Agapiusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agapiusz – przejęte za pośrednictwem łaciny imię męskie pochodzenia greckiego (Αγαπιος), wywodzące się od greckiego słowa αγαπη (agápe), oznaczającego "miłość".

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Agapiusz imieniny obchodzi:

 • 21 sierpnia, w dzień wspomnienia św. Agapiusza, wspominanego razem ze św. Bassusem, Teogniuszem i Fidelisem
 • 10 września, w dzień wspomnienia św. Agapiusza, biskupa Novary
 • 2 listopada, w dzień wspomnienia św. Agapiusza, wspominanego razem ze św. Styriakiem, Tobiaszem, Eudoksjuszem i Karteriuszem.
 • 20 listopada, w dzień wspomnienia św. Agapiusza z Cezarei Palestyńskiej.
 • Znane osoby noszące imię Agapiusz:

  O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.21 sierpnia jest 233. (w latach przestępnych 234.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 132 dni.
 • Agapiusz Rzymski – męczennik
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 1, Kraków: Wydaw. WAM, 1997, ISBN 83-7097-271-3, OCLC 830132402.
  2. Katolsk.no, por. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2000, ​ISBN 83-7318-376-0​, szpalta 477
  3. Katolsk.no
  4. Katolsk.no, por.Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 3, Kraków 1998, ​ISBN 83-7097-464-3​, szp. 441-2
  5. Katolsk.no, por. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 1, Kraków 1997, ​ISBN 83-7097-271-3
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.20 listopada jest 324. (w latach przestępnych 325.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 41 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Franciszek Sowa (ur. 1946) – polski językoznawca. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama