• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Agapiusz

  Przeczytaj także...
  Agapiusz Rzymski - jeden z zabitych w 258 r n.e. Zginął śmiercią męczeńską w czasie prześladowań za cesarza Waleriana I. Cesarz wydał dwa dekrety: pierwszy zakazywał chrześcijanom wszelkich czynności liturgicznych i gromadzenia się, a drugi nakładał wysokie kary na wyznawców Chrystusa należących do dworu cesarza. 6 sierpnia 258, podczas odprawiania Mszy św. Agapiusz wraz z trzema diakonami oraz papieżem Sykstusem zostali pochwyceni i ścięci. Ofiarą tej samej fali prześladowań był m.in. św. Wawrzyniec.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.
  10 września jest 253. (w latach przestępnych 254.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 112 dni.

  Agapiusz – przejęte za pośrednictwem łaciny imię męskie pochodzenia greckiego (Αγαπιος), wywodzące się od greckiego słowa αγαπη (agápe), oznaczającego "miłość".

  Agapiusz imieniny obchodzi:

 • 21 sierpnia, w dzień wspomnienia św. Agapiusza, wspominanego razem ze św. Bassusem, Teogniuszem i Fidelisem
 • 10 września, w dzień wspomnienia św. Agapiusza, biskupa Novary
 • 2 listopada, w dzień wspomnienia św. Agapiusza, wspominanego razem ze św. Styriakiem, Tobiaszem, Eudoksjuszem i Karteriuszem.
 • 20 listopada, w dzień wspomnienia św. Agapiusza z Cezarei Palestyńskiej.
 • Znane osoby noszące imię Agapiusz:

  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.O. Henryk Fros SJ (ur. 18 stycznia 1922 w Rybniku, zm. 24 kwietnia 1998 w Krakowie) – polski jezuita, teolog, badacz literatury hagiograficznej, mediewista.
 • Agapiusz Rzymski – męczennik
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Henryk Fros, Franciszek Sowa, Księga imion i świętych, t. 1, Kraków: Wydaw. WAM, 1997, ISBN 83-7097-271-3, OCLC 830132402.
  2. Katolsk.no, por. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 5, Kraków 2000, ​ISBN 83-7318-376-0​, szpalta 477
  3. Katolsk.no
  4. Katolsk.no, por.Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 3, Kraków 1998, ​ISBN 83-7097-464-3​, szp. 441-2
  5. Katolsk.no, por. Fros H., Sowa F., Księga imion i świętych, t. 1, Kraków 1997, ​ISBN 83-7097-271-3
  21 sierpnia jest 233. (w latach przestępnych 234.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 132 dni. Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  20 listopada jest 324. (w latach przestępnych 325.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 41 dni.
  Franciszek Sowa (ur. 1946) – polski językoznawca. Starszy wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku. Współautor z Henrykiem Frosem Księgi imion i świętych.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.687 sek.