Aichach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aichachmiasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Augsburg, siedziba powiatu Aichach-Friedberg.

Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.Powiat Aichach-Friedberg (niem. Landkreis Aichach-Friedberg) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Augsburg.

Leży około 20 km na północny wschód od Augsburga, nad rzeką Paar, przy drodze B300 i linii kolejowej Ingolstadt-Augsburg.

Polityka[ | edytuj kod]

Burmistrzem miasta jest Klaus Habermann z SPD, rada miasta składa się z 30 osób

Współpraca[ | edytuj kod]

 • Brixlegg, Austria
 • Gödöllő, Węgry
 • Schifferstadt, Nadrenia-Palatynat
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Region Augsburg (niem. Planungsregion Augsburg) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Augsburg.
  Gödöllő – miasto na Węgrzech, położone w odległości około 30 km od Budapesztu, z 34,4 tys. mieszkańców (I 2011 r.). W mieście znajduje się stacja kolejowa Gödöllő.
  Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz, w skrócie RP lub RLP) – kraj związkowy w południowo-zachodnich Niemczech. Założony został w 1947 r. Stolicą kraju związkowego jest Moguncja.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Droga krajowa 300 (Bundesstraße 300, B 300) – – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi północ południe od skrzyżowania z drogą B16 na obwodnicy Abensberg do skrzyżowania z drogą B11 we Freising w Bawarii.

  Reklama