Al-Burajmi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Al-Burajmi (arab. البريمي) – miasto oazowe w północno-wschodnim Omanie, przy granicy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Leży w muhafazie al-Burajmi (od października 2006 roku, kiedy to ta jednostka została wydzielona z mintaki az-Zahira).

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 2003 General Census of Population Housing and Establishments of Oman (ang.). [dostęp 2011-11-16].
  2. Az Zahirah Region (ang.). Sultanate of Oman. [dostęp 2017-12-13].
Muhafazat al-Burajmi (arab. محافظة البريمي) – gubernatorstwo (muhafaza) Omanu, położony w północnej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Al-Burajmi. Jego powierzchnia wynosi ok. 7 000 km² a liczba mieszkańców ok. 77 tys. (2003). Na zachodzie graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, od wschodu z Mintakat al-Batina a od południa z Mintakat az-Zahira.Muhafazat az-Zahira (arab.محافظة الظاهرة, trb. Muhafazat az-Zahira, trl. Muhafaza aà-āhirah) – do 2011 region (mintaka), od 2011 muhafaza (gubernatorstwo) Omanu, położone w północnej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Ibri. Jego powierzchnia wynosi ok. 37 000 km². Na zachodzie graniczy z Arabią Saudyjską i z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, na północy z Muhafazat al-Burajmi, Szamal al-Batina i Dżanub al-Batina, od wschodu z ad-Dachilijja a od południa z Prowincją Centralną.
Reklama