• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agga

  Przeczytaj także...
  Kisz – prastare miasto sumero-akadyjskie, nad Eufratem, 13 km na wschód od Babilonu, obecnie stanowisko archeologiczne Tall al-Uhajmir (Czerwony Pagórek) w Iraku; niewątpliwie jedno z najstarszych miast świata. Odegrało dużą rolę w kształtowaniu się państwa Sumerów.Ninlil (Pani-Watr) – sumeryjska bogini, żona boga Enlila. Matka boga Nanny. Była bóstwem dobroczynnym i łaskawym, stąd zwana była matką miłosierną.
  E-ana, E-anna (sum. é.an.na, tłum. „Dom niebios”) – ceremonialna nazwa świątyni boga Anu i bogini Inany/Isztar w mieście Uruk.

  Agga, Akka – według Sumeryjskiej listy królów dwudziesty trzeci, ostatni władca należący do I dynastii z Kisz, syn i następca Enmebaragesi. Dotyczący go fragment brzmi następująco: „Agga, syn Enmebaragesi, panował przez 625 lat”

  Władca ten wspomniany jest również w inskrypcji z Tummal: „Agga, syn Enmebaragesi, uczynił Tummal wspaniałym, wprowadził Ninlil do Tummal”

  Agga występuje jako przeciwnik Gilgamesza z Uruk w sumeryjskim eposie Gilgamesz i Agga z Kisz. Źródło to pozwoliło zsynchronizować panowanie obu tych władców, dowodząc tezy, iż niektóre z wymienionych w Sumeryjskiej liście królów dynastii - w tym przypadku I dynastia z Kisz i I dynastia z Uruk - były sobie współczesne.

  Inskrypcja z Tummal – nazwa stosowana przez sumerologów na określenie kroniki obudowywania miasta Tummal i świątyni Ninlil po każdym kolejnym jego zdobyciu. Inskrypcja rzuciła nowe światło na bieg dziejów Bliskiego Wschodu w starożytności i przyczyniła się do przewartościowania chronologii regionu. Tekst zawiera spis królów sprawujących rządy nad Tummal od połowy trzeciego tysiąclecia p.n.e. do XX wieku p.n.e.Tumal, Tummal – sumeryjskie miasto, położone na południe od Nippur, główny ośrodek kultu bogini Ninlil, małżonki boga Enlila. W okresie panowania III dynastii z Ur miasto to było nie tylko ważnym miejscem kultu, ale też jedną z królewskich rezydencji. Do naszych czasów przetrwał tekst, zwany inskrypcją z Tumal lub też kroniką Tumal, będący zapisem prac budowlanych kolejnych władców sumeryjskich w okręgu świątynnym boga Enlila w Nippur oraz właśnie w Tumal.

  Koniec Aggi jest niejasny. Według eposu Gilgamesz i Agga z Kisz wojska Kisz pod jego dowództwem pokonane zostały przez dowodzone przez Gilgamesza wojska Uruk. Być może do tego właśnie wydarzenia nawiązuje Sumeryjska lista królów lakonicznie podając, iż „Kisz zostało pokonane, a królestwo zostało przeniesione do E-ana [nazwa głównej świątyni w Uruk]”.

  Enmebaragesi, Mebarasi – według Sumeryjskiej listy królów dwudziesty drugi, przedostatni władca należący do I dynastii z Kisz. Dotyczący go fragment brzmi następująco:Uruk (sum. unug/unu; akad. Uruk; bibl. Erech) – starożytne miasto w południowej Mezopotamii, położone nad starym korytem Eufratu, współcześnie stanowisko archeologiczne Warka (też Al-Warka) w południowym Iraku, leżące ok. 35 km na wschód od obecnego koryta Eufratu i położonego nad nim miasta Samawa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Michalowski, Sumerian..., s. 83.
  2. Piotr Michalowski, Bringing Ninlil..., s. 86.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Marian Bielicki, Zapomniany świat Sumerów, Warszawa 1969.
 • Piotr Michalowski, Sumerian King List, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 81-85.
 • Piotr Michalowski, Bringing Ninlil to Tumal, [w:] Mark Chavalas (edytor), The Ancient Near East - Historical Sources in Translation, Blackwell Publishing, Carlton 2006, s. 85-87.

 • Sumeryjska lista królów – dzieło sumeryjskiego piśmiennictwa będące listą władców i dynastii rządzących Sumerem, począwszy od krolów panujących przed potopem, a na I dynastii z Isin kończąc (początek II tys. p.n.e.). Dzieło to ma charakter na wpółlegendarny, dlatego dyskwalifikuje się je jako źródło historyczne i traktowane jest przez badaczy dziejów starożytnej Mezopotamii z dużą dozą ostrożności. Informacje tam zawarte poddawane są ciągłej weryfikacji i konfrontowane z innymi źródłami piśmienniczymi oraz znaleziskami archeologicznymi.Gilgamesz, Bilgamesz (sum. giš-bil/bil2-ga-mes, późniejsze giš i giš-gin2-maš; akad. Gilgameš) – na wpół legendarny król sumeryjskiego miasta Unug (akadyjskie Uruk). Mityczny bohater kilku sumeryjskich utworów literackich, które stały się kanwą słynnego akadyjskiego Eposu o Gilgameszu.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.809 sek.