Al Corley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Al Corley, właśc. Alford Corley (ur. 22 maja 1956 w Wichicie) – amerykański piosenkarz, producent filmowy, aktor i reżyser filmowy i telewizyjny, najlepiej znany z roli Stevena Carringtona w operze mydlanej ABC Dynastia (1981–82).

Uniwersytet Missouri (ang. University of Missouri, skrótowo: Mizzou), pełna nazwa: Uniwersytet Missouri w Columbii (ang. University of Missouri-Columbia) – amerykańska uczelnia publiczna w mieście Columbia w stanie Missouri. Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Wichicie w stanie Kansas. Wychowywał się w pobliżu Saint Louis w stanie Missouri. Podczas studiów na University of Missouri był zapalonym koszykarzem i występował w teatrze studenckim, zanim po trzech latach wyjechał do Europy. Po powrocie do USA zapisał się do Actor's Studio, gdzie uczył się aktorstwa u Lee Strasberga. Od 28 do 31 grudnia 1978 grał na scenie Broadwayu w przedstawieniu Opowieści z taksówki (Taxi Tales) z Kenem Olinem.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.American Broadcasting Company (krócej ABC lub ABC Network) − jedna z trzech głównych amerykańskich sieci telewizyjnych w USA, powstała w 1932 jako radio NBC Blue Network. Obecnie należy ona do The Walt Disney Company.

Pracował jako portier i wykidajło w budzącym kontrowersje najbardziej ekskluzywnym pod koniec lat siedemdziesiątych nowojorskim nocnym klubie Studio 54. Później wziął udział w specjalnym programie VH1 Behind the Music, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Kariera[ | edytuj kod]

Po raz pierwszy pojawił się na srebrnym ekranie w telewizyjnym dramacie CBS Kobieta przy West Point (Women at West Point, 1979). Sławę przyniosła mu rola Stevena Carringtona w operze mydlanej ABC Dynastia (1981–1982). Opuścił Dynastię pod koniec drugiego sezonu w 1982 roku po tym, jak publicznie narzekał w wywiadzie, że „Steven nie ma zabawy... Nie śmieje się, nie ma humoru”, a także o „nieustannie zmieniających się preferencjach seksualnych” Stevena i chęci „robienia innych rzeczy”. Postać została przekształcona w 1983 roku z Jackiem Colemanem; zmiana wyglądu przypisana chirurgii plastycznej po eksplozji platformy wiertniczej. Coleman pozostał w serialu do 1988 roku, ale Corley wrócił do roli Stevena w 1991 roku w miniserialu Aaron Spelling Productions Dynastia: Pojednanie (Dynasty: The Reunion), gdy Coleman był niedostępny z powodu konfliktów w harmonogramie.

Palmetto - amerykański film fabularny z 1998 roku w reżyserii Volkera Schlöndorffa. Zdjęcia do filmu realizowano na Florydzie w dniach od 15 kwietnia do 13 czerwca 1997 roku.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Corley wystąpił później w operze mydlanej NBC Bare Essence (1983), grając miłosne zainteresowanie Genie Francis, a także zagrał w dramacie Torchlight (1985) u boku Pameli Sue Martin i Iana McShane'a.

W 1984 nagrał płytę synth pop Square Rooms, której producentem muzycznym był Harold Faltermeyer. 10 marca 1985 roku utwór tytułowy okazał się hitem, zajmując pierwsze miejsce na liście przebojów we Francji i szóste miejsce w Szwajcarii. Wylansował także przebój Cold Dresses.

W 2005 roku zadebiutował jako reżyser komedii romantycznej Ponad niebem (Bigger Than the Sky).

Ian David McShane (ur. 29 września, 1942 roku w Blackburn, w hrabstwie Lancashire) – angielski aktor reżyser i producent filmowy i telewizyjny, najlepiej znany z pracy w telewizji z serii BBC Lovejoy i nagradzanej Złotym Globem kreacji Ala Swearengena w serialu HBO Deadwood.Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Shirley Bassey, właściwie Dama Shirley Veronica Bassey DBE (ur. 8 stycznia 1937 w Cardiff) – walijska piosenkarka, znana głównie z wykonania piosenek tytułowych do filmów o Jamesie Bondzie: Goldfinger (1964), Diamenty są wieczne (1971) oraz Moonraker (1979).
Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Synth pop (lub synthpop, znany też jako electropop lub technopop) – odmiana muzyki popularnej, charakteryzująca się szerokim wykorzystaniem syntezatorów, automatów perkusyjnych oraz rozmaitych efektów elektronicznych. Cechą charakterystyczną, tak samo jak w innych odmianach muzyki popularnej jest melodyjność oraz często tematyka miłosna przejawiająca się w tekstach.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Dynastia (oryg. Dynasty) – amerykańska, wysokobudżetowa opera mydlana. Serial emitowany był w USA przez telewizję ABC od 13 stycznia 1981 do 11 maja 1989.
Internet Broadway Database (IBDB) – internetowa baza zawierająca informacje o produkcjach teatralnych z Broadwayu, ich obsadzie aktorskiej i technicznej. Jest zarządzana przez Departament Badań The Broadway League (zrzeszenia producentów z Broadwayu). Dostępne są również aplikacje dla IOS i Android.

Reklama