Agnieszka von Rochlitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agnieszka von Rochlitz (zm. 1195) – pochodząca z domu Wettynów żona pierwszego księcia Meranii Bertolda IV, matka Jadwigi Śląskiej, Gertrudy oraz Agnieszki z Meran.

Księstwo śląskie – księstwo, forma organizacji państwowej i jednostka podziału terytorialnego istniejąca na Śląsku od XII do XX wieku. Na przestrzeni wieków przynależały do Polski, Czech i Świętego Cesarstwa Rzymskiego, później do Prus oraz Rzeszy.Bamberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Frankonia, siedziba regionu Oberfranken-West oraz powiatu Bamberg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzeką Regnitz, która w odległości ok. 7 km od centrum miasta dwoma ramionami uchodzi do Menu.

Rodzina[ | edytuj kod]

Rodzicami Agnieszki von Rochlitz byli Dedo III i Matylda von Heinsberg. Wychodząc za Bertolda IV Agnieszka otrzymała tytuł księżnej Meranii i hrabiny Andechs. W 1186 mąż Agnieszki towarzyszył Fryderykowi Barbarossie w wyprawie na Królestwo Sycylii. W 1189 wziął udział w III wyprawie krzyżowej. Zmarła w 1195. Pochowana wraz z mężem w klasztorze augustiańskim w Dießen am Ammersee.

Otto I (II, VII) (zm. 7 maja 1234 w Besançon) – hrabia-palatyn Burgundii (jako Otto II), hrabia Andechs, książę Meranii (jako Otto VII) i margrabia Istrii. Merania (księstwo Meranii) – księstwo wchodzące w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego, istniejące od połowy XII do połowy XIII w., położone na terenach nad zatoką Kvarner.

Potomstwo[ | edytuj kod]

Małżeństwo miało dziewięcioro dzieci:

 • Otto I, książę Meranii
 • Ekbert, biskup Bambergu
 • Henryk, margrabia Istrii
 • Jadwiga, księżna Śląska
 • Gertruda, królowa Węgier
 • Agnieszka, królowa Francji
 • Bertold, patriarcha Akwilei, arcybiskup koloński
 • Mechtylda, opatka Kissingen
 • NN, żona króla Serbów
 • Agnieszka von Rochlitz była babką św. Elżbiety z Turyngii oraz carycy Bułgarii Anny Marii.

  Agnieszka z Andechs-Meran, Maria z Andechs-Meran, fr. Agnes de Andechs-Merania (ur. 1172 - zm. 20 lipca 1201) – córka Bertolda IV (III), hrabiego Bawarii i księcia Meran. Królowa Francji jako trzecia żona Filipa II Augusta.Królestwo Sycylii - państwo założone w 1130 przez Rogera II. Obejmowało ono obszary całej wyspy Sycylii i południowej części Półwyspu Apenińskiego z Neapolem.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Małgorzata Kaganiec: Święta Jadwiga - władczyni Śląska. Katowice: Muzeum Śląskie, 1994, s. 3-4.
  2. H. Appelt: Berthold IV. W: Otto Stolberg-Wernigerode: Neue deutsche Biographie. Berlin: Behaim - Bürkel, 1955, s. 153. (niem.)
  Istria (słń. i chor. Istra, wł. Istria) − półwysep w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch. Leży między zatokami Triesteńską, Kvarner i Rijecką. Za północno-wschodnią granicę półwyspu uznaje się zazwyczaj pasmo górskie Ćićarija i dolinę rzeki Rosandra (słń. Glinščica). Powierzchnia: ok. 3,5 tys. km². Ludność ok. 330 tys. (z tego ok. 235 tys. w Chorwacji, ok. 80 tys. w Słowenii, ok. 15 tys. we Włoszech).Jadwiga Śląska, właściwie: Księżna Jadwiga z Andechs-Meran (ur. między 1178 a 1180, według innych źródeł w 1174 w Andechsie, zm. 15 października 1243 w Trzebnicy) – święta Kościoła Katolickiego, fundatorka kościołów i klasztorów. Żona Henryka I Brodatego, księcia wrocławskiego, matka Henryka II Pobożnego. Córka Bertolda IV, księcia Meranii i Agnieszki von Rochlitz z rodu Wettynów, hrabiów Andechs.
  Warto wiedzieć że... beta

  Berthold IV von Diessen (zm. 12 sierpnia 1204) – książę Andechs w Bawarii (od 1172) oraz pierwszy książę Meranii (części Dalmacji oraz Istrii).
  Elżbieta z Turyngii OFS, Elżbieta Węgierska (ur. 1207 w Pożoniu lub w Sárospatak, zm. 17 listopada 1231 w Marburgu) − księżniczka węgierska, tercjarka franciszkańska, święta Kościoła katolickiego.
  Gertruda z Andechs-Meran, węg. Merániai Gertrúd, niem. Gertrud von Andechs-Meran (1185 – 24 września 1213) - córka Bertolda IV (III) - hrabiego Bawarii i księcia Meranii (Istrii i części Dalmacji). Królowa Węgier jako pierwsza żona Andrzeja II.
  III wyprawa krzyżowa – wyprawa wojenna, która odbyła się w latach 1189–1192. Była to próba odzyskania Ziemi Świętej z rąk sułtana ajjubidzkiego Saladyna, której podjęło się rycerstwo europejskie dowodzone przez cesarza Fryderyka I Barbarossę, króla francuskiego Filipa II Augusta i króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce.
  Akwileja (łac. Aquileia, wł. Aquileia, friulski Acuilee, słoweński Oglej) – miasto i gmina w północno-wschodnich Włoszech w regionie Friuli-Wenecja Julijska. Ważny ośrodek turystyczny.

  Reklama