Agona (Region Ashanti)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Agona (miasto))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agonamiasto w regionie Ashanti w Ghanie. Jest stolicą dystryktu Sekyere South.

Denkyira był narodem ludzi Akan żyjącym w dzisiejszej południowej Ghanie od roku 1620, wcześniej nazywani byli Agona od nazwy miasta Agona. Władcą Denkyira był Denkyirahene, a ich stolicą była Jukwaa. Pierwszym Denkyirahene był Mumunumfi.Akan są grupą językową zachodniej Afryki, składającą się z plemion Akuapem, Aszanti, Akyem, Baoulé, Brong, Fante i Nzema zaludniających Ghanę i Wybrzeże Kości Słoniowej. Od XV do XIX wieku ludzie Akan zdominowali kopalnie i handel złota w regionie. Gałęziami Akan są Abron i Afutu.

Przed rokiem 1620 było główną siedzibą ludu Denkyira z grupy Akan.

Sekyere South (poprzednio Afigya-Sekyere) dystrykt w regionie Ashanti w Ghanie ze stolicą w Agona. Dystrykt graniczy od wschodu z dystryktami Ejura/Sekyedumase, Mampong Municipal i Sekyere East, od południa z Kwabre i od zachodu z Offinso.Stolica - inaczej kapitol to miasto, w którym znajduje się siedziba centralnych organów państwa lub główne miasto okręgu, rejonu, województwa, powiatu, krainy historycznej itp.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Grupa etniczna (inaczej: etnos), w znaczeniach antropologicznym i społecznym – zbiorowość, która postrzega siebie samą lub postrzegana jest przez otaczające ją zbiorowości jako odrębną i specyficzną ze względu na jedną lub więcej cech takich jak:
Warto wiedzieć że... beta

Ghana (Republika Ghany, ang. Republic of Ghana) – państwo w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Togo, Burkina Faso i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Nazwa kraju w języku Asante oznacza "Król - Wojownik". Pochodzi od przedkolonialnego, średniowiecznego Imperium Ghany, które jednak rozciągało się na terenach dzisiejszego Mali i Mauretanii. Handel z Europejczykami został po raz pierwszy nawiązany już w XV w., natomiast przedkolonialne królestwo Aszanti zachowało niepodległość aż do roku 1870, w którym to zostało skolonizowane przez Wielką Brytanię. Niepodległość odzyskała w roku 1957.

Reklama