Afrykanistyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Afrykanistyka – nauka zajmująca się badaniem historii, polityki, gospodarki, kultur, literatury i języków krajów afrykańskich. Jedną z dziedzin afrykanistyki jest etiopistyka.

Joanna Mantel-Niećko (ur. 14 września 1933 w Warszawie, zm. 28 października 2009 w Warszawie) – polska orientalistka, profesor, specjalizująca się w etiopistyce.Rajmund Ohly (30 listopada 1928 w Bielsku-Białej – 25 listopada 2003 w Wiedniu) – polski afrykanista, literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz i leksykograf, specjalista od języków suahili oraz herero, profesor tytularny.

Afrykanistyka w Polsce[ | edytuj kod]

Jedynym w Polsce uniwersyteckim ośrodkiem afrykanistycznym jest Katedra Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego na Uniwersytecie Warszawskim.

Jednym z pierwszych w Polsce, niezależnym, pozarządowym ośrodkiem badawczym zajmującym się współczesnymi problemami Afryki Subsaharyjskiej jest Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych z siedzibą we Wrocławiu.

Do znanych polskich afrykanistów należą m.in.

Afryka – drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Ma 30,37 mln km² powierzchni, czyli ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej naszego globu. Przechodzi przez niego południk 0°, obydwa zwrotniki i równik.Stanisław Piłaszewicz (ur. 11 listopada 1944 w Rafałówce) – polski afrykanista, profesor zwyczajny, doktor habilitowany, w latach 1988–2009 kierownik Katedry Języków i Kultur Afryki w Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, członek Komitetu Nauk Orientalistycznych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem szeregu książek i monografii poświęconych językom i kulturom Afryki. W ramach wymiany akademickiej pracował między innymi na uniwersytetach w Ghanie i Nigerii, prowadząc badania terenowe i archiwalne w tych krajach. Był wykładowcą języka i kultury Hausa na uniwersytecie w Maiduguri w Nigerii. Specjalizuje się w publikowaniu afrykańskich materiałów źródłowych.
 • Joanna Mantel-Niećko
 • Jan Milewski
 • Rajmund Ohly
 • Nina Pawlak
 • Stanisław Piłaszewicz
 • Eugeniusz Rzewuski
 • Ewa Siwierska
 • Roman Stopa
 • Alicja Wrzesińska
 • Andrzej Zajączkowski
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nowy leksykon PWN, Andrzej Dyczkowski (red.), Warszawa: Wydawnictwo naukowe PWN, 1998, s. 16, ISBN 83-01-12490-3, OCLC 169994460.
  2. Katedra Języków i Kultur Afryki (pol.). Afrykanistyka.UW. [dostęp 2014-02-28].
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".Nina Pawlak (ur. 10 września 1950) – polska afrykanistka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego.




  Warto wiedzieć że... beta

  Zajączkowski Andrzej (1922-1994) – socjolog, antropolog kulturowy, afrykanista. Od 1978 profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego, od 1981 kierownik Zakładu Krajów Pozaeuropejskich PAN. Specjalizował się w socjologii historycznej i socjologii krajów rozwijających się. Wykładał na uczelniach w Ghanie i Ugandzie.
  Katedra Języków i Kultur Afryki UW jest jedynym ośrodkiem w Polsce kształcącym w dziedzinie afrykanistyki . Jako jednostka naukowa wchodzi w skład Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

  Reklama