• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Airbus A321  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Airbus A320 – pasażerski samolot średniego zasięgu produkowany przez firmę Airbus. Jest pierwszym samolotem pasażerskim wyposażonym w cyfrowy układ sterowania lotem fly-by-wire. Samolot ten został oblatany 22 lutego 1987, a rok później 28 marca 1988 odbył swój pierwszy lot komercyjny w barwach Air France. Airbus A320 jest bazowym modelem samolotów A318, A319 i A321. Obecnie wyprodukowano ponad 5400 sztuk samolotów z rodziny A320. Samolot ten jest bezpośrednią odpowiedzią europejskiego producenta na amerykańskiego Boeinga 737.Samolot pasażerski – samolot przystosowany do transportu ludzi. Samoloty pasażerskie są w stanie przewieźć od kilku do kilkuset osób. Pierwszym samolotem pasażerskim używanym w Polsce był Junkers F 13.
  Silniki[ | edytuj kod]

  Katastrofy i wypadki[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Katastrofy lotnicze z udziałem samolotu Airbus A321.
 • Katastrofa lotu Airblue 202 – 28 lipca 2010 Airbus A321 linii Airblue uderzył w zbocze góry podczas lądowania w Islamabadzie. Zginęły 152 osoby.
 • Katastrofa lotu Metrojet 9268 – 31 października 2015 w A321 linii Metrojet podłożono bombę, która eksplodowała nad półwyspem Synaj w Egipcie. Zginęły 224 osoby. Była to najgorsza katastrofa w historii rosyjskiego i egipskiego lotnictwa.
 • Katastrofa lotu Daallo Airlines 159 – 2 lutego 2016 jeden z pasażerów podłożył bombę, która zabiła jednego pasażera, jednak samolot zdołał awaryjnie lądować w Mogadiszu.
 • Awaryjne lądowanie lotu Ural Airlines 178 – 15 sierpnia 2019r. tuż po starcie A321 z portu lotniczego Żukowskij do Symferopolu, w A321 uderzyło stado mew, które uszkodziły oba silniki. Pilotom udało się wylądować na polu kukurydzy nieopodal lotniska Żukowskij.
 • Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.
  Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.
  Airblue - pakistańskie prywatne linie lotnicze z siedzibą w Karaczi. Obsługują połączenia krajowe, do krajów azjatyckich oraz do Wielkiej Brytanii. Głównym hubem jest port lotniczy Karaczi.
  Metrojet (dawniej Kogalymavia oraz Kolavia) - rosyjska linia lotnicza z siedzibą w Kogałymiu. Rozpoczęła działalność w 1993 roku.
  Islamabad (urdu: اسلام آباد) – stolica Pakistanu od 1966 roku, położona w północno-wschodniej części kraju. Według spisu powszechnego z 2017 roku, Islamabad jest dziewiątym największym miastem Pakistanu.
  Katastrofa lotu Metrojet 9268 – wypadek samolotu średniego zasięgu typu Airbus A321 rosyjskich linii lotniczych Metrojet (dawniej Kogałymawia), lecącego z Szarm el-Szejk do Petersburga, który 31 października 2015 o godzinie 4:13 UTC (6:13 czasu egipskiego) rozbił się o ziemię na półwyspie Synaj w Egipcie, 23 minuty po starcie. W wypadku zginęły wszystkie 224 osoby znajdujące się na pokładzie. Istnieją przypuszczenia, że przyczyną katastrofy był zamach terrorystyczny dokonany przez osoby powiązane z tzw. Państwem Islamskim.
  Katastrofa lotu Airblue 202 – katastrofa lotnicza, do której doszło 28 lipca 2010 roku na wzgórzu Margalla nieopodal Islamabadu w Pakistanie. W wyniku katastrofy zginęły wszystkie 152 osoby na pokładzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.923 sek.