Akwarium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Domowe akwarium wielogatunkowe
Akwaria do hodowli danio pręgowanego na potrzeby naukowe Instytutu Maxa Plancka w Dreźnie
Akwarium morskie w Melbourne

Akwarium (łac. aquarium, „naczynie na wodę”) – sztuczny zbiornik wodny o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach, z co najmniej jedną ścianą z materiału przezroczystego, zwykle ze szkła, służący do hodowli oraz prezentacji organizmów żyjących w środowisku słodko- lub słonowodnym.

Waza – duże, szerokie i głębokie ceramiczne naczynie, przeważnie z dwoma uchwytami i przykrywką, służące do podawania zup. Wazy wykonywane są przede wszystkim z porcelany lub fajansu.Nauka – autonomiczna część kultury służąca wyjaśnieniu funkcjonowania świata, w którym żyje człowiek. Nauka jest budowana i rozwijana wyłącznie za pomocą tzw. metody naukowej lub metod naukowych nazywanych też paradygmatami nauki poprzez działalność badawczą prowadzącą do publikowania wyników naukowych dociekań. Proces publikowania i wielokrotne powtarzanie badań w celu weryfikacji ich wyników prowadzi do powstania wiedzy naukowej. Zarówno ta wiedza jak i sposoby jej gromadzenia określane są razem jako nauka.

Określenie „akwarium” jest także stosowane w odniesieniu do wycinka zawartego w takim zbiorniku środowiska wodnego obejmującego organizmy wodne, utrzymywanego w stanie trwałej równowagi parametrów fizykochemicznych i biologicznych.

W innym znaczeniu termin „akwarium” jest używany w odniesieniu do budynku instytucji zajmującej się utrzymywaniem takich zbiorników w celu publicznej prezentacji okazów flory i fauny wodnej lub dla celów badawczych. Definicja ta, oprócz samego budynku, obejmuje również placówki (zakłady, instytucje i ich filie) lub obiekty pełniące taką funkcję.

Kotnik – pomieszczenie rozrodcze dla ryb, które zastępuje akwarium rozrodcze. Spotyka się kilka rodzajów kotników:Float – proces produkcji szkła płaskiego (szyb), zwany też procesem Pilkingtona, wynaleziony w roku 1952 przez Sir Alastaira Pilkingtona.

Rys historyczny[ | edytuj kod]

Początki akwarystyki przypisywane są Sumerom, około 2500 lat p.n.e. Zapisy o hodowaniu ryb znane są również ze starożytnego Egiptu i Asyrii. Fascynacja hodowlą ryb w akwarium zaczęła się od hodowli złotych rybek umieszczonych wewnątrz szklanej wazy. Terminu „akwarium” użył po raz pierwszy angielski przyrodnik Philip Henry Gosse w 1853. Pierwszy artykuł związany z akwarystyką i samym akwarium ukazał się w roku 1856 na stronach tygodnika „Gartenlaube”. W magazynie tym niemiecki biolog Emil Adolf Rossmässler opublikował artykuł pt. Jezioro w szkle. W Polsce akwarium stało się popularne w połowie XIX wieku.

Złota rybka – ogólna nazwa licznych odmian hodowlanych chińskich populacji jednego z podgatunków karasia chińskiego – Carassius auratus auratus – popularnie zwanego karasiem ozdobnym lub welonem, choć ta ostatnia nazwa odnosi się tylko do niektórych odmian o długich płetwach. Złote rybki to popularne na całym świecie ryby ozdobne, głównie akwariowe. Były hodowane w basenach (sadzawki, oczka wodne) i akwariach w Chinach już od VII wieku n.e. Znanych jest wiele odmian różniących się kształtem ciała, długością i kształtem płetw, jak i ubarwieniem. Poszczególne odmiany powinny odpowiadać określonym normom, a prowadzący do tego proces jest długotrwały, dlatego „rasowe” osobniki są trudno dostępne i bardzo drogie. Ryby te nie są polecane dla początkujących akwarystów. Zwłaszcza trzymanie ich w kulach wywołuje często burzliwe dyskusje – jako sporych rozmiarów ryby stadne powinny być trzymane w zbiornikach o odpowiednio dobranej wielkości i właściwej filtracji wody.Termostat – urządzenie lub element urządzenia utrzymujący ("-stat") zadaną temperaturę ("termo-") poprzez aktywne działanie. Czasami nazwa rozciągana jest też na urządzenia o charakterze biernym utrzymujące temperaturę dzięki dobrej izolacji cieplnej np. termos lub naczynie Dewara lub wykorzystujące zjawiska przebiegające w określonych temperaturach np. łaźnia wodna.

