• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agenci NCIS  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  United States Secret Service (ang. Tajna Służba Stanów Zjednoczonych), agencja Stanów Zjednoczonych powołana przez Kongres amerykański 5 sierpnia 1865 roku do walki z fałszerzami pieniędzy i pierwotnie utworzona przy Departamencie Skarbu.W 2001 r. została przeniesiona do Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego USA.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Emisja[ | edytuj kod]

  Premiera serialu miała miejsce 23 września 2003 w Stanach Zjednoczonych w telewizji CBS. Dotychczas wyemitowano czternaście sezonów serialu, 26 września 2017 stacja CBS rozpocznie emisję piętnastego sezonu.

  W Polsce serial po raz pierwszy został wyemitowany w telewizji TVN w 2005 roku. Obecnie emitowany jest w AXN i Pulsie 2.

  Odcinki[ | edytuj kod]

  NCIS jest jednym z chętniej oglądanych seriali w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą serię oglądało średnio 11,84 mln widzów, drugą – 13,57 mln, a trzecią – 15,27 mln. Dziesiąta seria gromadziła w Stanach Zjednoczonych średnio 21,34 mln widzów.

  Scott Stewart Bakula, lepiej znany jako Scott Bakula (ur. 9 października 1954 w Saint Louis) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, a także producent filmowy i reżyser, w Polsce znany głównie z roli doktora Sama Becketta w serialu Zagubiony w czasie (Quantum Leap), jako kapitan Jonathan Archer w Star Trek: Enterprise, Peter Hunt w Murphy Brown i jako agent specjalny Dwayne Cassius Pride w NCIS: New Orleans.JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).

  Franczyza NCIS[ | edytuj kod]

  Pomysłodawcą serialu NCIS był Donald P. Bellisario. Twórca oparł się na istniejącym już od przeszło siedmiu lat serialu JAG – Wojskowe Biuro Śledcze. Spin-off miał różnić się od poprzednika brakiem prawniczej otoczki. Skorzystano także z koncepcji CSI, jednak większy nacisk położono na rozbudowanie sylwetek bohaterów. Inną różnicą jest oczywiście to, że NCIS dotyczy spraw związanych z Marynarką Wojenną USA oraz terroryzmem. Agencja Naval Criminal Investigate Service istnieje naprawdę, nie jest jednak zbyt znana (co wielokrotnie zostaje pokazane w serialu). JAG kilkakrotnie miał styczność z agencją (np. finał pierwszej serii i agent „Indyk”). Bohaterów nowego serialu wprowadzono w dwóch odcinkach ósmej serii serialu JAG.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.NCIS - Naval Criminal Investigative Service (Kryminalne Biuro Śledcze Marynarki Wojennej) - amerykańska agencja zajmująca się przestępstwami w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych oraz następca agencji Naval Investigative Service (NIS).

  NCIS wystartowało jesienią 2003 roku wraz z 9. sezonem swojego poprzednika i odniosło spory sukces. Po dwóch sezonach skrywania się w cieniu JAG-a, w roku 2005 zdobył olbrzymią popularność i po dziś dzień jest jednym z najchętniej oglądanych seriali w USA. Po zakończeniu produkcji poprzednika Agentów (ostatni sezon wyemitowano w latach 2004/2005), stacja CBS poczyniła starania o stworzenie kolejnego spin-offa. Pomysł zrealizowano w roku 2009, tworząc Agentów Agenci NCIS: Los Angeles. Podobnie jak oryginalny serial ten także został wprowadzony w dwóch odcinkach poprzednika. Decyzja o wprowadzeniu na ekrany nowego serialu okazała się trafna: przygody agentów z L.A. nie osiągnęły wprawdzie tak dużej popularności jak ich kolegów z Waszyngtonu, jednak wyniki oglądalności były i są imponujące. Prawdopodobnie już wówczas CBS zamierzało stworzyć, wzorem CSI, tzw. uniwersum. W realizacji tego planu pomogła decyzja o anulowaniu dwóch z trzech seriali spod znaku CSI: Miami oraz CSI: New York. W 2013 roku w dwóch odcinkach czwartego sezonu Agenci NCIS: Los Angeles wprowadzono bohaterów serialu NCIS: RED, jednak negatywna opinia widzów przyczyniła się do tego, iż serial nie został zamówiony. Nie zrezygnowano z koncepcji franczyzy – w serii 11. Agentów NCIS wprowadzono postacie nowego serialu Agenci NCIS: Nowy Orlean. Produkcją zajmują się między innymi Mark Harmon (Leroy Jethro Gibbs) oraz Gary Glasberg. Od sezonu 2014/2015 na antenie CBS telewidz ogląda więc trzy seriale z marki NCIS co stanowi początek zgranej franczyzy seriali, kolejnej po seriach Prawo i porządek i CSI.

  Roscoe Fulton „Rocky” Carroll (ur. 9 lipca 1963 w Cincinnati) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Najlepiej znany z roli doktora Keith Wilkesa w serialu Szpital Dobrej Nadziei oraz Leona Vance’a w serialach Agenci NCIS i Agenci NCIS: Los Angeles. Sasha Alexander (urodzona jako Suzana S. Drobnjaković 17 maja 1973 w Los Angeles w Kalifornii) − amerykańska aktorka.

  W międzyczasie do Uniwersum dołączył serial Hawaii Five-0, który miał dwukrotny crossover z Agenci NCIS: Los Angeles w 2011 i 2012 roku oraz Scorpion w którym gościnnie pojawiła się Hetty Lange (postać z serialu Agenci NCIS: Los Angeles).

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hawaii Five-0 (Hawaii Five-0, 2010-) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację CBS od 20 września 2010 roku. W Polsce nadawany na kanale Universal Channel od 26 stycznia 2011 roku. Jest to remake serialu z 1968 roku pt. "Hawaii Five-O".
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  María José de Pablo Fernández, znana też jako Coté de Pablo (ur. 12 listopada 1979 w Santiago) – chilijsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Została nominowana do nagrody ALMA za rolę Zivy David w serialu Agenci NCIS.
  Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.
  Lucas Black (ur. 29 listopada 1982 r. w Decatur w stanie Alabama) – amerykański aktor filmowy. Laureat (1997) Nagrody Młodych Artystów, także trzykrotnie (1998, 2000, 2001) nominowany do tego lauru.
  Mary Matilyn Mouser (ur. 9 maja 1996 w Pine Bluff) - amerykańska aktorka. Najbardziej znana jest z roli Lacey Fleming w serialu Anatomia prawdy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.274 sek.