką górską, ale przede wszystkim wspinaniem się na wieżowce. Nosi przydomek Spider-Man (Człowiek-Pająk).

Petronas Twin Towers – bliźniacze wieże w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Wysokość 452 m. Są to jedne z najwyższych budowli (wież) świata. Wieżowce z Malezji zachowały tytuł najwyższych bliźniaczych wież świata i budowli zbudowanych przed końcem XX wieku. Wieże Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata (nie licząc iglicy) od roku 1998 do 2004. Dwa drapacze chmur są połączone mostem o długości 58 m na poziomie 41. i 42. piętra.Centrum LIM – kompleks biurowo-hotelowy znajdujący się w śródmieściu Warszawy przy Alejach Jerozolimskich 65/79. Siedziba m.in. hotelu Marriott.

Strategia i osiągnięcia[ | edytuj kod]

Ponieważ nie pyta władz miast o pozwolenie na wspinaczkę po budowlach, na ogół zjawia się wcześnie rano (zazwyczaj 6:30). Po pewnym czasie wokół budynku zbiera się tłum widzów. W rezultacie wspinaczki zostaje złapany przez policję na szczycie wieżowca. Rozprawy są zawsze krótkie i po niedługim czasie znów jest wolny. Podczas wspinaczek Alain Robert zawsze ma przy sobie woreczek z magnezją, która zapobiega poceniu się dłoni i poprawia przyczepność.

Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Przygodę ze wspinaniem zaczął w wieku 11 lat. Jego pierwsza publiczna próba wspinaczki miała miejsce w 1997 roku w Malezji. Wspiął się tam po jednej z wież Petronas Towers. Był bliski zdobycia szczytu, lecz policja złapała go na 60. piętrze – zabrakło mu 28 pięter do końca.

Ad-Dauha albo Doha (arab. الدوحة; "wielkie drzewo"; poprzednia nazwa Al-Bida) – miasto w Azji leżące na wschodnim wybrzeżu półwyspu Katar, w Zatoce Perskiej, stolica i największe miasto Kataru. W krajach anglosaskich miasto znane jest pod nazwą Doha.Barcelona (katal. [bərsəˈɫonə], hiszp. [barθeˈlona]) – miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy hiszpańsko-francuskiej. Stolica prowincji o tej samej nazwie oraz wspólnoty autonomicznej Katalonii. Drugie co do wielkości miasto Hiszpanii, z liczbą mieszkańców wynoszącą 1 620 809 wewnątrz centrum administracyjnego. Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 588 000, jest piątym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej. Cała metropolia ma około 5 milionów mieszkańców.

Następnie w 1999 roku podjął się wspięcia na szczyt Sears Tower. Na 110. piętrze cienka mgła pokryła szkło i metal, powodując, że wspinaczka na ostatnich dwudziestu piętrach zrobiła się niebezpieczna. Udało mu się jednak wspiąć na szczyt, po czym został zabrany przez policję. W czerwcu tego samego roku wspiął się na 140-metrowy Hotel Marriott w Warszawie. O tym wydarzeniu opowiada polski film dokumentalny pt. Szklane góry, scenariusz i reżyseria Maciej Gorzeliński.

Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W lutym 2003 roku wspiął się na szczyt National Bank of Abu Dhabi Headquarters w Emiratach Arabskich, był oglądany przez 100-tysięczną widownię. Dwa miesiące później wspiął się na szczyt wieży firmy Total w La Défense, protestując przeciwko II wojnie w Zatoce Perskiej.

Obecnie Alainowi Robertowi płaci się za wspinanie po budynkach. W maju 2003 roku w ramach brytyjskiej kampanii reklamowej filmu Spider-Man, wspiął się na Lloyd’s of London. Dostał za to 18 000 dolarów.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

19 października 2004 roku wspiął się ponownie na wieżę firmy Total w kostiumie Spider-Mana. 11 czerwca 2005 roku wspiął się na szczyt Cheung Kong Centre, mierzącego 293 metry wieżowca w Hongkongu. 1 września 2006 wspiął się na najwyższą wieżę na LitwieEuropa. Miał na sobie czarny kostium i przypiętą linę asekuracyjną, którą potem odłączył. Po 40 minutach osiągnął szczyt wieżowca – taras widokowy na wysokości 114 m. Także w 2006 roku, podjął się wspinaczki na Wieżę Vasco da Gama w Portugalii. Była to część kampanii reklamowej portugalskiej sieci komórkowej Optimus. Rok 2006 podsumował wspinając się (7 grudnia) na Santa Fe World Plaza w Meksyku. Rok 2007 zaczął wspinaczką w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi na 185-metrowy Investment Authority Tower. 6 sierpnia 2007 wspiął się na południowy pylon 190-metrowego mostu w Lizbonie nad rzeką Tag. W listopadzie 2008 roku alpinista próbował wspiąć się na wieżowiec w podparyskiej dzielnicy biznesowej La Defense, został jednak zatrzymany w połowie wieżowca. 7 kwietnia 2010 wspiął się na paryski budynek GDF Suez mierzący 185 metrów. Wyczyn zajął mu 45 minut. Łącznie wspiął się na ponad 150 wieżowców.

