Agnes Bernauer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agnes Bernauer, XVIII-wieczna kopia XVI-wiecznego portretu
Śmierć Agnes Bernauer, barwiony drzeworyt z ok. 1880 r.
Płyta nagrobna Agnes Bernauer w kaplicy Bernauerów na cmentarzu w Straubing i Carmen Hartmannsgruber, odtwórczyni jej roli na festiwalu Bernauerowskim w Straubing w 2007 r.

Agnes Bernauer (ur. być może ok. 1410 r., zm. 12 października 1435 r. w Straubing) – żona dziedzica księstwa Bawarii-Monachium Albrechta, bohaterka legendy i licznych utworów dramatycznych.

Zygmunt Luksemburski (Luksemburczyk), (ur. 14 lub 15 lutego 1368 w Norymberdze, zm. 9 grudnia 1437 w Znojmie) – elektor (margrabia) brandenburski od 1378, król węgierski od 1387, niemiecki od 1411, książę Luksemburga od 1419, król włoski od 1431, Święty Cesarz Rzymski od 1433, król czeski od 1419 (objął władzę w 1436).12 października jest 285. (w latach przestępnych 286.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 80 dni.

Życie[ | edytuj kod]

Agnes Bernauer pochodziła z mieszczańskiej rodziny z Augsburga. Istnieją jedynie nieliczne wiadomości na temat jej życia, nie jest pewne jej dokładne pochodzenie, nie wiadomo także, w jakich okolicznościach poznała następcę tronu księstwa Bawarii-Monachium Albrechta. Do legendy jednak przeszła ich wielka miłość, trwająca mimo dzielącej ich przepaści społecznej. Najprawdopodobniej Albrecht, jedyny syn księcia Ernesta, mimo konsekwencji jakie rodziło to dla jego przyszłości, ożenił się z Agnes wiosną 1435 r. (nie jest pewne, jaka była rola w tych wydarzeniach innych książąt bawarskich z linii na Landshut i Ingolstadt, zainteresowanych w odsunięciu Albrechta od tronu). Wysiłki księcia Ernesta w celu rozdzielenia Agnes i Albrechta nie dawały skutków. Po śmierci młodszego brata Ernesta, ten ostatni postanowił usunąć Agnes siłą, aby nie stanowiła przeszkody w utrzymaniu tronu monachijskiego przez jego syna. Podczas nieobecności Albrechta Agnes została na rozkaz Ernesta pojmana pod zarzutem uprawiania czarów i utopiona w Dunaju. Księstwo stanęło wówczas na progu wojny domowej; konflikt między ojcem i synem załagodził dopiero cesarz Zygmunt Luksemburski w 1436 r.

Franz Xaver Kroetz (ur. 25 lutego 1946 w Monachium) – niemiecki aktor, scenarzysta i reżyser teatralny. Niegdyś związany z Komunistyczną Partią Niemiec. Znany ze skandalizującej sztuki Bauern sterben, za którą był oskarżany o pornografię i obrazę uczuć religijnych. W 1995 zdobył nagrodę literacką im. Bertolda Brechta.Albrecht III Dobrotliwy, niem. Albrecht III. der Gütige (ur. 27 marca 1401 r. w Monachium, zm. 29 lutego 1460 r. tamże) – książę Bawarii-Monachium od 1438 r. z dynastii Wittelsbachów.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Christian Hoffmann von Hoffmannswaldau (ur. 25 grudnia 1616 we Wrocławiu, zm. 18 kwietnia 1679) – niemiecki poeta, autor epigramatów, polityk i dyplomata pochodzący z Śląska. Zalicza się go do tzw. drugiej szkoły śląskiej.
Landshut – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Dolna Bawaria, regionu Landshut oraz powiatu Landshut, do którego jednak miasto nie należy. Leży nad rzeką Izarą. Ze względu na umieszczone w herbie trzy hełmy bywa również nazywane Miastem trzech hełmów (niem. Dreihelmestadt).
Brigitte Bardot, właściwie Brigitte Anne Marie Bardot (ur. 28 września 1934 w Paryżu) – francuska modelka, piosenkarka i aktorka filmowa, symbol seksu w latach 50. i 60. XX wieku, później także działaczka na rzecz ochrony praw zwierząt.

Reklama