Akwarystyka morska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Akwarium morskie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akwarium morskie

Akwarystyka morska - dział akwarystyki, dziedzina wiedzy dotycząca hodowli zwierząt i roślin morskich w akwarium morskim, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą wodnych organizmów morskich w akwariach.

Żywa skała to wierzchnia warstwa rafy koralowej wraz z żyjącymi na niej organizmami. Powierzchnię i wnętrze skały zamieszkują m.in: gąbki, koralowce, pierścienice, algi, i skorupiaki, które w naturalny sposób wymuszają ruch wody. W akwarystyce morskiej rafa pełni rolę filtra biologicznego i ma korzystny wpływ na równowagę biologiczną w zbiorniku. Ten żywy organizm na podłożu z rafy koralowej pełni także rolę dekoracyjną w akwarium.Akwarystyka słodkowodna – dział akwarystyki, wiedza dotycząca hodowli zwierząt i roślin słodkowodnych w akwarium, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą organizmów słodkowodnych w akwariach.

W odróżnieniu od akwarystyki słodkowodnej akwarystyka morska zajmuje się hodowlą zwierząt i roślin żyjących w wodach słonych.

Akwarium morskie[ | edytuj kod]

Akwarium morskie to akwarium, w którym w warunkach naśladujących środowisko morskie hoduje się morskie rośliny i zwierzęta. Organizmy morskie są bardziej wrażliwe na zmiany środowiska i wymagają o wiele więcej nakładów. Wysokie koszty związane są głównie ze spreparowaniem odpowiedniej wody morskiej i utrzymaniem jej parametrów na stałym poziomie. Akwarium z rybami morskimi powinno mieć pojemność większą niż 200 litrów. Duża objętość wody w zbiorniku zapewnia rybom i roślinom lepsze warunki życia i utrzymanie odpowiednich parametrów wody. W akwariach o głębokości do 50 cm jako oświetlenie stosuje się jarzeniówki. Do głębszych używa się lamp metalohalogenowych. Zbiornik powinien być zaopatrzony w żywą skałę (skałki wapienne, na których żyją różnego rodzaju bezkręgowce), filtr biologiczny, odpieniacz, hydrometr, grzałkę, termometr i pompę, która zapewni odpowiednią cyrkulację wody. Niezbędne są również odpowiednie preparaty chemiczne, mieszanki soli i testy do pomiaru parametrów wody, które pozwalają na stworzenie naturalnego biotopu w zbiorniku.

Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych kręgowców wodnych oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowe krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).Napowietrzacz akwarystyczny (brzęczyk) – urządzenie wykorzystywane w akwariach, którego zadaniem jest doprowadzenie do zbiornika tlenu, który jest niezbędny do życia dla wszystkich organizmów żywych. Jest on wykorzystywany głównie w akwariach profesjonalnych, ponieważ w podstawowych zestawach akwarystycznych filtry wewnętrzne posiadają wbudowaną funkcję napowietrzania słupa wody.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • akwarystyka
 • akwarium
 • oceanarium
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • AQUA Magazyn nr 4, 1994, ISSN 1230-8064
 • Nasze Akwarium nr 17, 2001, ISSN 1508-4264
 • Maciej Rosiak, Marek Cebula "Akwarium morskie - bez uprzedzeń"
 • Warto wiedzieć że... beta

  Biotop (gr. bíos życie, tópos miejsce) – środowisko życia biocenozy, środowiskowa część ekosystemu. Pierwotnie biotopem określano tylko abiotyczne elementy siedliska. Obecnie często rozumiany jest jako siedlisko nieożywione zmienione przez biocenozę. Biotop razem z biocenozą tworzy ekosystem.
  Akwarium (łac. aquarium – naczynie na wodę) – sztuczny zbiornik wodny o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach, z co najmniej jedną ścianą z materiału przezroczystego, zwykle ze szkła, służący do hodowli oraz prezentacji organizmów żyjących w środowisku słodko- lub słonowodnym.
  Grzałka akwarystyczna - urządzenie akwarystyczne, służące do utrzymywania stałej temperatury wody w akwarium lub terrarium. Dostępne są różne typy i rodzaje grzałek. Grzałka musi być dostosowana do pojemności akwarium (opisy na opakowaniach), im większe akwarium tym większa moc grzałki jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania tj. efektywnego ogrzewania wody. Grzałka może posiadać termostat lub nie. Grzałki dzielą się również na całkowicie zanurzalne i takie których elementy muszą wystawać ponad taflę wody. Większość grzałek posiada przyssawki pozwalające na przytwierdzenie urządzenia do szyby akwarium lub terrarium.
  Oceanarium, akwarium morskie – zespół zbiorników wypełnionych wodą morską przeznaczonych do hodowli fauny i flory morskiej oraz oceanicznej. Oceanarium może być wykorzystywane do hodowli, prezentacji roślin i zwierząt oraz do prowadzenia badań nad ich biologią i psychiką. Oceanaria mogą być tworzone w formie akwarium, basenu lub specjalnie wydzielonej przybrzeżnej części morza. Podjęto również próby hodowli w oceanariach wielorybów oraz ryb głębinowych. Szczególnym rodzajem oceanarium jest delfinarium, a jego rozwiniętą formą - morski park rozrywki.
  Termometr – przyrząd do pomiaru temperatury metodą pośrednią, na podstawie zmiany pod wpływem temperatury właściwości termometrycznej ciała termometrycznego zastosowanego w termometrze. Zakres mierzonych temperatur i zastosowań termometru w znacznym stopniu zależy od ciała termometrycznego i właściwości termometrycznej. Termometr może służyć do pomiaru dowolnej temperatury w określonym zakresie lub wskazywania tylko wybranych wartości temperatury (wskaźniki temperatury)
  Akwarystyka – dziedzina wiedzy dotycząca hodowli wodnych zwierząt i roślin w akwarium, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą organizmów wodnych w akwariach. Ze względu na środowisko, z którego pochodzą hodowane organizmy wyróżnia się akwarystykę słodkowodną oraz morską. Osoba zajmująca się akwarystyką to akwarysta.

  Reklama