Airspeed Envoy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Airspeed AS.6 Envoy – brytyjski lekki samolot pasażerski z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kilka egzemplarzy było używanych przez Royal Air Force i South African Air Force podczas II wojny światowej.

South African Airways – południowo-afrykańskie narodowe linie lotnicze z siedzibą w Johannesburgu znane również jako Suid-Afrikaanse Lugdiens (SAL), jednak nazwa ta już się nie pojawia w logo linii lotniczej. Należą do największych linii lotniczych w Afryce. Posiadają 37 połączeń z całym światem.Samolot rozpoznawczy - statek powietrzny przeznaczony do zwiadu na terytorium wroga, wyposażony w odpowiednią aparaturę, zazwyczaj były to aparaty fotograficzne do zdjęć obiektów naziemnych wroga, bądź radary do obserwacji powietrznych.

Historia[ | edytuj kod]

Airspeed AS.6 Envoy został zaprojektowany w końcu 1933 roku jako większa, dwusilnikowa wersja rozwojowa poprzedniej konstrukcji wytwórni lotniczej Airspeed Ltd., samolotu AS.5 Courier. Oblot prototypu nastąpił 26 czerwca 1934 roku. W latach 1934–1939 wybudowano 50 egzemplarzy AS.6 w trzech seriach, różniących się rozwiązaniami mechaniki płatowca oraz w siedmiu wersjach silnikowych.

Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.Mitsubishi (jap. 三菱, Mitsubishi) - ogólna nazwa japońskiego konglomeratu występującego pod nazwą Mitsubishi Group; także marka, nazwa licznych przedsiębiorstw tej grupy, luźno powiązanych jako keiretsu. Spółka akcyjna notowana na giełdzie w Tokio.

Samoloty w wersji cywilnej były przed rozpoczęciem II wojny światowej dostarczane do użytkowników w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czechosłowacji, Francji, Australii, Związku Południowej Afryki, Chinach i Japonii. Ten ostatni kraj zakupił również licencję i wyprodukował dziesięć maszyn w zakładach Mitsubishi. Samoloty hiszpańskie były użytkowane przez obydwie strony podczas wojny domowej, pełniąc funkcje komunikacyjne, rozpoznawcze i lekkiego bombowca.

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

Samolot drugiej serii o numerze rejestracyjnym G-AEXX (później pod oznaczeniem wojskowym L7270) został zakupiony przez Royal Air Force jako jedna z pierwszych maszyn The King's Flight. RAF zakupił również pięć egzemplarzy AS.6 jako samoloty komunikacyjne dla innych jednostek oraz dwa dalsze do służby kolonialnej w Indiach. Po wybuchu II wojny światowej RAF zarekwirował trzy dalsze maszyny cywilne. Jedna była również użytkowana przez Fleet Air Arm.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.South African Air Force (SAAF; af. Suid-Afrikaanse Lugmag; Południowoafrykańskie Siły Powietrzne) – południowoafrykańskie siły powietrzne, wchodzące w skład South African National Defence Force (Południowoafrykańskie Narodowe Siły Obronne). Jest drugim co do wieku lotnictwem na świecie.

South African Air Force również zakupiły trzy samoloty w wersji zmilitaryzowanej, uzbrojonej w dwa karabiny maszynowe: stały pilota oraz ruchomy w wieżyczce grzbietowej. Były one używane w roli samolotów rozpoznawczych, bombowych i szkolne. Także cztery cywilne samoloty, należące do South African Airways mogły być w krótkim czasie przystosowane do wypełniania zadań militarnych.

Airspeed Limited – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo lotnicze, założone w 1931 roku w mieście York przez A. H. Tiltmana i Nevila Shute Norwaya.Air transport of the Royal Family and government of the United Kingdom – zadanie transportu powietrznego członków brytyjskiej rodziny królewskiej oraz Rządu Jej Królewskiej Mości, które wypełnia 32 (Królewski) Dywizjon Royal Air Force (No. 32 (The Royal) Squadron).

Wybudowaną w jednym egzemplarzu wersją rajdową AS.6 był samolot AS.8 Viceroy, przystosowany do wzięcia udziału w MacRobertson Air Race z Wielkiej Brytanii do Melbourne w Australii w październiku 1934 roku. Załoga tego samolotu nie ukończyła rajdu, przerywając go w Atenach na skutek kłopotów technicznych.

Podwozie – zespół płatowca (samolotu, śmigłowca lub szybowca) umożliwiający postój na podłożu oraz przejście ze stanu spoczynku do lotu w powietrzu i odwrotnie. Podwozie umożliwia postój płatowca na ziemi, wodzie lub konstrukcji (np. pokładzie okrętu), jego przemieszczanie po podłożu (kołowanie), start i lądowanie (lub wodowanie).Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.

W 1937 roku, opierając się na konstrukcji AS.6, wytwórnia Airspeed Ltd. zaprojektowała na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Lotnictwa nowy samolot szkolno-treningowy AS.10 Oxford, zbudowany do końca II wojny światowej w ilości ponad ośmiu tysięcy egzemplarzy.

Opis konstrukcji[ | edytuj kod]

Airspeed AS.6 Envoy był dwusilnikowym, wolnonośnym dolnopłatem z klasycznym trójpodporowym, chowanym w locie podwoziem z kółkiem ogonowym. Konstrukcja samolotu była drewniana, kryta sklejką i płótnem. W zależności od wersji, napęd stanowiły silniki Wolseley AR.9 o mocy 200 hp (149 kW) w AS.6, Armstrong Siddeley Lynx IVC o mocy 240 hp (179 kW) w AS.6A, Wright R-760-E2 Whirlwind 7 o mocy 350 hp (261 kW) w AS.6D, Walter Castor II o mocy 340 hp (254 kW) w AS.6E, Wolseley Scorpio I o mocy 250 hp (186 kW) w AS.6G, Wolseley Aries III o mocy 225 hp (168 kW) w AS.6H oraz Armstrong Siddeley Cheetah IX o mocy 350 hp (261 kW) w AS.6J.

Samolot bombowy (bombowiec) – rodzaj samolotu wojskowego, którego podstawowym przeznaczeniem jest niszczenie obiektów naziemnych lub jednostek pływających nieprzyjaciela za pomocą bomb, ewentualnie pocisków rakietowych.Airspeed AS.10 Oxford – brytyjski wojskowy samolot treningowy i lekki samolot transportowy z okresu II wojny światowej

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • David Mondey: The Hamlyn Concise Guide to British Aircraft of World War II. Londyn: 2006. ​ISBN 978-0-753714-62-1
 • Warto wiedzieć że... beta

  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.
  Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.
  Airspeed AS.5 Courier – brytyjski lekki samolot pasażerski i transportowy z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Kilka egzemplarzy było używanych przez Royal Air Force podczas II wojny światowej.
  Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.
  Karabin maszynowy (km, kaem) - samoczynna, zespołowa broń palna strzelająca amunicją karabinową o kalibrze do 20 mm. Karabiny maszynowe bardzo często są zasilane taśmą nabojową, gdzie umieszczona jest amunicja.
  Dwudziestolecie międzywojenne – okres między zakończeniem I wojny światowej (11 listopada 1918) a wybuchem II wojny światowej (1 września 1939).

  Reklama