Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo APS w Warszawie

Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (APS) – najstarsza uczelnia pedagogiczna w Polsce. Założycielką i patronką uczelni jest Maria Grzegorzewska. Głównym celem uczelni było przygotowanie kadr do pracy z osobami z niepełnosprawnością, wymagającymi specjalnej opieki i pomocy. Uczelnia kształci w specjalnościach na kierunkach: pedagogika specjalna oraz pedagogika, oraz na innych z zakresu nauk społecznych. Z działalnością edukacyjną APS związana jest aktywność naukowa oraz popularyzacja wiedzy z zakresu szeroko rozumianej pedagogiki specjalnej oraz nauk pokrewnych i wspomagających.

Henryk Skarżyński (ur. 3 stycznia 1954 w Rosochate-Kościelne) – polski lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Od roku 2011 Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii.Czesław Matusewicz (ur. 1 stycznia 1931 w Niestaniszkach) – polski psycholog, socjolog, prof. dr hab., wykładowca akademicki.

Historia[ | edytuj kod]

W 1922 decyzją Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z połączenia Państwowego Instytutu Fonetycznego i Państwowego Seminarium Pedagogiki Specjalnej powstał Państwowy Instytut Pedagogiki Specjalnej (PIPS). Dyrektorem Instytutu została Maria Grzegorzewska.

Maria Grzegorzewska (ur. 18 kwietnia 1888 w Wołuczy, powiat rawski, gmina Rawa Mazowiecka, zm. 7 maja 1967 w Warszawie) – polska pedagog, profesor, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W 1970 PIPS otrzymał status wyższej szkoły zawodowej, a w 1976 został przekształcony w Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej (WSPS) im. Marii Grzegorzewskiej.

W czerwcu 2000 uczelni nadano nazwę Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.

Dyrektorzy i rektorzy[ | edytuj kod]

 • Dyrektorzy Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (PIPS)
 • 1922–1967 – prof. dr Maria Grzegorzewska
 • 1967–1970 – doc. dr Otton Lipkowski
 • 1970–1976 – doc. dr Szczepan Larecki
 • Rektorzy Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej:
 • 1976–1981 – doc. dr Szczepan Larecki
 • 1981–1982 – doc. dr hab. Włodzisław Sanocki
 • 1982–1984 – prof. dr hab. Czesław Matusewicz
 • 1984–1990 – prof. dr hab. Karol Poznański
 • 1991–1994 – prof. dr hab. Adam Frączek
 • 1994–1999 – prof. dr hab. Kazimierz Pospiszyl
 • 1999–2000 – prof. dr hab. Karol Poznański
 • Rektorzy Akademii Pedagogiki Specjalnej:
 • 2000–2002 – prof. dr hab. Karol Poznański
 • 2002–2008 – prof. dr hab. Adam Frączek
 • 2008–2016 – dr hab. Jan Łaszczyk, prof. APS
 • 2016–2020 – prof. dr hab. Stefan Michał Kwiatkowski
 • od 2020 – dr hab. Barbara Marcinkowska, prof. APS
 • Kazimierz Pospiszyl (ur. 1938), psycholog, jest autorem ponad dwustu prac z dziedziny psychologii społecznej, socjologii i pedagogiki. Były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wydał wiele książek, w tym głośną "Psychologię kobiety", która stanowiła impuls do napisania "Tristana i Don Juana". Były profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, obecnie wykłada na Uniwersytecie Zielonogórskim.Barbara Pasamonik (ur. 1969) – polska kulturoznawczyni i socjolożka, prorektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Marek Henryk Michalak (ur. 27 lipca 1971 w Świdnicy) – pedagog specjalny, działacz społeczny, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, od 2008 rzecznik praw dziecka.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pedagogika specjalna – dział pedagogiki, którego podstawowym obiektem zainteresowania jest człowiek wymagający wsparcia i pomocy w przekraczaniu różnorakich trudności, utrudniających mu rozwój i funkcjonowanie społeczne. Zajmuje się osobami w każdym wieku, starając się odpowiadać na ich szczególne potrzeby: rozwojowe w wieku niemowlęcym, edukacyjne i wychowawcze w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz dorastania a także socjalizacyjne i zawodowe w wieku dojrzałym.
  Niepełnosprawność – długotrwały stan występowania pewnych ograniczeń w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Ograniczenia te spowodowane są na skutek obniżenia sprawności funkcji fizycznych, psychicznych bądź umysłowych. Jest to także uszkodzenie, czyli utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, anatomiczna struktury organizmu. Utrata ta może być całkowita, częściowa, trwała lub okresowa, wrodzona lub nabyta, ustabilizowana lub progresywna.
  Jan Łaszczyk (ur. 1951 r.) - polski pedagog, profesor Akademii Pedagogiki Specjalnej (zatrudniony od 1975 r., rektor od 2008 r.); uczeń prof. Andrzeja Góralskiego; kierownik Podyplomowego Studium Informatyki i Komputeryzacji w Kształceniu Specjalnym.

  Reklama