Al-Alamajn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Al-Alamajn (często spotykana jest również stara pisownia El Alamein) – miasto w północnym Egipcie nad Morzem Śródziemnym, w muhafazie Matruh, 106 km na zachód od Aleksandrii, 240 km na północny zachód od Kairu, port naftowy, centrum turystyczne. Około 7000 mieszkańców.

Kair (arab. القاهرة; - trl. Al-Qāhirah, trb. Al-Kahira) – stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 stałych mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców (tzw. Wielki Kair) – największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu). Nie ma dokładnych statystyk na temat liczby ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Szacuje się, że codziennie przybywa tu tysiąc nowych mieszkańców. Ponad 2 mln osób mieszka w tzw. „Mieście umarłych”. Kair nazywane jest „Miastem tysiąca minaretów” lub „Matką Świata”. To największy ośrodek świata islamskiego. Położone jest nad Nilem.Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.

W 1955 r. w pobliżu miasta znaleziono złoża ropy naftowej, które przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego regionu. W mieście znajduje się port naftowy połączony rurociągiem ze złożem Abu Gharadik w depresji Kattara.

W mieście znajduje się port lotniczy Al-Alamejn.

W Al-Alamajn znajduje się muzeum wojny z pamiątkami z dwóch bitew pod Al-Alamajn oraz z innych bitew w północnej Afryce w czasie II wojny światowej. Pod miastem położony jest też wojskowy cmentarz żołnierzy niemieckich i włoskich na wzgórzu Tell al-Aisa. Muzeum i cmentarz są miejscem odwiedzin wielu turystów.

Muhafaza (arab. محافظة – muhafazah, liczba mnoga: muhafazat) – jednostka podziału administracyjnego wielu państw arabskich, m.in. Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Egiptu, Omanu, Jordanii, do 2003 roku także Libii.23 października jest 296. (w latach przestępnych 297.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 69 dni.

Historia[ | edytuj kod]

Pod Al-Alamajn (El Alamein) miały miejsce dwie kluczowe bitwy kampanii w północnej Afryce.

W pierwszej bitwie pod Al-Alamajn (1 lipca 194227 lipca 1942) niemiecko-włoskie oddziały Osi pod dowództwem gen. Erwina Rommla zostały zatrzymane przez brytyjską 8 Armię dowodzoną przez gen. Claude'a Auchinlecka.

W drugiej bitwie pod Al-Alamajn (23 października 19424 listopada 1942) siły alianckie pod dowództwem marszałka Bernarda Law Montgomery'ego przełamały front Osi i zmusiły jej oddziały do wycofania się do Tunezji.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Bitwy te miały decydujący wpływ na rozwój działań wojennych w Afryce Północnej.

 • Żołnierze brytyjscy w czasie pierwszej bitwy

 • Cmentarz żołnierzy alianckich w Al-Alamajn

 • Dom Niemiecki w Al-Alamajn

 • Przystań

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Państwa Osi – kraje należące do jednego obozu działań wojennych, walczące przeciw aliantom podczas II wojny światowej. Nazwa "oś" pochodzi od zwyczajowej nazwy nadanej sojuszowi III Rzeszy, Włoch oraz Japonii. W okresie ich największego panowania terytoria państw Osi obejmowały duże części Europy, Azji, Afryki i wysp Oceanu Spokojnego. Mimo tego II wojna światowa zakończyła się całkowitą klęską państw Osi. Podobnie jak u aliantów, liczba państw Osi w czasie wojny zmieniała się – pod koniec wojny znaczna część członków przeszła na stronę sprzymierzonych.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Matruh (arab. مطروح) prowincja gubernatorska (muhafaza) w Egipcie, w północno-zachodniej części. Stolicą administracyjną jest Matruh. Populacja liczy 276 261 mieszkańców na powierzchni 212 112 km². Na terenie muhafazy rozciąga się depresja Kattara.
  Kattara (Al-Kattara, arab. منخفض القطارة = Munchafadh al-Qaţārah) - depresja w północno-zachodnim Egipcie na Pustyni Libijskiej, w muhafazie Matruh, głębokość 133 m p.p.m., powierzchnia 18,000 km². Jest to najniższy punkt w Egipcie.
  Sir Claude Auchinleck (ur. 21 czerwca 1884 w Aldershot, zm. 23 marca 1981) – brytyjski generał, od 1946 marszałek polny, noszący pseudonim The Auk (alka), dowódca z okresu II wojny światowej.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Erwin Johannes Eugen Rommel (ur. 15 listopada 1891 w Heidenheim an der Brenz, zm. 14 października 1944 w Herrlingen) – niemiecki feldmarszałek.
  Sir Bernard Law Montgomery, 1. wicehrabia Montgomery of Alamein, KG, GCB, DSO, PC, ps. Monty (ur. 17 listopada 1887 w Londynie, zm. 24 marca 1976 w Alton) – brytyjski dowódca wojskowy, marszałek polny British Army.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama