Agenci NCIS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waszyngton – miejsce akcji serialu

Agenci NCIS (ang. NCIS) – amerykański serial kryminalny produkowany od 2003 roku. Serial opowiada o losach agentów rządowej agencji Naval Criminal Investigative Service. Agencja prowadzi dochodzenia związane z przestępstwami związanymi z Marynarką lub Piechotą Morską.

Scott Stewart Bakula, lepiej znany jako Scott Bakula (ur. 9 października 1954 w Saint Louis) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy, a także producent filmowy i reżyser, w Polsce znany głównie z roli doktora Sama Becketta w serialu Zagubiony w czasie (Quantum Leap), jako kapitan Jonathan Archer w Star Trek: Enterprise, Peter Hunt w Murphy Brown i jako agent specjalny Dwayne Cassius Pride w NCIS: New Orleans.JAG - Wojskowe Biuro Śledcze – amerykański serial sensacyjny, mający swą premierę w 1995 roku. W Polsce po raz pierwszy wyemitowany w marcu 1997. Od początku reżyserowany przez Donalda P. Bellisario. Główni bohaterowie to komandor Harmon Rabb (David James Elliott) oraz major, a następnie podpułkownik, Sarah MacKenzie (Catherine Bell) oraz ich technokratyczny szef admirał A.J Chegwiden (John M. Jackson).

Koncepcja serialu oraz bohaterowie zostali wprowadzeni w dwóch odcinkach serialu JAG – Wojskowe Biuro Śledcze (sezon ósmy, odcinki „Królowa Śniegu” oraz „Stan Zagrożenia”). Serial, który jest Spin-offem JAG miał swoją premierę 23 września 2003 na CBS.

Początkowo serial nosił tytuł „Navy NCIS”, a dopiero w drugiej serii nazwę skrócono do „NCIS”. W szóstym sezonie serial doczekał się własnego spin-offu: Agenci NCIS: Los Angeles z Chrisem O’Donnellem i LL Cool J-em w rolach głównych. W sezonie 12 dołącza drugi spin-off: Agenci NCIS: Nowy Orlean z Scottem Bakulą i Lucasem Blackiem w rolach głównych.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.NCIS - Naval Criminal Investigative Service (Kryminalne Biuro Śledcze Marynarki Wojennej) - amerykańska agencja zajmująca się przestępstwami w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych oraz następca agencji Naval Investigative Service (NIS).

W 2011 NCIS zostało wybrane ulubionym serialem Ameryki. We wrześniu 2019 wystartuje 17 sezon serialu. Równolegle premierę telewizyjną w Polsce ma 13 sezon. Na początku maja 2020, stacja CBS ogłosiła przedłużenie serii na 18 sezon.

Fabuła[ | edytuj kod]

Serial opowiada historię fikcyjnego zespołu agentów „MCRT” (naczelnego zespołu dochodzeniowego) mało znanej agencji o nazwie „Naval Criminal Investigative Service”. Agencja ta zajmuje się przestępstwami związanymi z Marynarką Wojenną, a także ściganiem terrorystów. Akcja serialu dzieje się najczęściej w siedzibie Navy Yard w Waszyngtonie. Serial oparty został na koncepcji znanej z serii „CSI”, jednak wyróżnia go większy nacisk na sylwetki bohaterów.

Roscoe Fulton „Rocky” Carroll (ur. 9 lipca 1963 w Cincinnati) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy i teatralny. Najlepiej znany z roli doktora Keith Wilkesa w serialu Szpital Dobrej Nadziei oraz Leona Vance’a w serialach Agenci NCIS i Agenci NCIS: Los Angeles. Sasha Alexander (urodzona jako Suzana S. Drobnjaković 17 maja 1973 w Los Angeles w Kalifornii) − amerykańska aktorka.

Szefem „MCRT” i zarazem głównym bohaterem serialu jest agent specjalny Leroy Jethro Gibbs. Jego prawą ręką w zespole jest agent specjalny Anthony DiNozzo. Z retrospekcji widz ma okazję poznać historię agencji i zespołu. Pierwotnie szefem „MCRT” był agent specjalny Michael Franks. To on zwerbował Gibbsa do NIS (poprzedniczki NCIS). W roku 1996 agent Franks przeszedł na emeryturę i opuścił agencję. Szefem zespołu zostaje wówczas Gibbs. W jego skład wchodzi początkowo agent Burckley, którego pięć lat później zastąpi policjant z Baltimore – Tony DiNozzo. Agent DiNozzo miał wielu partnerów. W serialu JAG towarzyszyła mu agentka Vivian Blackadder. W pierwszych dwóch seriach „Agentów” jego partnerką była pracująca dawniej w Secret Service agentka Caitlin Todd. Po jej śmierci w finale sezonu drugiego do zespołu dołącza oficer łącznikowy Mossadu. Ponadto na początku serii drugiej do zespołu Gibbsa dołączył nowicjusz, specjalista od nowinek technicznych, agent Timothy McGee. Z zespołem stale współpracuje patolog – dr Mallard oraz jego asystent James Palmer, który zastąpił postrzelonego w pierwszym sezonie Geralda Jacksona. Niezastąpiona w zespole jest Abby Sciuto – królująca w swoim laboratorium specjalistka od kryminalistyki.

Hawaii Five-0 (Hawaii Five-0, 2010-) – amerykański serial telewizyjny nadawany przez stację CBS od 20 września 2010 roku. W Polsce nadawany na kanale Universal Channel od 26 stycznia 2011 roku. Jest to remake serialu z 1968 roku pt. "Hawaii Five-O".Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Obecnie dyrektorem NCIS jest Leon Vance. Pierwszym dyrektorem (w serialu) jest Thomas Morrow, który jednak na początku trzeciego sezonu opuszcza agencję po otrzymaniu oferty posady zastępcy szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jennifer Shepard zostaje nowym dyrektorem NCIS na początku trzeciego sezonu, zostaje także pierwszym dyrektorem, który dołączył do głównej obsady. Kiedy Shepard zostaje zastrzelona w finale piątego sezonu, dowództwo agencji przejmuje ówczesny wicedyrektor – Leon Vance z San Diego.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. María José de Pablo Fernández, znana też jako Coté de Pablo (ur. 12 listopada 1979 w Santiago) – chilijsko-amerykańska aktorka i piosenkarka. Została nominowana do nagrody ALMA za rolę Zivy David w serialu Agenci NCIS.

Przebieg akcji[ | edytuj kod]

Pierwsza sprawa, którą rozwiązuje NCIS, dotyczy zabójstwa porucznik Singer. Bohaterowie zostają wprowadzeni w dwóch odcinkach ósmego sezonu serialu JAG – Wojskowe Biuro Śledcze. Początkowo odcinki „Ice Queen” oraz „Meltdown” pełniły funkcję pilota, lecz później tę rolę przejął odcinek „Yankee White”. W odcinkach pilotażowych główny bohater serialu JAG, czyli Harmon Rabb, jest podejrzany o zabójstwo porucznik Singer. Sprawę prowadzi Gibbs z ekipą. Postać agentki Vivian Blackadder nie spodobała się publiczności, dlatego w pierwszym odcinku serialu zamiast niej, pojawia się nowa postać – agentka Kate Todd. W odcinkach Agentów NCIS akcja serialu tyczy się głównie spraw kryminalnych, podczas gdy serial JAG koncentruje się na wydarzeniach z sali sądowej.

Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.Lucas Black (ur. 29 listopada 1982 r. w Decatur w stanie Alabama) – amerykański aktor filmowy. Laureat (1997) Nagrody Młodych Artystów, także trzykrotnie (1998, 2000, 2001) nominowany do tego lauru.

Sezon 1[ | edytuj kod]

Pierwszy sezon to przedstawienie głównych bohaterów oraz metod ich pracy. W pierwszym odcinku („Zastępca”) oprócz agentki Todd, widz poznaje agenta FBI – Tobiasa Fornella. Pierwsza sprawa dotyczy zabójstwa na Air Force One, którego świadkiem była Caitlin Todd, agentka Secret Service. Sprawę chcą prowadzić aż trzy agencje (NCIS, Secret Service oraz FBI), dlatego zespół Gibbsa porywa samolot, aby móc pracować na własną rękę.

Mary Matilyn Mouser (ur. 9 maja 1996 w Pine Bluff) - amerykańska aktorka. Najbardziej znana jest z roli Lacey Fleming w serialu Anatomia prawdy.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Kolejne odcinki przybliżają widzom sylwetki postaci. Widz poznaje między innymi byłego policjanta, Anthony’ego DiNozzo, zajmującą się dawniej ochroną prezydenta USA Caitlin Todd, nieco zdziwaczałego patologa doktora Mallarda oraz lubującą się w gotyckim stylu kryminolożkę Abby Sciuto. W odcinku siódmym pojawia się nowicjusz – agent z Norfolk Timothy McGee, który staje się częścią drużyny Gibbsa w serii drugiej.

Matt Craven (właśc. Matthew John Crnkovich, ur. 10 listopada 1956 roku w Port Colborne) – kanadyjski aktor. Zagrał m. in. w filmie Karol. Człowiek, który został papieżem (2005).Pauley Perrette (ur. 27 marca 1969 w Nowym Orleanie w stanie Luizjana w USA) – amerykańska aktorka, najbardziej znana z roli Abby Sciuto z serialu Agenci NCIS, a także pisarka, piosenkarka i adwokat prawa cywilnego. Współwłaściciel piekarni "Sklep Donna Bell Bake" na Manhattanie.

W odcinku „Bête Noire” widz poznaje głównego antagonistę pierwszych dwóch serii, terrorystę (i, jak się później okazuje, oficera Mossadu), Ariego Haswari. Dalsza część sezonu koncentruje się na jego poszukiwaniach. W finale Ari zostaje postrzelony przez Gibbsa w kostnicy, gdzie wcześniej przetrzymywał jako zakładników agentkę Todd oraz doktora Mallarda i jego asystenta, Geralda Jacksona.

Wilmer Valderrama (ur. 30 stycznia 1980 w Miami) - amerykański aktor komediowy, najlepiej znany z roli Feza w serialu Różowe lata siedemdziesiąte. Jest także gospodarzem programu Yo Momma nadawanego w MTV.Lauren Michael Holly (ur. 28 października 1963 r. w Bristol w stanie Pensylwania, USA) – amerykańska aktorka, zdobywczyni MTV Movie Award, nominowana także do nagrody Emmy oraz Złotej Maliny.

Sezon 2[ | edytuj kod]

Sezon otwiera sprawa uprowadzenia niewidomej dziewczynki oraz przyjęcie do zespołu agenta McGee. W tym sezonie pojawia się więcej spraw dotyczących terroryzmu, szpiegów czy porwań. Sporo uwagi poświęcono relacji między Tonym a Kate. Jednym z ważniejszych wydarzeń jest choroba agenta DiNozzo, który otwiera list z bakteriami dżumy. Tony zostaje zarażony, zaś pozostali agenci zajmują się odnalezieniem sprawcy. Okazuje się, że jest to specjalna odmiana choroby, która nie reaguje na antybiotyki, dlatego DiNozzo musi sam poradzić sobie z „czarną śmiercią”.

Darby Stanchfield (ur. 29 kwietnia 1971 w Kodiak na Alasce) – amerykańska aktorka. Najbardziej znana z roli Abby Whelan w serialu ABC Skandal. Zagrała również rolę April Green w serialu sensacyjnym produkcji CBS Jerycho oraz rolę Helen Bishop w serialu dramatycznym produkcji AMC Mad Men.Sean Harland Murray (ur. 15 listopada 1977 w Bethesda w stanie Maryland) – amerykański aktor. Najlepiej znany z roli Timothy’ego McGee w serialu Agenci NCIS.

W odcinku finałowym do Waszyngtonu powraca dawny wróg agentów, Ari Haswari, z zamiarem zabicia Gibbsa. Samochód, w którym znaleziono zwłoki, okazuje się zastawioną na zespół pułapką. Agentka Todd dostaje zadanie ochrony swojego szefa przed oficerem Mossadu. Sezon kończy się jej śmiercią z rąk Ariego na oczach Gibbsa i Tony’ego.

Scorpion (serial telewizyjny) – dramatyczny amerykański serial telewizyjny wyprodukowany przez CBS Television Studios. Twórcami serial są Nick Santora, Alex Kurtzman oraz Roberto Orci. 10 maja 2014 roku, CBS zamówiła serial na sezon telewizyjny 2014/15. 25 czerwca 2014 roku, CBS potwierdziła datę premiery serialu, którą zaplanowano na 21 września 2014 roku.TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.

Sezon 3[ | edytuj kod]

Sezon rozpoczyna się dwuodcinkowym wstępem, będącym bezpośrednią kontynuacją finału poprzedniej serii. Haswari pragnie wykończyć Gibbsa psychicznie, mordując wszystkie bliskie mu osoby i doprowadzając go tym samym do samobójstwa. Przeprowadza też nieudany zamach na Abby, którą w ostatnim momencie ratuje DiNozzo. W biurze NCIS pojawia się Ziva David – oficer izraelskiego Mossadu oraz przyrodnia siostra Ariego. Ziva nie wierzy w złe intencje swojego brata, do czego stara się przekonać Gibbsa. Przekonuje się o winie Ariego dopiero później, kiedy ten zjawia się w piwnicy Gibbsa i usiłuje go zamordować. Ten plan nie dochodzi do skutku, bowiem Ziva strzela do brata, ratując Gibbsa. Ziva David zostaje przydzielona do NCIS jako agent łącznikowy Mossadu i staje się częścią zespołu w czwartym odcinku. Tym samym Cote de Pablo dołącza do głównej obsady serialu, zastępując Sashę Alexander.

Maria Bello (ur. 18 kwietnia 1967 w Norristown w stanie Pensylwania) – amerykańska aktorka pochodzenia włosko-polskiego.Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.

Dodatkowo, w pierwszym odcinku serii dotychczasowy dyrektor NCIS, Thomas Morrow, odchodzi po otrzymaniu posady w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zastępuje go była partnerka i kochanka Gibbsa – Jennifer Shepard.

Sezon trzeci, pomimo odejścia jednej z głównych postaci, przyniósł serialowi znaczny wzrost popularności. W przeciwieństwie do poprzednich, został on pozbawiony wpływów serialu JAG (który został wówczas zakończony), przez co stał się mniej wojskowy, niż dotąd.

Finał serii, podobnie jak jej początek, podzielono na dwie części. Agent Leroy Jethro Gibbs został ranny w wyniku wybuchu bomby, przez co utracił pamięć i mentalnie znalazł się w roku 1991, kiedy to jego pierwsza żona – Shannon, oraz córka Kelly, zginęły w wypadku spowodowanym przez dilera Pedro Hernandeza. Zostaje także wprowadzona postać dawnego szefa Gibbsa, Mike’a Franksa. Ostatecznie Gibbs odzyskuje pamięć (dzięki uderzeniu przez Zivę w tył głowy) i decyduje się, śladem swego poprzednika, odejść na emeryturę. Sezon kończy się przybyciem Gibbsa do Meksyku, gdzie czeka go zasłużony odpoczynek.

Mark Thomas Harmon (ur. 2 września 1951 w Burbank, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i reżyser telewizyjny i filmowy.Leroy Jethro Gibbs (ur. w 1958 w Stillwater) − fikcyjna postać agenta i byłego snajpera Marynarki Wojennej USA z amerykańskiego telewizyjnego serialu kryminalnego Agenci NCIS, grana przez Marka Harmona.

Sezon 4[ | edytuj kod]

Seria czwarta rozpoczyna się cztery miesiące po wydarzeniach z sezonu ubiegłego. Gibbs zrezygnował z pracy w NCIS, a szefem zespołu został Anthony DiNozzo. Wydaje się, że bohaterowie są już oswojeni z nową sytuacją. McGee zostaje starszym agentem, a Michelle Lee nowym (niezbyt lubianym przez resztę) członkiem zespołu. W początkowych dwóch odcinkach Gibbs oficjalnie jest już na emeryturze. W pierwszym przybywa do USA na prośbę Zivy, która staje się świadkiem zamachu bombowego i wpada w tarapaty. W odcinku drugim powraca na prośbę Fornella. Po rozwikłaniu sprawy decyduje się na powrót do agencji (tym samym DiNozzo na powrót zostaje starszym agentem, a McGee młodszym).

Cliffhanger (ang. „zawieszenie na krawędzi klifu”) − zabieg stosowany w filmach (zwłaszcza w serialach) i powieściach, polegający na nagłym zawieszeniu akcji w sytuacji pełnej napięcia, w której główni bohaterowie znajdują się w trudnej sytuacji, nawet zagrożenia życia.Franczyza – w terminologii związanej z przemysłem rozrywkowym jest to zbiór dzieł kultury masowej, powiązanych ze sobą charakterystycznymi, zwykle objętymi prawami autorskimi, elementami świata przedstawionego (na przykład postacie lub uniwersum). Celem tworzenia franczyz jest próba dotarcia twórcy lub przedsiębiorstwa do jak największej liczby odbiorców, pozyskiwanie nowych fanów i osiągnięcie dodatkowego zysku dzięki dotychczasowym fanom.

Seria czwarta kładzie jeszcze większy niż dotychczas nacisk na bohaterów. Widz poznaje zupełnie nowe oblicze Tima, który pod pseudonimem Thom E. Gemcity pisze powieści kryminalne. Tony DiNozzo po raz pierwszy przeżywa prawdziwą miłość, a Gibbs spotyka kolejną przyszłą eks, czyli pułkownik Hollis Mann. Zostaje również poszerzona rola Jenny Shepard, która w poprzedniej serii pojawiła się w niewielu odcinkach, pomimo przynależności do głównej obsady. Warto także dodać, że ginie jedna z drugoplanowych bohaterek serialu, Paula Cassidy, ratując agentów przed zamachowcem.

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Chris O’Donnell, właściwie Cristopher Eugene O’Donnell (ur. 26 czerwca 1970 w Winnetka w stanie Illinois) – amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny, model.

Głównym antagonistą w tej serii staje się handlarz bronią, La Grenouille (przez Gibbsa nazywany pogardliwie „Żabojadem” [The Frog]). Dyrektor Shepard, która zaczęła darzyć agenta DiNozzo sporym zaufaniem, zleca mu tajną misję. Agent ma się zbliżyć do Jeanne Benoit – córki La Grenouille’a. Jako prof. DiNardo zdobywa miłość Jeanne, jednak nieoczekiwanie sam zakochuje się w atrakcyjnej lekarce. Okazuje się, że Jenny i René Benoit łączą prywatne porachunki.

Ralph Waite (ur. 22 czerwca 1928 w White Plains, zm. 13 lutego 2014 w Palm Desert) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

W finale serii Tony i Jeanne stają się zakładnikami dilera narkotyków, którego wspólnik zmarł w szpitalu i trafił do kostnicy z woreczkiem narkotyków w jelicie. DiNozzo udaje się uratować siebie i ukochaną. W ostatniej scenie agent osobiście poznaje ojca Jeanne.

Sezon 5[ | edytuj kod]

Pierwszy odcinek jest bezpośrednią kontynuacją finału. Okazuje się, że związek Tony’ego z Jeanne był tylko częścią planu pogrążenia jej ojca. DiNozzo znika bez śladu, zaś reszta zespołu usiłuje go odnaleźć. Udaje im się zlokalizować auto Tony’ego, które chwilę później wybucha. Wizyta na miejscu zdarzenia i pierwsze czynności śledcze wskazują na to, że zwęglone ciało znalezione w aucie to DiNozzo. Na szczęście wkrótce Ducky odkrywa, że nie może to być ciało ich przyjaciela. Wkrótce Tony zjawia się i informuje o tym, co się wydarzyło. Wychodzi na jaw, że celem dyrektor Shepard było wyrównanie prywatnych porachunków. Jenny nie ukrywa już, że zamierza zabić La Grenouille’a. Mężczyzna zjawia się w domu pani dyrektor i prosi o ochronę. W ostatniej scenie okazuje się, że „The Frog” został zabity. O jego śmierci bohaterowie dowiadują się dopiero w czternastym odcinku („Sprawy wewnętrzne”). Dyrektor Shepard zostaje zawieszona, a jej obowiązki na czas śledztwa w sprawie La Grenouille’a przejmuje Leon Vance. Śledztwo wykazuje niewinność Jenny. Później jednak widz dowiaduje się, że faktycznie to ona dokonała zabójstwa. Wychodzi też na jaw, że Jenny Shepard jest poważnie chora. W międzyczasie dyrektor musi zmierzyć się z własną przeszłością. W ostatnich dwóch odcinkach sezonu („Dzień Sądu”) Shepard prosi o pomoc Franksa w związku z dawną tajną operacją, w której brała udział wraz z Gibbsem. Kobieta, świadoma swojej śmiertelnej choroby, podejmuje ryzyko i ginie w trakcie strzelaniny na pustkowiu pod Los Angeles. Śledztwo przejmuje nowy dyrektor NCIS, Leon Vance. Oddzielnie rozwiązuje ją Gibbs, któremu pomaga Michael Franks. Winną okazuje się Svetlana Chernitskaya, która mści się za zabicie przed laty jej ukochanego. Kobieta spotyka się z Gibbsem w domu Shepard, gdzie zostaje zabita przez Mike’a. Mężczyźni podpalają dom, w ten sposób pozbywając się ciała. Oficjalnie do wiadomości publicznej zostaje podana informacja, że na pogorzelisku znaleziono zwłoki Jennifer Shepard, która zmarła w wyniku zaczadzenia. Vance, jako nowy dyrektor NCIS, przydziela Gibbsowi nowy zespół. Ziva zostaje odesłana do Izraela, zaś DiNozzo i McGee dostają nowe przydziały.

Emily Wickersham (ur. w Mamaroneck w stanie Nowy Jork) – amerykańska aktorka. Najlepiej znana z roli Rhiannon Flammer w serialu telewizyjnym Rodzina Soprano oraz Eleanor Bishop w serialu telewizyjnym Agenci NCIS.Robert John Wagner (ur. 10 lutego 1930 roku w Detroit, w stanie Michigan, USA) – amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny.

Jest to ostatni sezon, w którym występuje Laureen Holly, a także pierwszy, w którym telewidz ma okazję zobaczyć Rocky’ego Carrola. Aktor dołączył do głównej obsady w sezonie kolejnym. Po raz pierwszy także widz może zobaczyć odcinek poświęcony postaci Jamesa Palmera (który od serii szóstej częściowo dołącza do głównych postaci). Jest to najkrótszy sezon – powstało zaledwie 19 odcinków – czego przyczyną był strajk amerykańskich scenarzystów.

Serial kryminalny – gatunek serialu telewizyjnego, którego tematyką jest śledztwo zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni. W tym gatunku serialu przedstawia się działalność detektywów, śledczych, specjalnych agentów, prawników i policji zmierzającą do rozwikłania zbrodni i aresztowania sprawcy, zbierane są dowody, poszukuje się motywów przestępstwa, prowadzone są przesłuchania świadków i podejrzanych. Często siły policyjne mają do dyspozycji najnowsze zdobycze techniki laboratoryjnej.

Sezon 6[ | edytuj kod]

Gibbs ma nowy zespół, w skład którego wchodzą agenci Keating, Lee i Langer. Okazuje się, że jeden z nich jest szpiegiem. To było powodem rozwiązania poprzedniego zespołu Gibbsa. Pierwszy odcinek sezonu („Zdrajca”) kończy się śmiercią Langera, którego zabiła Lee w obronie własnej. Vance sądzi, że to on był zdrajcą, i że to koniec sprawy. W dalszej części sezonu (po powrocie właściwego zespołu Gibbsa) okazuje się, że to Lee była szpiegiem i że ją szantażowano. Historia kończy się śmiercią Lee, która ginie, kiedy Gibbs strzela do grożącego jej terrorysty.

W trakcie sezonu rozwijany jest wątek miłości Zivy do tajemniczego Michaela Rivkina z Mossadu. Pod koniec sezonu okazuje się, że szpiegował on dla ojca Zivy. Ostatecznie DiNozzo zabija Michaela w obronie własnej. Ojciec Zivy nie wierzy w tę wersję wydarzeń i uważa, że DiNozzo zrobił to z zazdrości o jego córkę. Ziva również nie wierzy DiNozzo, dochodzi między nimi do ostrej wymiany zdań i szarpaniny. Sezon kończy się odejściem Zivy z NCIS i jej powrotem do Mossadu.

Sezon 7[ | edytuj kod]

Sezon zaczyna się w Afryce. Zespół NCIS ruszył do Somali, by ratować Zivę z rąk terrorystów. W tym celu Dinozzo i McGee dali się im celowo złapać. Po tej akcji Ziva rezygnuje z członkostwa w Mossadzie i postanawia zostać agentką NCIS. W późniejszym okresie sezonu Ziva zdobywa obywatelstwo amerykańskie, które jest do tego niezbędne.

W tym sezonie telewidz poznaje ojca agenta DiNozzo, który jest zamieszany w jedną ze spraw NCIS. Ponadto pojawia się po raz drugi ojciec Gibbsa, który odwiedza syna w święta. Jest też sprawa, w którą jest zamieszana matka Shannon – zmarłej wiele lat wcześniej żony Gibbsa.

Finał sezonu opowiada o kartelu narkotykowym z Meksyku. Okazuje się, że ma to związek z przeszłością Gibbsa. Ważną rolę w rozwiązaniu tej sprawy odgrywa Abby Sciuto.

Sezon 8[ | edytuj kod]

Na Gibbsa i jego bliskich poluje Paloma Reynosa z bratem. Wkrótce Gibbs przenosi ojca do swojego mieszkania, pojawia się także Mickey Franks. Ostatecznie Paloma Reynosa zostaje zamordowana, ale nie przez Gibbsa, ale przez własnego brata, Alejandro Riverę. Cała akcja została zaplanowana przez NCIS. W późniejszej części sezonu w Waszyngtonie pojawia się dyrektor Mossadu – ojciec Zivy. NCIS pomaga go chronić przed zamachowcami. Podczas akcji postrzelony zostaje Leon Vance. W retrospekcji widz poznaje różne fakty z jego przeszłości, m.in. skąd zna Elie’a Davida czy Gibbsa.

W odcinku pt. „Baltimore” widz poznaje przeszłość DiNozzo, czyli jak poznał on Gibbsa i dołączył do jego zespołu. Wątkiem wiodącym ostatnią część sezonu jest sprawa portowego zabójcy, a także przybycie do Waszyngtonu agentki Barrett z Roty. Ona i jej zespół przejmują sprawę. W finałowych odcinkach zabity zostaje Mickey Franks, a w sprawę zamieszany jest też Trent Kort. W ostatnim odcinku serii dochodzi do zmiany Sekretarza Marynarki.

Sezon 9[ | edytuj kod]

Na początek widz widzi sprawę Barrett i jej zespołu z perspektywy DiNozzo. Dostaje on bowiem od Sekretarza Marynarki zlecenie ujęcia zdrajcy. Podczas strzelaniny postrzelony zostaje DiNozzo, a jeden z ludzi Barrett ginie. Sama Barrett ucieka i ukrywa się przez dużą część sezonu. Dalsza część sezonu to m.in. powrót Gibbsa do przeszłości czy jego wyjazd z Zivą do Afganistanu. Końcówka sezonu to pościg za terrorystą, którym okazuje się być Harper Dearing. Chce on pomścić śmierć syna, za którą obwinia Marynarkę Wojenną USA. Podkłada bombę pod samochód Vance’a, która wybucha tuż przed siedzibą NCIS. Sezon kończy atak serca dr. Mallarda, który pada nieprzytomny na plaży z dala od ludzi.

Sezon 10[ | edytuj kod]

Sezon zaczyna się w szpitalu, gdzie telewidz dowiaduje się, że dr Mallard przeżył atak serca. W międzyczasie w Waszyngtonie trwa pościg m.in. NCIS i FBI za Harperem Dearingiem. Ostatecznie zostaje on zabity przez Gibbsa.

W odcinkach „Szabat Szalom” i „Sziwa” powraca ojciec Zivy. Chce on przeprosić za swoje dawne decyzje. Potem zostaje zabity podczas ostrzału domu Vance’ów. Ginie także żona Vance’a. Reszta sezonu to pościg Zivy za mordercą ojca, który kończy się tym, że Ziva zabija Bodnara, człowieka który ma na sumieniu śmierć Elie’a Davida i Jackie Vance.

Zabójstwo Bodnara prowadzi do śledztwa DoD. Parsons oskarża NCIS o wielokrotne działanie poza prawem m.in. w sprawach Dearinga, Bodnara czy Ariego Haswari wiele lat temu. Oskarżenia przyjmuje na siebie Gibbs. Broni go dawny szef JAG A.J. Chegwidden. Ostatecznie Gibbs zostaje poproszony o zajęcie się tajemniczą sprawą na wschodzie, a oskarżenie przyjmują DiNozzo, Ziva i McGee, którzy odchodzą z NCIS.

Sezon 11[ | edytuj kod]

Sezon zaczyna się zamachem na Sekretarza Marynarki, który ginie. Zastępuje go Sarah Porter. Parsons, który był świadkiem zamachu, zmienia pogląd i pomaga Gibbsowi oraz jego ludziom. McGee i DiNozzo wracają do NCIS, natomiast Ziva spotyka dawną przyjaciółkę, która okazuje się dawną miłością Ariego Haswari i nie może wybaczyć Zivie zabicia ukochanego. Ostatecznie Ziva postanawia zacząć życie od nowa, z dala od NCIS.

W dalszej części sezonu telewidz widzi wiele agentek współpracujących z NCIS, aż w końcu Gibbs wybiera analityczkę NSA Ellie Bishop i przydziela ją na stałe do zespołu. Po jakimś czasie okazuje się, że miała ona powiązania z terrorystą Parsą, którego NCIS ścigało na początku sezonu. Kilkuodcinkowa sprawa z tym związana kończy się śmiercią terrorysty z rąk Gibbsa. Po tym wydarzeniu Bishop przechodzi na stałe do NCIS jako praktykantka. W międzyczasie agenci spotkali znajome twarze m.in. psycholog (siostrę Kate) oraz dawną dziewczynę Gibbsa, ostatnio widzianą w piątej serii serialu.

Ten sezon jest pierwszym od czasu pierwszej serii serialu, który nie kończy się cliffhangerem. W finałowym odcinku agenci spotykają Antonia, który ostatni raz pojawił się w premierowym odcinku ósmej serii. Większość odcinka jest jednak hołdem dla postaci zmarłego aktora Ralpha White’a który grał ojca Jethro Gibbsa. Sezon kończy się jego pogrzebem.

Sezon 12[ | edytuj kod]

Sezon zaczyna się wyprawą Gibbsa i McGee za granice USA w celach służbowych. Podczas tej wyprawy dochodzi do zamachu na śmigłowiec. Agenci są zagrożeni utratą życia. W dalszej części poznajemy męża Ellie Bishop, który pracuje jako prawnik w NSA. Pod koniec sezonu ginie Ned Dorneget podczas ewakuacji w miejscu zamachu, którego dopuszcza się członek terrorystycznej grupy „Powołanie”. Finał kończy się postrzeleniem Gibbsa.

Sezon 13[ | edytuj kod]

W tym sezonie Gibbs walczy ze skutkami postrzału. Ellie Bishop dowiaduje się że jej mąż ją zdradza, postanawia od niego odejść. W finałowym odcinku dowiadujemy się, że Ziva zginęła w zamachu, za który odpowiedzialny był Trent Kort, który ginie w trakcie zatrzymania od strzałów każdego członka zespołu Gibbsa. Jedyną ocalałą w zamachu jest Tali - córka Zivy i Tony’ego. Finał kończy się decyzją Tony’ego o odejściu z agencji.

Sezon 14[ | edytuj kod]

Sezon zaczyna się wprowadzeniem dwójki nowych agentów terenowych: Alex oraz Nicka do zespołu. Do głównej obsady dołącza również Clayton Reeves, łącznik MI6, który pojawił się pod koniec 13-ego sezonu. 14 sezon kończy się cliffhangerem i dalszy ciąg nastąpi w sezonie 15.

Sezon 15[ | edytuj kod]

Sezon rozpoczyna się w Paragwaju, gdzie więzieni są Gibbs i McGee, którzy są torturowani przez terrorystów, usiłują wyciągnąć z nich jak najwięcej informacji o NCIS, Jednak dzięki skutecznej pomocy agentów z zespołu zostają w późniejszym czasie namierzeni i odbici od terrorystów. Delilah oraz Timothy zostają rodzicami bliźniąt Johna i Morgan. W połowie sezonu poznajemy agentkę Jacqueline „Jack” Sloane, praktykującą psycholog, która dołącza do zespołu. Poznajemy także sprawę Gabriela Hicksa oskarżonego o zabójstwo Porucznika Edwarda O’Connella. Hicks po długich latach odsiadki próbuje odzyskać wolność oszukując agenta Gibbsa. Gibbs będąc przekonany o niewinności Hicksa wyjawia ławie przysięgłych, że Tobias Fornell zataił zeznania świadka w prowadzonemu wiele lat temu postępowaniu.

Gibbs niedługo po uwolnieniu Hicksa orientuje się, że został oszukany i w późniejszym odcinku Hicks zostaje aresztowany. Zeznania Gibbsa pogrążają Fornella i zostaje on usunięty z FBI i zostaje prywatnym detektywem.

Pod koniec sezonu ginie agent MI6 Clayton Reeves, który podczas zamachu na Abby osłania ją własnym ciałem ratując jej życie. Abby podejmuje decyzję o odejściu z NCIS.

W ostatnim odcinku Jack Sloane rozpoznaje po głosie swojego oprawcę z czasów gdy była przetrzymywana i torturowana w Afganistanie. Porywa on Vance’a i ucieka z kraju. Akcja zostaje wstrzymana i ciąg dalszy nastąpi w sezonie 16.

Sezon 16[ | edytuj kod]

Na początku dowiadujemy się, że Vance jest więziony przez terrorystę Masahun'a, który to usiłuje uzyskać od niego kody do Stacji Nuklearnej w Bethesda. Zespół Gibbsa prowadzi jego poszukiwania. W toku śledztwa okazuje się, że Vance został zmuszony do napadu na bank. Terroryści porywają także agentkę Sloane, która dołącza do więzionego Vancea. W ostatniej chwili udaje się odeprzeć atak na reaktor w Bethesda Naval, a Vance i Sloane zostają odbici terrorystom.

Podczas wizyt rehabilitacyjnych Leon Vance poznaje agentkę CIA Mallory Madden, która podstępem wzbudzając jego zaufanie rozpoczyna śledzenie Vance’a, w wyniku którego na jaw wychodzi tajne konto bankowe należące do Sekretarza Obrony, którego właścicielem jest sędzia Miles Deakin.

W trakcie jednego ze śledztw agentka Bishop odnajduje prywatne biuro Zivy, w którym prowadziła zapiski dotyczące prowadzonych spraw. Na końcu śledztwa agentka Bishop dostaje wiadomość od Zivy, co jest tym samym potwierdzeniem, że Ziva przeżyła.

zamach. Ducky przyjmuje propozycję Vance’a i zostaje historykiem NCIS, rezygnując tym samym z dotychczasowego stanowiska patologa. Gibbs przyznaje się przed swoim zespołem do zabicia Pedra Hernandeza. Sezon kończy scena, w której Ziva pojawia się u Gibbs'a i mówi mu, że jest w niebezpieczeństwie.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
Reklama