Burdż Chalifa (ar. برج خليفة = "wieża Chalify", ang. Burj Khalifa), nazwa stosowana przed otwarciem: Burdż Dubajj (ar. برج دبي = "wieża Dubaju", ang. Burj Dubai) – wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zbudowany przez firmy Samsung Constructions, BESIX i Arabtec.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

12 kwietnia 2012 ustanowił rekord Guinnessa wspinając się na 300 metrową wieżę Aspire Tower w Doha w Katarze w najlepszym czasie (1 godz. 33 min. 47 sek).

29 marca 2011 roku wspiął się na Burdż Chalifa w Dubaju, najwyższy budynek świata (829 metrów), tym razem wyjątkowo po wcześniejszym uzyskaniu zezwolenia i z górną asekuracją.

O Alainie Robercie powstał nagrodzony film dokumentalny pt. Alain Robert jest Spider-Manem, a w Polsce wydano książki autobiograficzne Piętno ryzyka (1999, ISBN 83-910357-0-0) i Szklane góry (Sklep Podróżnika 2011, ISBN 978-83-7136-076-3).

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich (arab. الإمارات العربيّة المتّحدة) – państwo arabskie na Bliskim Wschodzie, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów: Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra. Graniczy z Arabią Saudyjską i Omanem.Wieżowiec Europa (lit. bokštas Europos) - najwyższy wieżowiec w krajach bałtyckich, znajduje się w centrum Wilna, w dzielnicy Śnipiszki. Ma wysokość 148 m. Budynek został ukończony i oficjalnie otwarty 1 maja 2004 r. w ramach obchodów wejścia Litwy do Unii Europejskiej. Wieżowiec jest symbolem nowoczesnego Wilna, taras widokowy znajduje się na wysokości 114 m.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. No Author, At 55, 'French spiderman' keeps climbing world's skyscrapers, when he can get away with it, The Japan Times, 15 marca 2018 [dostęp 2021-10-18] (ang.).
 2. filmpolski.pl: SZKLANE GÓRY
 3. TVP.INFO – „Francuski Spider-Man” znów na szczycie
 4. Peter Townson, 'Spiderman' sets world record with Doha feat, „Gulf Times”, 12 kwietnia 2012 [dostęp 2012-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-13].
 5. Interia.pl – „Człowiek-pająk” wszedł na najwyższy budynek świata. [dostęp 2011-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-02)].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Alaina Roberta (fr. • ang. • hiszp.)
 • Alpinista – człowiek uprawiający alpinizm, czyli wspinaczkę górską uprawianą w Alpach. W szerszym znaczeniu termin ten określa osoby, które zajmują się wspinaczkę górską prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.
  Druga wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny, który rozpoczął się 20 marca 2003 między koalicją sił międzynarodowych (głównie USA i Wielkiej Brytanii) a armią Iraku. Po ok. trzech tygodniach walk siły międzynarodowe objęły kontrolę nad większością terytorium Iraku, obalając rząd tworzony przez partię Baas i Saddama Husajna i rozpoczynając okupację tego kraju, trwającą formalnie do 2005 r. Siły międzynarodowe liczyły ok. 250 000 żołnierzy amerykańskich, 45 000 brytyjskich, 2000 australijskich, 180 polskich (grupy GROM i pododdział usuwania skażeń chemicznych z 4 Pułku Chemicznego w Brodnicy). Oprócz tego siły te były wspierane od północy przez ok. 50 000 partyzantów kurdyjskich. Siły międzynarodowe wkroczyły do Iraku od południa, przekraczając granicę od strony Kuwejtu i Zatoki Perskiej.
  Total – francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne, którego działalność obejmuje wydobycie i przeróbkę ropy naftowej i gazu ziemnego a także ich transport, dystrybucję i marketing. Total jest także producentem wyrobów chemicznych. Jest jedną z pięciu największych prywatnych spółek naftowych na świecie obok ChevronTexaco, ExxonMobil, BP i Royal Dutch/Shell. Przychody firmy w 2006 r. wyniosły 153 mld euro.
  Asekuracja na wędkę – rodzaj asekuracji, w której lina przechodzi przez stanowisko asekuracyjne, znajdujące się nad wspinaczem. Po odpadnięciu od ściany wspinacz zatrzymuje się praktycznie w tym samym miejscu, w którym odpadł.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Hongkong (oficj. Specjalny Region Administracyjny Hongkong; ang. Hong Kong, Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China, chiń. 香港, kantoński jyutping: hoeng1 gong2, mandaryński pinyin: Xiānggǎng) – specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Makau), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin, nad Morzem Południowochińskim.
  Księga rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) – informator wydawany corocznie przez firmę Guinness, zawierający udokumentowane rekordy świata, zarówno naturalne, jak i osiągnięte przez ludzi.

  Reklama