Ala Husajn Ali

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ala Husajn Ali Chafadżi al-Dżabir, arab. علاء حسين علي خفاجي الجابر (ur. w 1948) – premier Republiki Kuwejtu (1990), a następnie wicepremier Iraku.

Republika Kuwejtu (جمهورية الكويت) – krótkotrwała i samozwańcza republika powstała w następstwie agresji Iraku na Kuwejt we wczesnym etapie I wojny w Zatoce Perskiej. W trakcie inwazji rząd Iraku oświadczył, że wysłał wojska do Kuwejtu w celu wsparcia wewnętrznego zamachu stanu (na życzenie puczystów) zainicjowanego przez tamtejszych rewolucjonistów.Agresja Iraku na Kuwejt – inwazja wojsk irackich na Kuwejt w 1990 roku, która zapoczątkowała I wojnę w Zatoce Perskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dorastał w Kuwejcie. Studiował w Bagdadzie w Iraku, gdzie został członkiem rządzącej panarabskiej partii Baas. Po zakończeniu studiów powrócił do kraju, gdzie w lokalnej armii służył w stopniu porucznika. Przed agresją Iraku na Kuwejt trafił do Iraku, gdzie został awansowany do stopnia pułkownika i postawiony na czele rządu tymczasowego. Po zajęciu kraju przez iracką armię i dokonaniu wojskowego puczu został premierem, głową państwa (Ra’is al-Wuzara), dowódcą naczelnym armii, ministrem obrony i ministrem spraw wewnętrznych. Już tydzień później Kuwejt został włączony do Iraku, a sam Husajn Ali został wicepremierem Iraku. Po operacji Desert Storm uciekł (pod fałszywym nazwiskiem) przez Turcję do Norwegii. W 1993 roku został skazany zaocznie na śmierć przez powieszenie za zdradę przez rząd Kuwejtu. W styczniu 2000 roku powrócił do Kuwejtu próbując odwołać się od wyroku. Sąd podtrzymał wyrok 3 maja 2000 roku, a w marcu 2001 roku zmienił wyrok na dożywotnią karę więzienia.

Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Newsweek wol. 116. 1990. s. 20.
  2. Itamar Rabinovich i Haim Shaked (red.). Middle East Contemporary Survey Vol. 14. Oxford: Westview Press. 1990. s. 403.
  3. "This Day in Kuwait's History". Kuwait News Agency.
Reklama