Akrobatyka powietrzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akrobatyka powietrzna (ang. air power athletics) – dyscyplina sportowa i rodzaj akrobatyki, która obejmuje takie ćwiczenia jak: pole dancing, aerial hoop, aerial cube, aerial spiral, aerial pole, aerial silks, street workout (kalistenika), free jumping oraz slackline.

Jumping (ang. skakanie) – rodzaj sportu polegającego na wykonywaniu 100 — 200 - metrowych skoków przez skoczka uwieszonego na pasach pod małym balonem, o odpowiedniej sile nośnej.Akrobatyka (gr. akrobateo – stąpać po krawędzi, wspinać się, akra – najdalszy, bateo lub pateo – pokrywać) – ewolucje cielesne o dużym stopniu trudności, które wykraczają poza przeciętne ludzkie umiejętności. Akrobatyka nie stanowi sportu, a określa rodzinę sportów.

W Polsce organizacją odpowiedzialną za akrobatykę powietrzną jest Polish Federation Air Power Athletics (PFAPA), która również organizuje mistrzostwa Polski w tej dyscyplinie sportowej. Na terenie Europy, mistrzostwa Starego Kontynentu sankcjonuje European Air Power Athletics Union (EAPAU), z kolei mistrzostwa świata w tej dyscyplinie organizuje World Association Air Power Athletics (WAAPA).

Taniec na rurze - rodzaj tańca erotycznego, szczególnie rozpowszechnionego w klubach ze striptizem. Taniec ma na celu wywołania podniecenia seksualnego poprzez ukazywanie nagiego ciała w różnych pozycjach lub obrotach tancerki w oparciu o pionowo ustawioną rurę, która może być wykonana z tytanu bądź niklowanego metalu zmniejszającego opór. Gładszy i śliski materiał umożliwia płynne obroty i ruchy.Slackline (ang. slackline - luźna linia) – dyscyplina sportowa polegający na chodzeniu i wykonywaniu trików na taśmie, zazwyczaj o szerokości 2,5-3,0 cm, rozwieszonej i napiętej między dwoma punktami (drzewami, skalnymi turniami) na wysokości od kilkunastu centymetrów do kilkuset metrów.

W 2017 r. Zgromadzenie Generalne Globalnego Stowarzyszenia Międzynarodowych Federacji Sportowych (Global Association of International Sports Federations; GAISF) uznało pole dancing za dyscyplinę sportową. Międzynarodowa Federacja Tańca na Rurze (International Pole Sports Federation; IPSF) dąży do włączenia pole dancingu do programu letnich igrzysk olimpijskich, a termin wprowadzenia tej dyscypliny szacowany jest na 2028 rok.

Kalistenika (stgr. καλὸς σθένος kallos sthenos – „piękno i siła”) – aktywność fizyczna polegająca na treningu siłowym opartym o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała, takie jak np. „pompki”, „mostki”, „brzuszki” i „dipy”. Jest często łączona ze stretchingiem.Street workout (pol. uliczny trening) – aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej lub specjalnie wykonywanych do tego celu parków do ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę. Mimo że taki typ treningu jest w powszechnym użyciu od długiego czasu, określenie street workout powstało dopiero około 2009 roku.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Aerial hoop

 • Aerial silks

 • Pole dancing

 • Slackline

 • Street workout

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Gimnastyka sportowa
 • Gimnastyka artystyczna
 • Gimnastyka akrobatyczna
 • Jumping (sport)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cele Stowarzyszenia Polish Federation Air Power Athletics, pfapa.pl, [dostęp: 2018-08-25].
  2. Polish Federation Air Power Athletics, pfapa.pl, [dostęp: 2018-08-25].
  3. European Air Power Athletics Union (strona zarchiwizowana), eapau.com, [dostęp: 2018-08-25].
  4. World Association Air Power Athletics, waapa.org, [dostęp: 2018-08-25].
  5. Taniec na rurze oficjalnie dyscypliną sportową. Będzie na igrzyskach olimpijskich?, dziennikzachodni.pl, [dostęp: 2018-08-25].
  Globalne Stowarzyszenie Międzynarodowych Federacji Sportowych (ang. Global Association of International Sports Federations, skrót GAISF, wcześniej SportAccord) – międzynarodowa organizacja pozarządowa typu non-profit założona w 1967, która patronuje wszystkie (olimpijskie i nieolimpijskie) międzynarodowe federacje sportowe, a także organizatorów gier wielosportowych i międzynarodowych stowarzyszeń sportowych. GAISF jest międzynarodową organizacją sportową z 93 członkami (międzynarodowe federacje sportowe, które zarządzają określonymi sportami na całym świecie) oraz 17 członkami stowarzyszonymi (organizacjami prowadzącymi działalność ściśle związaną z międzynarodowymi federacjami sportowymi). Gimnastyka artystyczna – (ang. rhythmic gymnastics) poddyscyplina gimnastyki, polega na wykonywaniu układów taneczno-gimnastyczno-akrobatycznych (bez przyboru, wykonywany tylko przez najmłodsze zawodniczki), z piłką, wstążką, obręczą, skakanką lub parą maczug.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gimnastyka akrobatyczna (lub też akrobatyka sportowa) – dyscyplina sportowa, która polega na wykonywaniu układów ćwiczeń gimnastycznych o dużym stopniu trudności, obejmuje ćwiczenia kobiet i mężczyzn w parach i grupach, a także ćwiczenia indywidualne i synchroniczne przy wykorzystaniu m.in. trampoliny i ścieżek..

  Reklama