Aital

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aitalimię męskie pochodzące z perskiego i oznaczające "biały, świetlisty". Zgodnie z niektórymi źródłami rosyjskimi, rozwiniętą formą imienia jest Айталлах (Ajtallach). Patronem tego imienia w Kościele Katolickim i Kościele Prawosławnym jest św. Aital z Persji, wspominany razem ze św. Acepsymem i św. Józefem.

Język perski, nowoperski (per. فارسی fārsī) – język z grupy irańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 50 mln mówiących, zamieszkujących głównie Iran (40 mln), Afganistan (7 mln) i Irak (200 tys.). Jest on jednocześnie lingua franca dla blisko 80 mln mieszkańców Środkowego Wschodu.Lista burmistrzów i zarządców Sanoka od 1867 roku. Lista obejmuje także inne funkcje najwyższego urzędnika i zarządców miasta Sanoka.

Aital imieniny obchodzi 22 kwietnia, w dzień wspomnienia św. Aitala.

Aital w innych językach:

 • angielski – Aithala i Aeithalas, Aethalas, Aithalas, Aithilahas, Haifal, Haiphal
 • niemiecki – Aithalas (Aithilahas)
 • rosyjski – Аифал (Aifał), notowany też jako Анфал (Anfał), zdrobnienia: Фаля, Фаша
 • włoski – Aitala
 • Znane osoby noszące imię Aital:

 • Aital Witoszyński (1846-1913) – burmistrz Sanoka w latach 1898-1905
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. wygoda.cerkiew.pl. [dostęp 2015-01-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-16)].
  2. Церковно-научный центр «Православная Энциклопедия»
  3. Wiesław Aleksander Niewęgłowski: Leksykon świętych. Warszawa: Świat Książki, 2006. ISBN 978-83-247-0574-0.
  4. CatholicSaints.Info
  5. Orthodoxwiki
  6. Heiligenlexikon.de
  7. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005
  8. Н. А. Петровский, Словарь русских личных имен, Moskwa 1980
  9. Santi e beati
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Aital Witoszyński (ur. 25 października 1846 w Wołczy Dolnej, zm. 9 czerwca 1913 w Sanoku) – prawnik, urzędnik, burmistrz Sanoka.
  Warto wiedzieć że... beta

  22 kwietnia jest 112. (w latach przestępnych 113.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 253 dni.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama