Agaunum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agaunum (łac. Acaunum) – starożytna kolonia rzymska nad Rodanem w pobliżu Jeziora Genewskiego, do połowy IV wieku Larnada, dzisiejsze miasto w Szwajcarii Saint-Maurice.

Kolonia (łac. colonia), miasto zdobyte lub zakładane przez Rzymian na podbitych terenach. Część ludności kolonii stanowili przesiedleni rzymscy obywatele (bezrolni chłopi, weterani legionowi), dotychczasowi mieszkańcy miasta zazwyczaj również otrzymywali rzymskie obywatelstwo, jednak bez wszystkich praw przysługujących napływowym Rzymianom.Sobór powszechny, sobór ekumeniczny – w Kościołach chrześcijańskich – spotkanie biskupów całego Kościoła w celu ustanowienia praw kościelnych (kanonów soborowych) i uregulowania spraw doktryny wiary i moralności. Początkowo sobory były zwoływane przez cesarzy rzymskich. Ich postanowienia musiały być jednak zaakceptowane przez biskupa Rzymu. Sobory zwoływane jedynie w obrębie Kościoła rzymskokatolickiego nie są uznawane przez pozostałych chrześcijan (w tym prawosławnych i protestantów).

Miejsce stało się sławne dzięki odkryciu zwłok męczenników chrześcijańskich z Legii Tebańskiej, żołnierzy św. Maurycego, których zdziesiątkowano podczas stacjonowania w Agaunum, w czasach panowania Dioklecjana (284-305) i Maksymiana (286-305).

Na pamiątkę tego wydarzenia biskup św. Teodor z Octodorum (369-391) postawił tu bazylikę. Około roku 450, w miejsce bazyliki stanął kościół, przy którym św. Zygmunt, król burgundzki (zm. 524) założył lub uposażył na nowo klasztor w 516 roku.

W Agaunum odbyły się dwa sobory: w 526 i 888 roku.

Legia Tebańska lub Legion Tebański – legendarny pierwszy chrześcijański legion rzymskiej armii, utworzony pierwotnie w Tebaidzie w Górnym Egipcie w III wieku, stamtąd przeniesiony do Europy w celu walki z barbarzyńcami. Rekrutację do legionu miał przeprowadzać sam cesarz Maksymian.Maksymian, Marcus Aurelius Valerius Maximianus, Maximianus Herculius, (ur. ok. 250 w Sirmium w Panonii, zm. 310) – cesarz rzymski.


Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Agaunum w Encyklopedja Kościelna (tom I)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Agaunum (ang.). Catholic Encyclopedia. [dostęp 2011-10-08].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Męczennik chrześcijański (z gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek”) – osoba, która oddała swoje życie za wiarę. Do zaistnienia męczeństwa za Jezusa Chrystusa konieczny jest prześladowca, który zadaje śmierć ze względu na nienawiść do wiary. Prześladowca działa bezpośrednio sam lub zleca tę czynność innej osobie.
  Teodor z Grammont, również: Teodor z Octodorum, Teodul z Valais lub Joder (zm. ok. 400) – pierwszy biskup Octodorum (dzis. Martigny) i patron kantonu Valais w Szwajcarii, święty Kościoła katolickiego.
  Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, Diocles, Docles (ur. ok. 244 w Solinie (łac. Salona), zm. 3 grudnia 313 lub 316 w Spalatum) – cesarz rzymski od 20 listopada 284 roku do 1 maja 305 roku.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  Rodan (fr. Rhône, frank.-prow. Rôno, oks. Ròse, wł. Rodano, niem. Rhone lub Rotten, ret. Rodan, łac. Rhodanus) – rzeka płynąca przez terytorium Szwajcarii i Francji. Długość – 812 km, powierzchnia dorzecza – 98 tys. km². Średni przepływ Rodanu (mierzony w Beaucaire) wynosi 1700 m³ na sekundę (na podstawie danych z lat 1920-2005).
  Święty Maurycy, łac. Mauritius (zm. ok. 286 lub na przełomie III i IV wieku w Agaunum, dzisiejsze Saint-Maurice) − dowódca oddziału legendarnej Legii Tebańskiej (primicerius), męczennik chrześcijański, Kościoła katolickiego, prawosławnego i koptyjskiego, wspominany również przez ewangelików.

  Reklama