Ahold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Koninklijke Ahold NV – holenderskie przedsiębiorstwo handlu detalicznego.

Kreatywna księgowość (ang. creative accounting) – termin, który się pojawił publicznie po wykryciu wielkich skandali finansowych w USA w 2002 r. Nazwano tak przypadki ukrywania strat i przedstawiania w pozytywnym świetle wyników przedsiębiorstwa w celu przyciągnięcia inwestorów. Z czasem kreatywną księgowością zaczęto nazywać wszelkie przypadki księgowania operacji finansowych przedsiębiorstwa sprzeczne z zasadami księgowania, czy też ze stanem faktycznym. Kreatywna czy agresywna księgowość nie jest jednak zjawiskiem nowym. W literaturze przedmiotu już czterdzieści lat temu odnotować można prace, w których opisywano te zjawiska. Wówczas najczęściej nazywano je „trikami” finansowymi.Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) – polski urząd antymonopolowy, obsługujący Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który jest centralnym organem administracji państwowej (rządowej), działający na podstawie ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331). Organizację Urzędu określa statut nadany, w drodze zarządzenia, przez Prezesa Rady Ministrów (M.P. z 2007 r. Nr 39, poz. 451).

Ahold Polska[ | edytuj kod]

Firma pojawiła się na polskim rynku w 1994 r. Centrala firmy znajduje się w Krakowie. Przedsiębiorstwo powstało jako spółka z udziałem Royal Ahold i niemieckiej grupy hipermarketów Allkauf.

W grudniu 1998 roku, po przejęciu przez Metro AG niemieckiego Allkaufa, Royal Ahold wykupił wszystkie udziały od niemieckiego partnera, stając się tym samym jedynym właścicielem firmy. Na początku firma rozwijała swoją działalność poprzez cztery różne formaty sklepów: hipermarkety Allkauf, supermarkety Max i Szalony Max, sklepy dyskontowe Sesam.

Carrefour (wym. [karˈfur]) – sieć hipermarketów i supermarketów, powstała we Francji w 1959 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Marcela Fournier i Louisa Defforey’a, otwarty był w Annecy we Francji w 1960 roku. Wybudowano go na skrzyżowaniu 5 ulic i stąd nazwa Carrefour – w języku francuskim „skrzyżowanie”.Metro Group (Metro AG) – niemiecki koncern handlowy, obecny w ponad 30 krajach założony przez niemieckiego miliardera Ottona Beisheima, żołnierza służącego podczas wojny w oddziałach Waffen-SS. Siedziba METRO Group mieści się w Düsseldorfie. W 2006 roku spółka osiągneła obroty w wysokości prawie 59,9 mld euro oraz zatrudniała około 264 tys. ludzi. Liczba placówek na świecie w 2006 r. wynosiła 2378. W 2011 zysk netto EBIT wyniósł 2,372 mln €.

W 1998 roku, wraz z przejęciem całości udziałów przez Royal Ahold, hipermarkety firmy zyskały nową nazwę Hypernova. Do roku 2002 Ahold dynamicznie inwestował w rozwój sieci w Polsce. Jednak po aferze z „kreatywną księgowością” sprzedał 13 hipermarketów Carrefourowi. Obecnie w Polsce działa 15 kompaktowych hipermarketów pod szyldem Hypernova, 179 supermarketów pod szyldem Albert oraz 4 stacje benzynowe.

W grudniu 2006 roku francuski właściciel sieci hipermarketów, spółka Carrefour kupiła holenderską spółkę Ahold Polska, właściciela sieci Albert i Hypernova. Wartość transakcji wyniosła 375 mln euro.

Finalizacja transakcji przewidywana była na pierwszą połowę 2007 roku, lecz wymagała spełnienia szeregu warunków, w tym zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ostatecznie w dniu 29 czerwca 2007 Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję zezwalającą firmom Carrefour Polska i Ahold Polska na połączenie. Grupa Carrefour Polska, powstała z dwóch podmiotów jest kluczowym graczem na rynku dużej dystrybucji, posiada prawie 27 tysięcy pracowników, w ponad 60 hipermarketach i ponad 260 supermarketach w całej Polsce.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Carrefour kupił Ahold Polska, wirtualnemedia.pl
Reklama