Typy akwariów[ | edytuj kod]

W zależności od przeznaczenia wyróżniane są:

 • akwaria domowe – używane w celach hobbystycznych, dekoracyjnych
 • akwaria badawcze – używane w celach naukowych
 • akwaria publiczne – używane w celach pokazowych.
 • Ze względu na zastosowany materiał i technikę wykonania wyróżnia się:

 • odlewane w całości ze szkła (szklane wazy, kule)
 • akwarium ramowe (metalowe, aluminiowe)
 • z przezroczystego tworzywa sztucznego
 • akwarium klejone
 • W zależności od pełnionej funkcji lub innych kryteriów (np. obsady roślin i zwierząt, parametrów wody lub imitowanego biotopu) akwaria dzielone są m.in. na:

  Zbiornik kwarantannowy − pomocnicze akwarium do okresowej izolacji (kwarantanny) ryb, ślimaków i roślin akwariowych. Przed wprowadzeniem nowych organizmów do akwarium głównego zalecaną czynnością jest przeprowadzenie odosobnienia w celu zmniejszenia ryzyka przeniesienia chorób do akwarium docelowego.Asyria (akad. māt Aššur) – starożytne państwo semickie w północnej Mezopotamii istniejące od drugiej połowy III tysiąclecia p.n.e. do pierwszej połowy I tysiąclecia p.n.e.
 • słodkowodne
 • morskie
 • regionalne
 • biotopowe
 • zimnowodne
 • ciepłowodne
 • gatunkowe
 • wielogatunkowe
 • hodowlane (tarliskowe, lęgowe)
 • kwarantannowe – do okresowego odosobnienia ryb
 • zabiegowe – do celów leczniczych
 • holenderskie (roślinne)
 • low-tech


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Akwarystyka morska - dział akwarystyki, dziedzina wiedzy dotycząca hodowli zwierząt i roślin morskich w akwarium morskim, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą wodnych organizmów morskich w akwariach.
  Akwarium Gdyńskie (w latach 1971-2003 Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni) – polskie muzeum Morskiego Instytutu Rybackiego posiadające status ogrodu zoologicznego znajdujące się w Gdyni przy Alei Jana Pawła II na Molo Południowym w modernistycznym budynku Stacji Morskiej, który został wybudowany w 1938 roku i zmodernizowany w 1969.
  Odmulacz jest to urządzenie które pomaga w oczyszczaniu dna akwarium z resztek pokarmu i mułu. Jest to jeden z niezbędnych przedmiotów potrzebnych akwaryście. Istnieją dwa typy odmulaczy:
  Akwarium biotopowe, ,akwarium środowiskowe – akwarium zaprojektowane według ściśle określonych zasad zaczerpniętych ze środowiska naturalnego. Pod uwagę brany jest każdy szczegół związany z obsadą gatunkową, roślinną, cechami wyglądu dna w środowisku naturalnym oraz parametrami wody.
  Akwarystyka słodkowodna – dział akwarystyki, wiedza dotycząca hodowli zwierząt i roślin słodkowodnych w akwarium, amatorskie lub zawodowe zajmowanie się hodowlą organizmów słodkowodnych w akwariach.
  Danio pręgowany (Danio rerio) – słodkowodna ryba z rodzinykarpiowatych. Popularna w hodowlach akwariowych. Do D. rererio włączony jest także Danio frankei opisany pierwotnie jako Brachydanio frankei Meinken. W 1993 roku Axel Meyer z zespołem, opublikował wyniki badań filogenetycznych, które wykazały minimalne różnice między badanymi okazami D. rerio i D. frankei, a w rezultacie pozwoliły na połączenie obu taksonów w D. rerio.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Reklama