• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ajos Nikolaos - Grecja

  Przeczytaj także...
  Káto Zákros (greckie Ζάκρος) - miejscowość kultury minojskiej położona na wschodnim wybrzeżu Krety. Przypuszcza się, że była jednym z czterech centrów administracyjnych kultury minojskiej. Jej położenie oraz dogodny port czynił ją prawdopodobnie głównym ośrodkiem handlu ze wschodem.Hotel – obiekt wchodzący w skład infrastruktury turystycznej, w którym świadczone są odpłatnie usługi noclegowe (przede wszystkim krótkookresowe).
  Ikonoklazm (gr. eikōn – „obraz"; klao – „łamać", „obrazoburstwo") – ruch szerzący się w VIII-IX wieku na terenach Bizancjum i państwa Franków oraz w Niderlandach w XVI w.

  Ajos Nikolaos (gr. Άγιος Νικόλαος) – miasto w Grecji, na północno-wschodnim wybrzeżu Krety, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Lasiti. Siedziba gminy Ajos Nikolaos. W 2011 roku liczyło 11 421 mieszkańców.

  Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).Wai (gr. Βάι) - plaża położona na północno-wschodnim cyplu Krety, na skraju gaju palmowego, krajobrazowo zbliżona do plaż karaibskich. Rosnący tu gaj jest największym naturalnym lasem palmowym w Europie, a gatunek tworzących go palm (Phoenix theophrastii) jest gatunkiem endemicznym. Często jednak można spotkać się z teorią, że palmy pojawiły się na Krecie wraz z Saraceńskimi piratami, którzy jedli daktyle i wypluwali pestki, z których po latach wyrósł gaj.

  Położone jest na zachodnim brzegu zatoki Mirabello. W jego centrum znajduje się połączone z morzem słodkowodne jezioro Wulismeni, wokół którego skupionych jest szereg lokali gastronomicznych (tawern).

  Historia[ | edytuj kod]

 • III wiek p.n.e. – istnienie na dzisiejszym obszarze miejskim portu Lato Etera, który zachował swe znaczenie do czasów bizantyjskich
 • XIII wiek – zdobycie portu przez Genueńczyków i Wenecjan; budowa twierdzy, ze względu na piękny krajobraz nazwanej Mirabello
 • 1870 – za zgodą władz tureckich osiedlenie się mieszkańców Sfakii z zachodniej Krety, którzy nadali miejscowości nazwę obecną
 • 1903 – miasto uzyskało status stolicy nomosu Lasithi
 • Nazwa miasta pochodzi od cerkwi św. Mikołaja (gr. Ájos Nikólaos) – jednej z najstarszych świątyń na Krecie. Znajduje się ona na położonym na północny wschód od miasta półwyspie, na terenie należącym obecnie do właścicieli pobliskiego luksusowego hotelu. Zawiera ocalałe szczątki rzadkich fresków z czasów ikonoklazmu oraz późniejsze malowidła ścienne ze scenami biblijnymi i wizerunkami świętych (XIV w.).

  Lasiti (gr. Λασύθι) - prefektura (nomos) w Grecji, we wschodniej części Krety, ze stolicą w Ajos Nikolaos. Graniczy od zachodu z prefekturą Heraklion. Powierzchnia nomosu Lasiti wynosi 1823 km². w 2005 roku mieszkało tam 77 917 osób.Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

  Okręgowe Muzeum Archeologiczne (założone w 1970) z obiektami pochodzącymi ze wschodniej części Krety (wcześniej gromadzonymi w Heraklionie). Obejmuje głównie znaleziska z rejonu Lasithi od czasów minojskich do rzymskich, m.in. wyjątkową „boginię z Myrtos” w postaci naczynia.

  Język nowogrecki, język grecki nowożytny, greka nowożytna, demotyk(a) (nowogr. η Ελληνική γλώσσα, i Ellinikí glóssa; τα Ελληνικά, ta Elliniká) – język indoeuropejski, używany współcześnie w Grecji (ok. 11 mln mówiących) i na Cyprze (ok. 750 tys.). Jest on jednocześnie językiem urzędowym tych państw (na Cyprze obok tureckiego).Sfakia (gr. Δήμος Σφακίων, Dimos Sfakion) – gmina w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Chania. Siedzibą gminy jest Chora. W 2011 roku liczyła 1889 mieszkańców.

  Muzeum Sztuki Ludowej (ul. Kunduru) wystawia niewielkie zbiory miejscowych ubiorów, tkanin, haftów oraz ikon.

 • Dzielnica portowa

 • Jezioro Wulismeni

 • Miejscowy cmentarz

 • Miejscowość przyciąga malowniczym położeniem i swoistym stylem. Brak jest własnej plaży; pewną atrakcję stanowić może jezioro Wulismeni, rzekomo bezdenne, z morzem połączone kanałem dla stworzenia wewnętrznego portu.

  Ajos Nikolaos jest za to bazą turystyczną i wygodnym punktem wypadowym do okolicznych miejscowości i miejsc historycznych: Elunda i Olus nad zatoką, górskiego klasztoru pielgrzymkowego Faneromenis, ruin minojskiego miasta portowego Gurnia, górskiej wsi Kritsa z kościołem maryjnym z freskami (XIII-XV w.), ruin starożytnego Lato (VII-IV w. p.n.e.).

  Jezioro Wulismeni (gr. Λίμνη Βουλισμένη, Límni Voulisméni) - niegdyś niewielkie jezioro słodkowodne, obecnie połączone z morzem kanałem, położone w centrum miasta Ajos Nikolaos w Grecji, na Krecie. Ma kształt zbliżony do koła, maksymalną szerokość 137 metrów i głębokość 64 metry. Mieszkańcy Agios Nikolaos nazywają je po prostu "jezioro". Połączenie z miejskim portem istnieje dzięki kanałowi zbudowanemu w 1870. Panoramę całego jeziora można oglądać z położonego nieco wyżej miejskiego parku.Ajos Nikolaos (gr. Δήμος Αγίου Νικολάου, Dimos Ajiu Nikolau) – gmina w Grecji, na Krecie, w administracji zdecentralizowanej Kreta, w regionie Kreta, w jednostce regionalnej Lasiti. Siedzibą gminy jest Ajos Nikolaos, a siedzibą historyczną jest Neapoli. W 2011 roku liczyła 27 074 mieszkańców. Powstała 1 stycznia 2011 roku w wyniku połączenia dotychczasowych gmin Ajos Nikolaos i Neapoli oraz wspólnoty Wrachasi.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kato Zakros
 • Matala
 • Wai
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Klaus Bötig: Kreta. Hamburg: Hoffmann und Campe, 1989, s. 41-43, ​ISBN 3-455-10013-9
 • Mark Ellingham, Marc Dubin, Natania Jansz, John Fisher: Grecja. Praktyczny przewodnik. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2000, s. 656-659, ​ISBN 83-87696-97-8
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ajos Nikolaos
 • Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".Administracja Kreta (nwgr. Αποκεντρωμένη Διοίκηση Κρήτης) - jedna z 7 jednostek administracyjnych Grecji, wprowadzona 1 stycznia 2011.




  Warto wiedzieć że... beta

  Nomos (gr. νομός), inaczej prefektura albo departament – dawna jednostka podziału terytorialnego Grecji, okręg geograficzno-kulturowy. Do 2010 w Grecji było 51 nomosów. Jednostki te zostały zlikwidowane z dniem 1 stycznia 2011 roku, w wyniku reformy administracyjnej.
  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Cesarstwo Bizantyńskie (w literaturze można też spotkać formę Cesarstwo Bizantyjskie) – termin historiograficzny używany od XIX wieku na określenie greckojęzycznego, średniowiecznego cesarstwa rzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Używane zamiennie określenie Cesarstwo Wschodniorzymskie jest bardziej popularne w odniesieniu do okresu poprzedzającego upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego. Ze względu na dominację greckiej kultury, języka oraz ludności, Bizancjum było w wielu ówczesnych krajach Europy Zachodniej nazywane "Cesarstwem Greków", podczas gdy dla jego mieszkańców, podobnie jak dla obecnych Greków, było to Cesarstwo Rzymskie (łac. Imperium Romanum, gr. Βασίλειον Ῥωμαίων), a jego cesarze kontynuowali nieprzerwaną sukcesję cesarzy rzymskich. Świat islamu znał Bizancjum pod nazwą Rûm (ar. روم, "ziemia Rzymian"). Greckie słowo ρωμιοσύνη – rzymskość, dla Greków do dziś oznacza greckość. Dlatego nazywanie mieszkańców Cesarstwa przez krzyżowców "Grekami" mogło być dla nich obraźliwe. Zaś pod koniec istnienia Bizancjum określenie "Hellen" przestało oznaczać poganina, a Bizantyńczycy używali go podkreślając dumę ze swej starożytnej greckiej przeszłości.
  Tawerna (wł. taverna, łac. taberna) – słowo to w podanych językach oznacza tyle, co: ubogie mieszkanie, uboga karczma, szopa. Określenie to na przestrzeni lat przyjęło znaczenie odnoszące się do ubogiej karczmy portowej, przeznaczonej głównie dla rybaków i żeglarzy. Swoje pochodzenie wraz z nazwą wywodzi z krajów płd. Europy położonych nad Morzem Śródziemnym, zwłaszcza z Włoch.
  Mátala (gr. Ματαλα) – miejscowość znajdująca się 75 km na południowy zachód od Heraklionu na wyspie Kreta. Matala jest częścią prowincji Timbaki, Grecja.
  Jednostka regionalna Lasiti (nwgr.: Περιφερειακή ενότητα Λασιθίου) – jednostka administracyjna Grecji powołana do życia 1 stycznia 2011.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.973 sek.