Agatonik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agatonikimię męskie pochodzenia greckiego, złożone, w którym pierwszy człon to αγαθος (agathós) — "dobry", a drugim νικη (nikē) — "zwycięstwo" (por. Agaton, Andronik, Kalinik, Kleonik). Patronem tego imienia w Kościele katolickim jest św. Agatonik, wspominany razem ze św. Zotykiem, Zenonem, Sewerianem i innymi.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Agatonika – imię żeńskie pochodzenia greckiego, złożone ze słów αγαθος (agatos) – "dobra" i νικη (nike) – "zwycięstwo". Patronką tego imienia jest św. Agatonika, wspominana razem ze św. Karpem i Agatodorem.

Żeński odpowiednik: Agatonika

Agatonik imieniny obchodzi 22 sierpnia.

Agatonik w innych językach:

 • rosyjski – Агафоник.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 1, Kraków: Wydaw. WAM, 1997, ISBN 83-7097-271-3, OCLC 830132402.
  2. Hrynkiewicz-Adamskich B., Антропонимиа севера России конца XV–XVI века. Мужские христанские личные имена (основные формы), [w:] Onomastica, rocznik L, Kraków 2005
  Agaton — imię męskie pochodzenia greckiego, męskie imię greckie wywodzące się od słowa agathé i oznaczający "dobry". Męski odpowiednik imienia Agata. Wśród patronów tego imienia — święci: Agaton, żołnierz (zm. w 250 r.) i papież Agaton (zm. w 681 r.).Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  22 sierpnia jest 234. (w latach przestępnych 235.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 131 dni.
  Andronik — imię męskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od starogreckiego imienia Andronikos wywodzącego się od słów andros (człowiek) i nike (zwycięstwo), które w złożeniu znaczą "zwycięzca".
  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Franciszek Sowa (ur. 1946) – polski językoznawca. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.
  Kleonik – imię męskie pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa κλεος (kleos) – "sława, chwała". Patronem tego imienia jest św. Kleonik, wspominany razem ze św. Eutropiuszem i św. Bazyliszkiem.

  Reklama